TVN Meteo | Prognoza

Nadciągną burze z gradem. Najgroźniej będzie w czterech województwach

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
kw,
ps//rzw,dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Burze z gradem prognozowane są na czwartek dla wielu miejsc w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował prognozę zagrożeń pogodowych. Najbardziej niebezpiecznych zjawisk należy spodziewać się w południowo-wschodniej części kraju. Tam możliwe są alarmy nawet drugiego stopnia.

Pogodowa sielanka w czwartek dobiegnie końca. Dla dużej części kraju prognozowane są dość silne burze z opadami gradu. Gwałtowne zjawiska będą spowodowane przejściem przez kraj chodnego frontu atmosferycznego.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewidują w czwartek wystąpienie burz z gradem na całym obszarze województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego oraz we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego.

Najsilniejsze burze są spodziewane na całym terenie woj. małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz w południowej połowie lubelskiego. Dla tych województw IMGW planuje wydać alerty drugiego stopnia.

W pozostałych województwach mogą obowiązywać ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartektvnmeteo.pl za IMGW
Prognozowane opady na 5 dni
Prognozowane opady na 5 dniventusky.com

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:kw, ps//rzw,dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/tvnmeteo.pl za IMGW

Pozostałe wiadomości