Pogotowie przeciwpowodziowe w Kotlinie Kłodzkiej. Nie tylko tam wody w rzekach może przybierać

Aktualizacja:
Autor:
kw,ps
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Synoptycy IMGW oraz eksperci z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego ostrzegają przed wysokim poziomem wody w niektórych rzekach. Są miejsca, w których obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Jak zauważają eksperci, niebezpieczeństwo związane jest z opadami deszczu, a także spływem wód opadowo-roztopowych i topnieniem pokrywy śnieżnej.

W 10 miejscach w Małopolsce rzeki przekroczyły stany ostrzegawcze - poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. IMGW podał, że wzrosty poziomu wody w części regionu prognozowane są w związku z opadami deszczu oraz topiącym się śniegiem.

Stan ostrzegawczy przekroczyła Wisła w Jawiszowicach, Dunajec w Nowym Targu, Stryszawka w Suchej Beskidzkiej, Skawa w Suchej Beskidzkiej i Jordanowie, Czarna Orawa w Jabłonce, potok Piekielnik w Piekielniku, Lubieńka w miejscowości Lubień, Wielki Rogoźnik w Ludźmierzu oraz Niedziczanka w Niedzicy.

- Jak sama nazwa wskazuje, są to stany ostrzegawcze, czyli musimy na to zwrócić uwagę, ale na razie bez paniki. Kolejny poziom to jest stan alarmowy. Na chwilę obecną na żadnej z rzek w Małopolsce nie ma stanu alarmowego - przekazał w niedzielę po południu dyżurny tamtejszego WCZK.

Opolskiem. Możliwe przekroczenia stanów alarmowych

Jak poinformowało w niedzielę Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu, na Prośnie, Budkowiczance i Widawie w ciągu najbliższych godzin możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Pierwsze ostrzeżenie dotyczy rzeki Prosna, gdzie na stacji wodowskazowej w Gorzowie Śląskim spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego. Stan ostrzegawczy może być także przekroczony w Krzywej Górze na rzece Budkowiczanka. Na odcinku rzeki Widawa od Namysłowa do ujścia Odry zapowiadane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych, a w Zbytowej nieznaczne przekroczenie stanu alarmowego.

Śląsk. Poziom wody w rzekach wciąż rośnie

Bezpiecznie nie jest także na Śląsku. Obficie padający od wielu godzin deszcz oraz roztopy spowodowały w niedzielę wezbranie wód w rzekach na południu regionu. Z danych IMGW wynika, że przekroczone są stany ostrzegawcze m.in. na Wiśle, Sole i Białej.

Jak podał IMGW, w niedzielę o godzinie 12 poziom Bystrej w Kamesznicy wynosił 220 centymetrów i przekraczał o 10 cm stan ostrzegawczy. Soła w Żywcu miała 287 cm, czyli o 7 cm powyżej ostrzegawczego. Rzeka Koszarawa w Pewli Małej osiągnęła 203 cm. W tym miejscu poziom ostrzegawczy wynosi 150 cm. O 7 cm przekroczyła go rzeka Biała w Bielsku-Białej. W południe miała 177 cm. Powyżej ostrzeżenia była Wisła na wodowskazach w Ustroniu - o 20 cm (200 cm), Skoczowie - o 1 cm (211 cm) i Jawiszowicach - o 11 cm (491 cm).

Tendencje są wzrostowe.

W niedzielę przed południem Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie o możliwych wezbraniach wód w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w związku z prognozowanymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej. Obowiązuje ono w zlewniach Małej Wisły, Przemszy (bez Białej Przemszy) oraz Soły do godziny 10 w poniedziałek.

"Prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Punktowo w zlewni Przemszy istnieje możliwość przekroczenia stanu alarmowego. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska 90 procent" - oznajmiło BPH.

Opady na Dolnym Śląsku

Stany ostrzegawcze są przekroczone również na rzekach w Kotlinie Kłodzkiej, a konkretnie Nysie Kłodzkiej i Ścinawce. W rejonie Zielińca ostatniej doby spadł deszcz do 23 litrów wody na metr kwadratowy, a w ciągu sześciu godzin 19 l/mkw.

Według wskazań wodomierzy w niedzielę przekroczone były stany ostrzegawcze między innymi w Krosnowicach, Bystrzycy Kłodzkiej a w Szalejowie Górnym do przekroczenia stanu alarmowego (180 cm) brakowało dwóch centymetrów.

Starosta kłodzki ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe w całej Kotlinie Kłodzkiej. Opady cały czas są znaczące.

Dobrze nie jest także na Podkarpaciu

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Rzeszowie wydało dla kilku powiatów woj. podkarpackiego ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dróg. Ostrzega także przed wzbieraniem wód w rzekach i przekroczeniem stanów ostrzegawczych, w związku z opadami deszczu i roztopami. Alerty obowiązują na obszarze zlewni Wisłoki, Łęgu, Wisłoka i Sanu.

Jak informuje Centrum, w związku z prognozowanymi kolejnymi opadami deszczu oraz spływem wody z topniejącej pokrywy śnieżnej, prognozowane są dalsze wzrosty poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

"W profilu Stobnica na Godowej stan wody będzie wzrastał powyżej stanu alarmowego. Punktowo istnieje niewielka możliwość przekroczenia kolejnych stanów alarmowych" - czytamy w ostrzeżeniu. WCZK zastrzegło, że w przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska, ostrzeżenie może ulec zmianie.

Stan wody w polskich rzekach. 19.02.2023hydro.imgw.pl

Alerty hydrologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą województw:

- pomorskiego, zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu;

- wielkopolskiego, Orli, Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu;

- dolnośląskiego, konkretnie Bystrzycy górnej do Zb. Mietków, Strzegomki do Łażan, Kaczawy górnej do Dunina, Skory (górna), Bobru od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice, Bobru do Zb. Pilchowice, Kwisy górnej do Zb. Leśna, Kwisa od Zb. Leśna do Nowogrodźca, Ostrożnicy, Izery, Nysy Łużyckiej od granicy RP do Zgorzelca, Witki od Ostróżna do ujścia do Nysy Łużyckiej, Nysy Łużyckiej do Zgorzelca, Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry, Widawy;

- opolskiego, Widawy i Stobrawy;

- śląskiego, wschodniej części województwa;

- małopolskiego, zlewni na zachodzie, południu, wschodzie i w środkowej części województwa;

- podkarpackiego, w większości województwa;

- śląskiego, dla zlewni na południu regionu.

Na Żuławach i Zalewie Wiślanym, jak podano w komunikacie - w związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną - przewidywane są wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia stracą tam ważność o godzinie 12 w niedzielę.

W rejonie woj. wielkopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego w wyniku spływu wód opadowych, opadów deszczu, a lokalnie także w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej, prognozowane są wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. Możliwe jest również punktowe przekroczenie stanów alarmowych. Na Śląsku, w Małopolsce i w południowej części Dolnego śląska alerty będą obowiązywać do godz. 12 we wtorek, natomiast w pozostałych miejscach woj. dolnośląskiego oraz na Opolszczyźnie i w Wielkopolsce pozostaną ważne do godz. 12 we wtorek.

Alerty hydrologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują obszar woj. śląskiego, w tym Olzy oraz Odra od Chałupek do Koźla.

W woj. śląskim przewiduje się okresowo gwałtowne, wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej z powodu spływu wód opadowo-roztopowych. W Cieszynie na Olzie możliwe jest krótkotrwałe przekroczenie stanu ostrzegawczego.

Alerty wygasną o godz. 8 w poniedziałek.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Czym jest alarm hydrologiczny IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody".

Autor:kw,ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości