Nazwa tej rośliny złamie wam języki. Gdzie jej szukać?

Autor:
as/dd
Źródło:
Karkonoski Park Narodowy, Chrońmy Przyrodę Ojczystą, tvnmeteo.pl
Jemioła coraz bardziej intensywnie atakuje sosny
Jemioła coraz bardziej intensywnie atakuje sosnyLasy Państwowe, RDLP w Toruniu
wideo 2/5
Dziwne rośliny

Podejźrzon księżycowy pojawił się w Karkonoskim Parku Narodowym. Ta chroniona paproć występuje w całej Polsce, ale z uwagi na niewielkie rozmiary, trudno ją zaobserwować. Najczęściej spotkamy ją na nasłonecznionych, trawiastych zboczach i łąkach, często na terenach górskich. To, co jeszcze wyróżnia tę roślinę, to jej nazwa, na której można ćwiczyć dykcję.

W polskiej florze występuje wiele roślin o fantazyjnych, nietypowych nazwach. We wschodniej części Polski spotkamy marzymiętę grzebieniastą (Elsholtzia ciliata), zaś z wycieczki na przyleśnych terenach możemy zabrać ze sobą przyczepioną do ubrania przytulię czepną (Galium aparine). Wśród nich jest także pewna niepozorna paproć.

Łamacz języków

Zdjęcie rozwijającej się rośliny opublikował kilka dni temu Karkonoski Park Narodowy. "Znaleźć go niełatwo, ale na nazwie tej rośliny można ćwiczyć dykcję. Podejźrzon księżycowy (Botrychium lunaria) to paprotnik z rodziny nasięźrzałowatych" - napisali przedstawiciele parku w mediach społecznościowych.

Niecodzienna nazwa paproci zachwyciła internautów, którzy w komentarzach podzielili się swoimi łamańcami językowymi.

"Podejźrzonu źdźbła rwać z wiechci, utrzeć, krztyną pieprzu przyprawić" - napisał jeden z nich.

Podejźrzon księżycowy - jak go rozpoznać?

Podejźrzon księżycowy to gatunek paproci z rodziny nasięźrzałowatych (Ophioglossaceae). Ze względu na jego niewielką wysokość (od 5 do 30 centymetrów), trudno go zauważyć. Roślina zwykle rośnie pojedynczo. Preferuje nasłonecznione miejsca na trawiastych zboczach i łąkach, poboczach dróg lub w zbiorowiskach leśnych. Paproć tę spotkamy w całej Polsce, najczęściej w górach i na pogórzu, a także w północnej części kraju.

Chociaż rozpowszechniony, podejźrzon jest gatunkiem podlegającym ścisłej ochronie prawnej. Roślina znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski pośród gatunków narażonych na wyginięcie.

Podejźrzon księżycowy (Botrychium lunaria)Shutterstock

Autor:as/dd

Źródło: Karkonoski Park Narodowy, Chrońmy Przyrodę Ojczystą, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości