Gwałtowne zjawiska w najbliższych dniach. Gdzie mogą się pojawić

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc z czwartku na piątek
Prognoza pogody na noc z czwartku na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Burze z gradem będą występować w Polsce w ciągu kolejnych kilku dni. Szczególnie niebezpieczne zjawiska mają pojawić się w południowych regionach kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę zagrożeń.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali prognozę zagrożeń pogodowych na środę, czwartek, piątek i sobotę.

Prognoza zagrożeń IMGW na środę

W środę IMGW planuje wydać ostrzeżenia przed burzami z gradem dla całego obszaru województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, a także dla województw: lubuskiego (powiaty żarski, żagański), wielkopolskiego (powiaty: kępiński i ostrzeszowski), łódzkiego (powiaty: wieruszowski, wieluński, pajęczański, radomszczański, bełchatowski, piotrkowski, Piotrków Trybunalski, opoczyński), mazowieckiego (powiaty: przysuski, szydłowiecki, radomski, Radom, lipski, zwoleński), lubelskiego (powiaty: opolski, kraśnicki, janowski, biłgorajski, zamojski, Zamość, tomaszowski, hrubieszowski).

Prognoza zagrożeń IMGW na środętvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartek

Kolejnego dnia burze z gradem przewidywane są na mniejszym obszarze Polski. Alerty pierwszego stopnia mogą obowiązywać w całym woj. podkarpackim, na przeważającym terenie woj. małopolskiego, w południowo-wschodnich powiatach woj. świętokrzyskiego, a także w południowych powiatach woj. lubelskiego i śląskiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na czwartektvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW na piątek i sobotę

Burze, którym może towarzyszyć grad, w piątek i sobotę prognozuje się dla południowych powiatów województw: śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Prognoza zagrożeń IMGW na piątektvnmeteo.pl za IMGW
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotętvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB
Jak powstają burze z grademPAP/Maria Samczuk, Adam Ziemienowicz

Autor:anw,ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości