Na pewno słyszałeś o tym pasożycie. Kiedy dopadnie wilki, potrafi wpłynąć na ich mózgi

Autor:
anw
Źródło:
Science Alert, phys.org
Wilki w Nadleśnictwie Lutówko (Kujawsko-Pomorskie)
Wilki w Nadleśnictwie Lutówko (Kujawsko-Pomorskie)
wideo 2/7
Wilki w Nadleśnictwie Lutówko (Kujawsko-Pomorskie)

Zainfekowane pasożytem Toxoplasma gondii wilki wcześniej opuszczają swoje watahy niż te niezarażone. Ponadto mają większą skłonności do stania się przywódcami, a co za tym idzie są pewniejsze siebie.

Zespół ekspertów z "Yellowstone Wolf Project", który od ponad 25 lat prowadzi badania wilków w Parku Narodowym Yellowstone odkrył, że Toxoplasma gondii wpływa na ich zachowanie. Okazało się, że zarażone tym kosmopolitycznym pasożytem wilki częściej stają się liderami swojej watahy. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Communications Biology" przeanalizowano dane pochodzące od ponad 200 osobników.

Wilk szaryShutterstock

Czym jest Toxoplasma gondii?

Toxoplasma gondii to pasożyt wywołujący toksoplazmozę. Występuje u wielu gatunków ptaków i ssaków, ale jego żywicielem ostatecznym (organizmem, w którym powstaje dorosła forma pasożyta) są kotowate, bo to w ich przewodzie pokarmowym pasożyty rozmnażają się płciowo.

W artykule opublikowanym w sierpniu 2000 roku brytyjscy naukowcy pisali, że zarażone Toxoplasma gondii szczury stawały się agresywniejsze niż te niezarażone. To samo chcieli sprawdzić badacze z "Yellowstone Wolf Project" i dlatego przeanalizowali krew pobraną od 229 osobników w latach 1995-2020.

Po wnikliwej analizie okazało się, że młode, zarażone Toxoplasma gondii wilki miały większą tendencję do opuszczania swoich watah dużo wcześniej niż te niezarażone.

Wyniki badań

Podczas analizy statystycznej okazało się, że zarażone pasożytem samce były o 50 procent bardziej skłonne do opuszczenia swojego stada już sześć miesięcy po urodzeniu, choć zwykle wilki robią to w wieku do 21 miesięcy. Toxoplasma gondii wpłynęła też na behawior samic. Zarażone osobniki były 25 procent bardziej skłonne do opuszczenia stada w wieku 30 miesięcy, zamiast, jak to zwykle bywa, w wieku 48. Naukowcy odkryli również, że zainfekowane samce częściej stawały się przywódcami stada.

Naukowcy sądzą, że różnice w zachowaniu były prawdopodobnie spowodowane wpływem pasożyta na funkcjonowanie mózgu. Musiał on sprawić, że zarażone drapieżniki stawały się odważniejsze i mniej skłonne do wycofania się, gdy inni rzucili im wyzwanie.

"Jeśli wilki-liderzy są zarażeni T. gondii i wykazują zmiany behawioralne, to ich zachowanie może przełożyć się na interakcje na poziomie całej społeczności. Zachowanie wywołane przez pasożyta u jednego osobnika może wpłynąć na resztę stada" - napisali naukowcy.

Wilk szary z Parku Narodowego Yellowstone Shutterstock

Autor:anw

Źródło: Science Alert, phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości