Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.
Ustalenia badaczy opublikowano na łamach "Applied and Environmental Microbiology". Naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore (USA) oraz Institute of Molecular Biology and Biotechnology (IMBB) w Heraklionie (Grecja) zidentyfikowali na Krecie bakterie, których metabolity w warunkach laboratoryjnych szybko i bardzo skutecznie zabijają larwy komarów z gatunku Culex pipiens molestus.
Najpierw badacze zebrali 186 próbek z 65 lokalizacji na Krecie. Próbki pochodziły z wierzchniej warstwy gleby, wokół korzeni roślin, tkanek roślinnych, próbek wody i martwych owadów. W przeprowadzonych później testach ekstrakty zawierające metabolity bakterii zabiły 100 proc. larw komarów w ciągu 24 godzin od narażenia.
Bakterie w walce z komarami
Badacze uważają, że być może na bazie tych związków uda się opracować nowe biopestycydy, czyli środki ochrony roślin oparte na naturalnych substancjach, bakteriach, wirusach czy grzybach. Są one bezpieczniejszą dla ludzi i środowiska naturalnego alternatywą wobec chemicznych środków owadobójczych. W dodatku wiele gatunków komarów rozwinęło już odporność na syntetyczne środki.
Badacze wskazują, że ich odkrycia mają znaczenie nie tylko dla zwalczania komarów, ale także dla zwalczania szkodników w rolnictwie. Biopestycydy często ulegają jednak szybkiej degradacji i wymagają wielokrotnych zastosowań, więc konieczne będzie znalezienie właściwego sposobu stosowania tych związków.
Liczba komarów na Ziemi oceniana jest nawet na biliard - 10 do potęgi 15, czyli milion miliardów. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na przenoszone przez nie choroby, zwłaszcza malarię, umiera rocznie ponad 700 tys. osób na całym świecie.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock