TVN Meteo | Polska

Obłoki srebrzyste pojawiły się nad Chojnicami. "Jedne z najjaśniejszych, jakie miałem możliwość oglądać"

TVN Meteo | Polska

Autor:
kw/dd
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Obłoki srebrzyste nad Chojnicami
Obłoki srebrzyste nad ChojnicamiKontakt 24
wideo 2/17
Kontakt 24Obłoki srebrzyste nad Chojnicami

Obłoki srebrzyste pojawiły się nad Polską. W nocy z poniedziałku na wtorek te spektakularne chmury zalśniły nad Chojnicami. Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24. - Imponowały jasnością i wyrazistością - przekazał autor fotografii.

Ostatniej nocy znów zalśniły obłoki srebrzyste. Reporter 24 - Łukasz Górski - postanowił pochwalić się owocami swoich obserwacji.

"Majestatyczne obłoki srebrzyste ukazały się na nieboskłonie tej nocy. Imponowały jasnością i wyrazistością, ukazując piękno swoich struktur. Jedne z najjaśniejszych jakie miałem możliwość oglądać. Zdjęcia wykonano w nocy z 04/05.07.2022 w Chojnicach i okolicach (woj. pomorskie)" - przekazał redakcji Kontaktu 24.

Czym są obłoki srebrzyste?

Obłoki srebrzyste to chmury mezosferyczne - najwyższe, jakie można dostrzec z powierzchni Ziemi. Powstają na wysokości około 80 kilometrów, prawdopodobnie z powodu obladzania cząstek pyłu kosmicznego lub pozostałości po przelotach meteorów. Odbijają one światło słoneczne, tworząc charakterystyczne, srebrne łuny.

By obserwacje przebiegały bez zakłóceń, warto przede wszystkim wybrać się poza tereny miejskie. Jest to istotne, ponieważ sztuczne światło latarni, billboardów czy budynków może przeszkadzać nam w dostrzeżeniu srebrzystych smug.

Zjawiska najczęściej występują między godz. 23 i 1 w nocy. Do ich podziwiania niepotrzebne są żadne specjalistyczne urządzenia.

Autor:kw/dd

Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości