Gdzie jest burza. Coraz słabsze wyładowania

Aktualizacja:
Autor:
anw,as
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Gdzie jest burza? We wtorek wieczorem nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz silne porywy wiatru. Śledź sytuację pogodową w Polsce na tvnmeteo.pl.

Jak poinformował we wtorek około godziny 20 synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, w kraju występują słabe burze. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy oraz wiatr rozpędzający się w porywach do 40-60 kilometrów na godzinę. Synoptyk dodał, że zjawiska powoli słabną, a burze zanikają.

Gdzie jest burza

Grzmi w województwach:

- lubelskim, w okolicach Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego;

- wielkopolskim, w rejonie Okonka;

- pomorskim, w okolicach Człuchowa i nad Zatoką Gdańską.

Obowiązują ostrzeżenia przed burzami z gradem i upałem. Sprawdź, gdzie IMGW wydał alarmy.

Wyładowania nad Polską, godz. 20sat24.com

Mapa i radar burz:

Burza. Jak się zachować

Kiedy grzmi, a my jesteśmy poza domem, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) zaleca:

◼ szybko znaleźć bezpieczne schronienie; ◼ unikać chowania się pod drzewami; ◼ unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli już na takiej jesteśmy, to trzeba znaleźć obniżenie w terenie i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tak zwanego napięcia krokowego) może dojść do przepływu prądu między stopami; ◼ jeżeli jesteśmy w wodzie lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona bardzo dobrym przewodnikiem elektrycznym; ◼ unikać dotykania przedmiotów wykonanych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu, bo mogą one "przyciągać" pioruny; ◼ pozostać w samochodzie (jeżeli w nim akurat jesteśmy), bo stanowi on dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna; ◼ natychmiast przykucnąć, jeżeli czujemy ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy "stają nam dęba"; ◼ osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Autor:anw,as

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: sat24.com

Pozostałe wiadomości