Skąd na Ziemi wzięła się woda? Odpowiedź może być w tym meteorycie

Autor:
ps/dd
Źródło:
Natural History Muzeum, CNN, The Guardian, tvnmeteo.pl
Meteoryt spadł w angielskim mieście w lutym 2021 roku
Meteoryt spadł w angielskim mieście w lutym 2021 roku
Trustees of NHM
Trustees of NHMMeteoryt spadł w angielskim mieście w lutym 2021 roku

Woda to kluczowy składnik, dzięki któremu na Ziemi mogło powstać życie. Oceany pokrywają ponad 70 procent powierzchni naszej planety. Według jednej z teorii woda przybyła na Ziemię dzięki kosmicznym skałom. Brytyjscy naukowcy twierdzą, że mają mocne dowody na poparcie tej tezy. Zbadali meteoryt, który spadł na ziemię w zeszłym roku w angielskim mieście.

W lutym ubiegłego roku na jednej z posesji w Anglii w mieście Winchcombe w hrabstwie Gloucestershire znaleziono fragment meteorytu. Był to pierwszy od 30 lat tego typu obiekt, który pojawił się na Wyspach. Dzięki temu, że został odnaleziony bardzo szybko, zaledwie kilka godzin po upadku, nie został zanieczyszczony przez materiał obecny na naszej planecie. Jego wiek określono na 4,6 miliarda lat, czyli w przybliżeniu tyle, ile liczy Układ Słoneczny. Pochodzi z asteroidy w pobliżu Jowisza.

Meteoryt liczący miliardy lat

Naukowcy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie określili go jako "jeden z najbardziej dziewiczych" meteorytów dostępnych do analizy, który "dał wgląd w pierwotny skład Układu Słonecznego". Nazwano go tak samo jak nazywa się miejscowość, gdzie spadł.

Analiza kosmicznej skały wykonana przez specjalistów z całego świata rozpoczęła się już kilka dni po tym, jak meteoryt znalazł się na Ziemi. Badania pozwoliły stwierdzić, że obiekt w dwóch procentach składa się z węgla i w 11 proc. z wody. Należy do grupy meteorytów nazywanych chondrytami węglistymi. Z około 65 tysięcy meteorytów na Ziemi tylko 51 to chondryty węgliste. Uważane są one za najbardziej prymitywne i dziewicze materiały w Układzie Słonecznym.

Meteoryt spadł w angielskim mieście w lutym 2021 rokuTrustees/NHM

"Kluczowa rola" meteorytów

Naukowcy z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej i Uniwersytetu w Glasgow zbadali stosunek izotopów wodoru w wodzie zawartej w skale. Stwierdzili, że w dużej części przypomina ona skład wody na naszej planecie. Analizując meteoryt, znaleziono również aminokwasy, czyli związki organiczne niezbędne do tego, aby powstało życie.

Jak podkreślają autorzy badania, "skład meteorytu w dużej mierze jest niezmieniony przez środowisko ziemskie", a wyniki te wskazują na to, że chondryty węgliste "odegrały kluczową rolę w dostarczeniu składników potrzebnych do zapoczątkowania oceanów i życia na wczesnym etapie Ziemi".

- Jednym z głównych pytań zadawanych społeczności naukowej jest to, jak się tu (na Ziemi - red.) znaleźliśmy. Analiza meteorytu Winchcombe daje wgląd w to, skąd woda wzięła się na Ziemi - powiedział współautor badań Luke Daly. Dodał, że przez kolejne lata prace nad tym okazem będą kontynuowane, aby odkrywać kolejne tajemnice dotyczące początków Układu Słonecznego.

Badania zostały opublikowane w środę na łamach czasopisma "Science Advances". 

Autor:ps/dd

Źródło: Natural History Muzeum, CNN, The Guardian, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Trustees/NHM

Pozostałe wiadomości