Pogotowie przeciwpowodziowe w Kotlinie Kłodzkiej. Nie tylko tam wody w rzekach może przybierać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w sobotę
Warunki biometeo w sobotętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW oraz eksperci z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed wysokim poziomem wody w niektórych rzekach. Są miejsca, w których obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Jak zauważają eksperci, niebezpieczeństwo związane jest z opadami deszczu, a także spływem wód opadowo-roztopowych i topnieniem pokrywy śnieżnej.

W 10 miejscach w Małopolsce rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IMGW podał, że wzrosty poziomu wody w części regionu prognozowane są w związku z opadami deszczu oraz topiącym się śniegiem.

Stan ostrzegawczy przekroczyła Wisła w Jawiszowicach, Dunajec w Nowym Targu, Stryszawka w Suchej Beskidzkiej, Skawa w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie, Czarna Orawa w Jabłonce, potok Piekielnik w Piekielniku, Lubieńka w miejscowości Lubień, Wielki Rogoźnik w Ludźmierzu oraz Niedziczanka w Niedzicy.

- Jak sama nazwa wskazuje, są to stany ostrzegawcze, czyli musimy na to zwrócić uwagę, ale na razie bez paniki. Kolejny poziom to jest stan alarmowy. Na chwilę obecną na żadnej z rzek w Małopolsce nie ma stanu alarmowego - przekazał w niedzielę po południu dyżurny tamtejszego WCZK.

Opolskiem. Możliwe przekroczenia stanów alarmowych

Jak poinformowało w niedzielę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, na Prośnie, Budkowiczance i Widawie w ciągu najbliższych godzin możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Pierwsze ostrzeżenie dotyczy rzeki Prosna, gdzie na stacji wodowskazowej w Gorzowie Śląskim spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Stan ostrzegawczy może być także przekroczony w Krzywej Górze na rzece Budkowiczanka. Na odcinku rzeki Widawa od Namysłowa do ujścia Odry zapowiadane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych, a w Zbytowej nieznaczne przekroczenie stanu alarmowego.

Śląsk. Poziom wody w rzekach wciąż rośnie

Bezpiecznie nie jest także na Śląsku. Obficie padający od wielu godzin deszcz oraz roztopy spowodowały w niedzielę wezbranie wód w rzekach na południu regionu. Z danych IMGW wynika, że przekroczone są stany ostrzegawcze m.in. na Wiśle, Sole i Białej.

Jak podał IMGW, w niedzielę o godzinie 12 poziom Bystrej w Kamesznicy wynosił 220 centymetrów i przekraczał o 10 cm stan ostrzegawczy. Soła w Żywcu miała 287 cm, czyli o 7 cm powyżej ostrzegawczego. Rzeka Koszarawa w Pewli Małej osiągnęła 203 cm. W tym miejscu poziom ostrzegawczy wynosi 150 cm. O 7 cm przekroczyła go rzeka Biała w Bielsku-Białej. W południe miała 177 cm. Powyżej ostrzeżenia była Wisła na wodowskazach w Ustroniu - o 20 cm (200 cm), Skoczowie - o 1 cm (211 cm) i Jawiszowicach - o 11 cm (491 cm).

Tendencje są wzrostowe.

W niedzielę przed południem Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie o możliwych wezbraniach wód w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej. Obowiązuje ono w zlewniach Małej Wisły, Przemszy (bez Białej Przemszy) oraz Soły do godziny 10 w poniedziałek.

"Prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo w zlewni Przemszy istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska 90 procent" - oznajmiło BPH.

Opady na Dolnym Śląsku

Stany ostrzegawcze są przekroczone również na rzekach w Kotlinie Kłodzkiej, a konkretnie Nysie Kłodzkiej i Ścinawce. W rejonie Zielińca ostatniej doby spadł deszcz do 23 litrów wody na metr kwadratowy, a w ciągu sześciu godzin 19 l/mkw.

Według wskazań wodomierzy w niedzielę przekroczone były stany ostrzegawcze między innymi w Krosnowicach, Bystrzycy Kłodzkiej a w Szalejowie Górnym do przekroczenia stanu alarmowego (180 cm) brakowało dwóch centymetrów.

Starosta kłodzki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w całej Kotlinie Kłodzkiej. Opady cały czas są znaczące.

Dobrze nie jest także na Podkarpaciu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie wydało dla kilku powiatów woj. podkarpackiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dróg. Ostrzega także przed wzbieraniem wód w rzekach i przekroczeniem stanów ostrzegawczych, w związku z opadami deszczu i roztopami. Alerty obowiązują na obszarze zlewni Wisłoki, Łęgu, Wisłoka i Sanu.

Jak informuje Centrum, w związku z prognozowanymi kolejnymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

"W profilu Stobnica na Godowej stan wody będzie wzrastał powyżej stanu alarmowego. Punktowo istnieje niewielka możliwość przekroczenia kolejnych stanów alarmowych" - czytamy w ostrzeżeniu. WCZK zastrzegło, że w przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska, ostrzeżenie może ulec zmianie.

Stan wody w polskich rzekach. 19.02.2023hydro.imgw.pl

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw:

- pomorskiego, zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu;

- wielkopolskiego, Orli, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu;

- dolnośląskiego, konkretnie Bystrzycy górnej do Zb. Mietków, Strzegomki do Łażan, Kaczawy górnej do Dunina, Skory (górna), Bobru od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice, Bobru do Zb. Pilchowice, Kwisy górnej do Zb. Leśna, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Ostrożnicy, Izery, Nysy Łużyckiej od granicy RP do Zgorzelca, Witki od Ostróżna do ujścia do Nysy Łużyckiej, Nysy Łużyckiej do Zgorzelca, Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry, Widawy;

- opolskiego, Widawy i Stobrawy;

- śląskiego, wschodniej części województwa;

- małopolskiego, zlewni na zachodzie, południu, wschodzie i w środkowej części województwa;

- podkarpackiego, w większości województwa;

- śląskiego, dla zlewni na południu regionu.

Na Żuławach i Zalewie Wiślanym, jak podano w komunikacie - w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną - przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia stracą tam ważność o godzinie 12 w niedzielę.

W rejonie woj. wielkopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego w wyniku spływu wód opadowych, opadów deszczu, a lokalnie także w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej, prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Możliwe jest również punktowe przekroczenie stanów alarmowych. Na Śląsku, w Małopolsce i w południowej części Dolnego śląska alerty będą obowiązywać do godz. 12 we wtorek, natomiast w pozostałych miejscach woj. dolnośląskiego oraz na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce pozostaną ważne do godz. 12 we wtorek.

Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują obszar woj. śląskiego, w tym Olzy oraz Odra od Chałupek do Koźla.

W woj. śląskim przewiduje się okresowo gwałtowne, wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej z powodu spływu wód opadowo-roztopowych. W Cieszynie na Olzie możliwe jest krótkotrwałe przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Alerty wygasną o godz. 8 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".

Autorka/Autor:kw,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami. W części kraju noc i poranek mogą być lodowate. Sprawdź, gdzie zrobi się zimno.

Alarmy w 13 województwach. W tych regionach zrobi się zimno

Alarmy w 13 województwach. W tych regionach zrobi się zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

Weekend przyniesie pochmurną aurę i opady deszczu. W nowym tygodniu również będzie padać, pojawić się też mogą burze. Od wtorku zacznie się wypogadzać.

Niespokojna aura i deszcz. Pogoda na pięć dni

Niespokojna aura i deszcz. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W sobotę 24.05 będzie pochmurno, w wielu regionach popada deszcz. Termometry pokażą od 13 do 17 stopni. Wszędzie odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - sobota 24.05. Chmury, deszcz i chłód

Pogoda na dziś - sobota 24.05. Chmury, deszcz i chłód

Źródło:
tvnmeteo.pl

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów nawiedziła pakistańską prowincję Sindh. W piątek termometry pokazały tam prawie 50 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia przed wysoką temperaturą.

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Prawie 50 stopni. Żar leje się z nieba

Źródło:
Reuters

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP