Burzowa noc w części kraju. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Autor:
kw/dd
Źródło:
IMGW
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed burzami. Podczas wyładowań wiatr w porywach rozpędzi się do 70 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed ulewnym deszczem w burzach i silnym wiatrem.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Alerty IMGW - burze

Synoptycy IMGW spodziewają się burz w części kraju. Alarmy obowiązują w województwie dolnośląskim i dotyczą powiatów: zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego i Jelenia Góra.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu rzędu 25 litrów wody na metr kwadratowy oraz porywy wiatru dochodzące do 70 kilometrów na godzinę.

Alarmy będą ważne do godziny 2 we wtorek.

Alerty IMGW - silny deszcz z burzami

Dla części kraju wydano też ostrzeżenia przed silnym deszczem, który ma towarzyszyć burzom. Alerty przed tym pogodowym zagrożeniem wydano dla województw:

- opolskiego, dla powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, strzeleckiego, oleskiego;

- śląskiego;

- małopolskiego, dla powiatów: wadowickiego, oświęcimskiego, chrzanowskiego, olkuskiego.

W tych regionach spodziewane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym o sumie od 25 do 35 l/mkw. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Alarm będą w mocy od północy do godz. 10 we wtorek.

Alerty IMGW - silny wiatr

IMGW wydał również ostrzeżenia przed silnym wiatrem w województwie podkarpackim, w powiatach: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim, jasielskim.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, z kierunków południowych. Alerty będą ważne w godzinach 1-10 we wtorek.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWIMGW

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP

Autor:kw/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości