Orki polują na żarłacze białe dla ich wątroby. Badaczom z Australii udało się po raz pierwszy zgromadzić genetyczne dowody takiego zachowania. Co ciekawe, konsumpcja zaledwie fragmentu ciała rekina ma spore znaczenie dla lokalnych ekosystemów.
W przyrodzie zdarza się, że drapieżnik przemienia się w ofiarę większego, silniejszego gatunku. Jednym z gatunków, który poluje na inne drapieżniki, jest orka (Orcinus orca) - w jadłospisie tych morskich ssaków znajdują się głowonogi, fokowate czy nawet gady.
Od kilku lat uwagę badaczy przykuwają polowania orek na żarłacze białe (Carcharodon carcharias) - w wodach południowej Afryki były one tak częste, że spowodowały zmniejszenie się populacji rekinów. Co ciekawe, orki często porzucały zwłoki po spożyciu zaledwie wątroby. Naukowcom z Australii udało się zdobyć materiał genetyczny jednoznacznie wskazujący przyczyny tego zachowania.
Cztery ugryzienia, brak wątroby
Badanie opublikowane niedawno na łamach czasopisma "Ecology and Evolution" zostało przeprowadzone na próbkach pobranych ze zwłok rekina. Szczątki 4,7-metrowego drapieżnika zostały wyrzucone na plażę w południowo-wschodniej Australii. Zwłoki nosiły ślady czterech ugryzień, w tym jednego na tyle dużego, by spowodować jego śmierć.
- Brakowało wątroby, narządów trawiennych i rozrodczych - wyjaśniła Isabella Reeves z Uniwersytetu Flinders, główna autorka badania. - Największa rana była charakterystyczna dla ataku orki, podobna do tych, które zaobserwowano w Afryce Południowej - dodała.
Naukowcy pobrali próbki z brzegów ran pozostawionych przez zęby drapieżników, po czym przeprowadzili ich analizę genetyczną. Zgodnie z przewidywaniami, największa rana pochodziła od orki, a pozostałe od siedmioszparów plamistych (Notorynchus cepedianus) - rekinów, które często żywią się padliną.
Pierwszy taki przypadek
Badacze wyjaśnili, że to pierwszy udokumentowany przypadek polowania orki na żarłacza białego w Australii. Ssaki polują na drapieżne ryby dla ich bogatej w składniki odżywcze wątroby. Reszta zwłok pozostaje niezjedzona, stając się źródłem pożywienia dla innych gatunków zamieszkujących ekosystem. Polowania na żarłacze mogą mieć poważne konsekwencje dla środowiska morskiego.
- Dowody sugerują, że spadek liczebności żarłaczy białych w wyniku drapieżnictwa orek w Afryce doprowadził do zmian w morskim ekosystemie - przekazał Adam Miller z Uniwersytetu Flinders, współautor analizy. - Żarłacze białe są kluczowymi regulatorami ekosystemów (...) dlatego w miarę możliwości powinniśmy monitorować interakcje między nimi a orkami w Australii - dodał.
Źródło: Flinders University
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock