Muchy tse-tse roznoszą groźną chorobę. Odkryto "afrodyzjaki", które mogą pomóc w walce z tymi owadami

Źródło:
Science, YaleNews
Sposoby na komary (wideo z 2014 roku)
Sposoby na komary (wideo z 2014 roku)tvn24
wideo 2/6
Komary i pasożyty (do tekstu o nicieniach)

Muchy tse-tse, które rozprzestrzeniają śpiączkę afrykańską, komunikują się ze sobą za pomocą lotnego feromonu. Najnowsze badanie pokazuje, że może on być skutecznie wykorzystywany w pułapkach na owady. W ten sposób naukowcy chcą zwalczać ich populacje i roznoszoną przez nie chorobę.

Muchy tse-tse (Glossina sp.) stanowią niebezpieczeństwo dla sporej części populacji Afryki Subsaharyjskiej. Żywią się krwią kręgowców, w tym ludzi i zwierząt hodowlanych, roznosząc pasożyty wywołujące szereg groźnych chorób, przede wszystkim śpiączkę afrykańską. Kontrolowanie populacji much jest bardzo trudne, ale opublikowane na łamach czasopisma "Science" badanie pokazuje, że nadzieję dają wydzielane przez nie feromony.

Afrodyzjak dla much

Aby znaleźć właściwe lotne feromony, naukowcy wyodrębnili substancje chemiczne wydzielane przez muchy tse-tse z gatunku Glossina morsitans. Ekstrakty zostały poddane badaniu chromatograficznemu i spektrometrycznemu, które pozwoliło określić ich skład chemiczny. Poszczególne związki były następnie testowane pod kątem atrakcyjności dla much.

Jak się okazało, w badanych próbkach znaleziono trzy związki chemiczne, które wywołały reakcję u owadów. Szczególnie silnie przyciągał je palmitooleinian metylu. Badacze zauważyli, że działa on na muchy jak afrodyzjak - kropla płynu zawierającego ten związek wabiła samce much tse-tse do węzłów z przędzy, które naśladowały odwłoki samic, jak również do samic innego gatunku, z którymi zwykle nie wchodziły w interakcje. Co ważne, zanęcone w ten sposób samce pozostawały nieruchome przez dłuższy czas.

Kontrola populacji

Naukowcy podkreślają, że wykorzystanie palmitooleinianu metylu może pomóc w kontroli populacji much. Obecnie najskuteczniejszą metodą obrony przed owadami są pułapki wykorzystujące zapachy zwierząt, którymi muchy lubią się żywić.

Zapachy zwierząt mają tę zaletę, że przyciągają muchy tse-tse z dużej odległości, ale również dość szybko zanikają. Jak wyjaśnia John Carlson z Uniwersytetu Yale, główny autor badania, palmitooleinian metylu działa na mniejsze odległości, ale jest skuteczny przez dłuższy czas.

Mucha tse-tse (Glossina sp.) - zdjęcie ilustracyjneAdobe Stock

Niszczycielskie choroby

Muchy tse-tse są znane z transmisji pasożytów zwanych świdrowcami. Kiedy gryzą ludzi lub zwierzęta, przenoszą je, rozprzestrzeniając śmiertelną dla ludzi śpiączkę afrykańską oraz ciężkie choroby dotykające zwierzęta hodowlane, w tym naganę. Na dodatek na skutek zmian klimatycznych zasięg występowania much tse-tse może się powiększyć, co narazi więcej osób na kontakt z niebezpiecznymi pasożytami.

- Afrykańska śpiączka jest straszną chorobą, która jest trudna do leczenia. Nasz system odpornościowy ma trudności ze zwalczeniem świdrowców, a niszczące je leki są bardzo silne - dodaje Carlson.

Naukowcy planują przetestować pułapki z palmitooleinianem metylu w Kenii, aby sprawdzić, czy zadziałają one również poza laboratorium.

Autorka/Autor:as

Źródło: Science, YaleNews

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Nadchodzące dni przyniosą niespokojną aurę za sprawą atlantyckich niżów. Sprawią one, że w wielu regionach mocno będzie wiał wiatr. W porywach może osiągać nawet do 100 kilometrów na godzinę. Poza tym spodziewane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu.

"Pogoda rozwinie szeroki wachlarz zjawisk, często niebezpiecznych"

"Pogoda rozwinie szeroki wachlarz zjawisk, często niebezpiecznych"

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami śniegu, a także porywistym wiatrem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Porywisty wiatr, obfite opady śniegu. Tu należy zachować ostrożność

Porywisty wiatr, obfite opady śniegu. Tu należy zachować ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pogoda na jutro. Noc upłynie pod znakiem opadów śniegu, przechodzących w części kraju w śnieg z marznącym deszczem. Miejscami utrzyma się mróz. Niedziela 15.12 przyniesie kontynuację opadów. Nasili się wiatr, porywy osiągną największą prędkość nad morzem.

Pogoda na jutro - 15.12. Strefa opadów przejdzie przez Polskę. Spadnie śnieg

Pogoda na jutro - 15.12. Strefa opadów przejdzie przez Polskę. Spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężny cyklon tropikalny Chido uderzył w sobotę we francuskie terytorium położone na Oceanie Indyjskim. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby. Miejscami porywy sięgały aż 226 kilometrów na godzinę.

Chido uderzył we francuskie terytorium. To "najbardziej niszczycielski cyklon" od 90 lat

Chido uderzył we francuskie terytorium. To "najbardziej niszczycielski cyklon" od 90 lat

Źródło:
Reuters, france24.com

A23a, największa na świecie góra lodowa, przez wiele miesięcy kręciła się w miejscu w rejonie Oceanu Południowego. Naukowcy z British Antarctic Survey poinformowali, że gigantyczna bryła lodu uwolniła się z uwięzi i zaczęła wędrować dalej.

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Największa góra lodowa świata wyrwała się z uwięzi

Źródło:
BBC, British Antarctic Survey

Wystrzelenie japońskiej rakiety Kairos 2 firmy Space One zostało odwołane w sobotę na około 30 minut przez planowanym startem. Miała ona umieścić pięć satelitów na orbicie okołoziemskiej. Jutro ma być podjęta kolejna próba lotu.

Misja odwołana 30 minut przed startem. Poprzednia próba lotu skończyła się eksplozją 

Misja odwołana 30 minut przed startem. Poprzednia próba lotu skończyła się eksplozją 

Źródło:
AFP, The Japan Times

Najbliższej nocy warto spojrzeć w niebo, bo przed nami ostatnia pełnia tego roku. Jest nazywana pełnią Zimnego Księżyca, a czasem też pełnią Księżyca Długich Nocy. Podczas tego zjawiska tarcza naszego naturalnego satelity będzie najmniej oświetlona w tym roku spośród wszystkich pełni.

Zimny Księżyc rozświetli niebo. Przed nami ostatnia pełnia tego roku

Zimny Księżyc rozświetli niebo. Przed nami ostatnia pełnia tego roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

Źródło:
AFP, CBS News, tvnmeteo.pl

Rok 2025 zapowiada się jako jeden z najgorętszych w południowej Afryce, gdzie lada dzień rozpocznie się lato. W RPA meteorologów niepokoją późnowiosenne fale gorąca, które od tygodni nawiedzają większość kraju. ONZ ostrzegł, że upalne warunki stanowią poważne zagrożenie dla i tak słabego bezpieczeństwa żywnościowego na kontynencie.

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

46 stopni wiosną, fale upałów jedna po drugiej. Ma być jeszcze gorzej

Źródło:
PAP, Daily Maverick

Orkan Darragh zniszczył walijskie lasy, a władze zaapelowały o nie wchodzenie do nich. Wiele kilometrów dróg, szlaków i ścieżek rowerowych wciąż jest zablokowane przez powalone drzewa i połamane konary. Sprzątanie trwa też w wielu miastach i miejscowościach.

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Orkan zdewastował lasy, sprzątanie zajmie "trochę czasu"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Księżycowe halo pojawiło się na niebie nad Zakopanem w nocy z piątku na sobotę. Zjawisko to uznawane bywa za zwiastun pogorszenia pogody. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Aureola dookoła Księżyca. Co zwiastuje w pogodzie?

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Samolot musiał lądować awaryjnie krótko po starcie z Nowego Jorku. Przyczyną problemów technicznych był prawdopodobnie ptak, który wleciał prosto w silnik maszyny, poważnie go uszkadzając. Jednemu z pasażerów udało się uchwycić moment uderzenia na nagraniu.

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Ptak w silniku, samolot lądował awaryjnie. Nagranie

Źródło:
ABC News, Washington Times

Odchody morskich żyjątek mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Naukowcy opracowali metodę, która wykorzystuje metabolizm oceanicznego zooplanktonu, by usunąć wolny węgiel z wód. Jak wyjaśnili, polega ona na przyspieszeniu naturalnych procesów zachodzących w wodach.

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Źródło:
Dartmouth College, NASA

Skrajnie trudne warunki panowały na drogach w stanie Michigan po opadach śniegu. Na jednej z autostrad rozpędzona ciężarówka uderzyła z dużą siłą w zaparkowany samochód strażacki. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Ciężarówka uderza z impetem w wóz strażacki. Nagranie

Ciężarówka uderza z impetem w wóz strażacki. Nagranie

Źródło:
WNDU, FOX News

Lato w Australii rozpoczęło się z przytupem. W kolejnych dniach w wielu regionach kraju zrobi się upalnie, a miejscami temperatura może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. Jak zapowiadają meteorolodzy, także noce będą ciężkie do wytrzymania.

48 stopni w dzień, 27 w nocy. Czeka ich "wybuch gorąca"

48 stopni w dzień, 27 w nocy. Czeka ich "wybuch gorąca"

Źródło:
7news.com.au, BOM

Teleskop Hubble'a osiągnął to, czego jeszcze żadne urządzenie do tej pory nie dokonało. Naukowcy bliżej niż kiedykolwiek przyjrzeli się kwazarowi oddalonemu od nas aż o 2,5 miliarda lat świetlnych. Ten niezwykle jasny obiekt, odkryty w latach 60. ubiegłego wieku, wciąż pozostaje zagadką.

"Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu

"Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu

Źródło:
livescience.com, NASA, tvnmeteo.pl

Lokalne społeczności żyjące w pobliżu Andów w Ameryce Południowej połączyła chęć odbudowania rosnącego wysoko w górach lasu. Dom dla wielu unikalnych gatunków zwierząt doświadczył potężnych strat wynikających z działalności człowieka. Ratunku lokalnemu ekosystemowi postanowili udzielić rdzenni mieszkańcy, którzy co roku sadzą tam setki tysięcy drzew.

"Moim marzeniem było zasadzenie milionów drzew i nie zamierzam zrobić tego sam"

"Moim marzeniem było zasadzenie milionów drzew i nie zamierzam zrobić tego sam"

Źródło:
CNN

Mucha śrubowa, groźny pasożyt składający jaja w otwartych ranach, rozprzestrzenia się po Ameryce Środkowej. W listopadzie poinformowano o jego ponownym wykryciu w Meksyku, a inwazji obawiają się Stany Zjednoczone.

Obawy przed muchą zjadającą ciało. Rośnie liczba przypadków

Obawy przed muchą zjadającą ciało. Rośnie liczba przypadków

Źródło:
livescience.com, aphis.usda.gov

Domy i samochody na północnym wschodzie USA kolejny raz w tym miesiącu znalazły się pod grubą warstwą śniegu. W kilku hrabstwach w stanie Nowy Jork został wprowadzony stan wyjątkowy.

"Śnieg pada tak mocno, że nie widać, gdzie jest droga"

"Śnieg pada tak mocno, że nie widać, gdzie jest droga"

Źródło:
Reuters, foxweather.com, tvnmeteo.pl

20 wychłodzonych żółwi pokonało tysiące kilometrów, by przybyć do ośrodka rehabilitacyjnego na Florydzie. Zwierzęta zostały znalezione w stanie hipotermii, teraz pod okiem specjalistów przechodzą badania i wracają do zdrowia.

Uratowano żółwie, które doznały hipotermii

Uratowano żółwie, które doznały hipotermii

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W piwnicy sklepu jubilersko-artystycznego w Atenach znaleziono zabytki pochodzące nawet z VII wieku p.n.e. Władze twierdzą, że wiele z nich zostało pozyskanych nielegalnie.

Piwnica za zamaskowanymi drzwiami, a w niej ponad 100 starożytnych skarbów

Piwnica za zamaskowanymi drzwiami, a w niej ponad 100 starożytnych skarbów

Źródło:
PAP, greekreporter.com

Jaka pogoda będzie w Boże Narodzenie? Im bliżej świąt, tym częściej synoptycy zaglądają w wyliczenia modeli meteorologicznych. Z najnowszych prognoz wynika, że zima ze śniegiem przyjdzie, ale dopiero na sylwestra i Nowy Rok.

Wir polarny może sprawić, że w sylwestra i Nowy Rok spadnie śnieg

Wir polarny może sprawić, że w sylwestra i Nowy Rok spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Babiogórski Park Narodowy poinformował, że Perć Akademików, szlak żółty prowadzący od Górnego Płaju na Babią Górę, od piątku będzie zamknięty do odwołania. Powodem są trudne warunki atmosferyczne.

Zamknięto najtrudniejszy szlak w Beskidach

Zamknięto najtrudniejszy szlak w Beskidach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zdjęcie wiewiórki "uwięzionej" w dziupli wygrało dziesiątą edycję międzynarodowego konkursu Comedy Wildlife Photo Award. O główną nagrodę walczyło aż dziewięć tysięcy fotografii.

Na widok tej wiewiórki wybuchniecie gromkim śmiechem

Na widok tej wiewiórki wybuchniecie gromkim śmiechem

Źródło:
CNN, CWPA

Ingenuity to statek powietrzny, któremu udało się wykonać pierwszy lot na planecie innej niż Ziemia. W styczniu 2024 roku wiropłat rozbił się na Marsie. Maszyna nie stanie się jednak kolejnym kosmicznym śmieciem - naukowcy z NASA mają dla niej nowe zadanie.

Rozbił się na Marsie, ale NASA ma dla niego nowe zadanie

Rozbił się na Marsie, ale NASA ma dla niego nowe zadanie

Źródło:
space.com, NASA

Mieszkańcy północnego stanu Chihuahua w Meksyku zmagają się ze skutkami pierwszych mrozów w tym sezonie. W kilku miastach regionu termometry pokazały wartości poniżej zera, a drogi skuł lód.

Mróz ścisnął w Meksyku

Mróz ścisnął w Meksyku

Źródło:
ENEX, El Diario, Weather Channel

Liczba odnotowanych przypadków malarii rośnie nieprzerwanie od pięciu lat - wynika z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, który dotyczył 2023 roku. Tylko w tym okresie choroba roznoszona przez komary zabiła 600 tysięcy osób. WHO zwraca uwagę na wzrastające problemy związane z coraz powszechniejszą opornością na leki oraz zmianami klimatycznymi, które utrudniają kontrolowanie ognisk zakażeń.

Zakażeń przybywa z każdym rokiem. WHO podała dane

Zakażeń przybywa z każdym rokiem. WHO podała dane

Źródło:
The Guardian, WHO

Mieszkańcy wschodnich Stanów Zjednoczonych zmagają się z ulewami i silnym wiatrem. Kilkadziesiąt tysięcy domów zostało pozbawionych prądu. Wiatr połamał drzewa, a synoptycy ostrzegają też przed zalaniami i podtopieniami.

Rzeka atmosferyczna niesie wichury i ulewy

Rzeka atmosferyczna niesie wichury i ulewy

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Naukowcy badający delfiny z Zatoki Meksykańskiej znaleźli w organizmach tych ssaków fentanyl - opioidowy lek przeciwbólowy 100 razy silniejszy niż morfina. Badacze zwracają uwagę na to, jaki negatywny wpływ może mieć obecność tego typu specyfików w ekosystemach.

Znaleźli fentanyl w ciałach delfinów

Znaleźli fentanyl w ciałach delfinów

Źródło:
Texas A&M University-Corpus Christi

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę na kolejne cztery miesiące. Sprawdź, jaka pogoda czeka nas podczas zimy 2024/2025 i wczesną wiosną.

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Czy zima będzie zimna? Długoterminowa prognoza IMGW

Źródło:
IMGW