TVN Meteo | Polska

W Beskidach zrobiło się biało. Wasze pogodowe relacje

TVN Meteo | Polska

Autor:
anw/dd
Źródło:
PAP, GOPR, Kontakt 24
Biało w Łodzi
Biało w ŁodziKontakt 24
wideo 2/13
Zima w Polsce 2021/2022

Zimowa aura nastała w polskich górach. Na beskidzkich szlakach panują trudne warunki, miejscami trasy są oblodzone. Zdjęcia zaśnieżonych gór otrzymaliśmy na Kontakt 24.

W środę rano w Beskidach chwycił niewielki mróz, a w partiach szczytowych prószył śnieg. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia przedstawiające ośnieżone góry.

"Pierwszy śnieg w Beskidach" - napisał Reporter 24 o nicku FreeMind.

Trudne warunki w Beskidach

Warunki na szlakach są trudne. - Jest ślisko. Rano widoczność ograniczona była do 500-1000 metrów - przekazał ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Spadło od 2 do 4 centymetrów śniegu. Leży on powyżej 800 metrów nad poziomem morza. Trzeba bardzo uważać, bo przysypał oblodzone kamienie. Jest zatem bardzo ślisko, nieprzyjemnie - dodał. W wyższych partiach gór temperatura spadła do -4 stopni Celsjusza, a w dolinach wynosiła 2 st. Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Planując wyjście w góry trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie. GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Bieszczady. "Praktycznie nie ma ruchu turystycznego"

W Bieszczadach, między innymi w Ustrzykach Górnych oraz powyżej górnej granicy lasu, w środę rano leżały 1-2 centymetry świeżego śniegu. - Praktycznie nie ma ruchu turystycznego - powiedział Jerzy Godawski, ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR. Jak zaznaczył, temperatura powietrza waha się od -2 st. C do zera. - Wszędzie jest bezwietrznie. Panuje pełne zachmurzenie - dodał ratownik dyżurny.

Jak zauważył, w niżej położonych miejscowościach widać w promieniu dwóch kilometrów. - Natomiast w górnych partiach gór widoczność nie przekracza kilkudziesięciu metrów. Niektóre szlaki górskie są śliskie - mówił ratownik.

Biało w Tatrach

We wtorek śnieg sypał w Tatrach. Najgrubsza warstwa pokrywy śnieżnej utrzymuje obecnie na Hali Gąsienicowej - 11 centymetrów. Na Kasprowym Wierchu leży 9 cm śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów 7 cm.

Autor:anw/dd

Źródło: PAP, GOPR, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości