Cyklon Dawid. Gdzie i kiedy pogoda będzie stanowić zagrożenie

Aktualizacja:
Autor:
kw,as
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych na wtorek i środę. Nad Polskę nadciąga cyklon Dawid, który w części kraju przyniesie burze z gradem. Sprawdź, w których regionach mogą zostać wydane alerty IMGW.

Jak przekazał rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, we wtorek od zachodu nadejdzie do Polski cyklon (układ niżowy) Dawid, który przyniesie burze. Będą towarzyszyły im opady deszczu do 35 litrów na metr kwadratowy. Opady mogą trwać nawet 12 godzin. Poza tym spadnie grad.

- Może mieć średnicę do dwóch centymetrów - przekazał rzecznik.

Cyklon Dawid. Prognoza zagrożeń IMGW na wtorek

We wtorek synoptycy prognozują wydanie alertów pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Mogą one objąć swoim zasięgiem województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie (południową część) i małopolskie (powiaty na zachodzie i południu województwa).

Pierwszy stopień alertów przed burzami oznacza, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady deszczu do 20-30 litrów wody na metr kwadratowy, lokalnie do 40 l/mkw., i porywy wiatru dochodzące do 70-90 kilometrów na godzinę.

Prognoza zagrożeń meteorologicznych na wtorekIMGW

Cyklon Dawid. Prognoza zagrożeń IMGW na środę

Gwałtowna aura prognozowana jest również na środę. Żółte alarmy przed burzami z gradem mogą obowiązywać w województwach: podkarpackim, lubelskim (poza wschodnią częścią regionu), mazowieckim (w powiatach: garwolińskim, kozienickim, białobrzeskim, radomskim, Radom, zwoleńskim i lipskim), świętokrzyskim (na wschodzie województwa) i małopolskim (w powiatach wschodnich).

Prognoza zagrożeń meteorologicznych na środęIMGW

Czym jest prognoza zagrożeń

Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw,as

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości