Jakim akwenem jest Morze Bałtyckie. Jak powstało i co charakteryzuje Bałtyk obecnie

Źródło:
Polski Klub Ekologiczny
W Kuźnicy powstały wyspy
W Kuźnicy powstały wyspy TVN24/ Zdjęcia Arkadiusz Renc
wideo 2/6
W Kuźnicy powstały wyspy TVN24/ Zdjęcia Arkadiusz Renc

Morze Bałtyckie jest wyjątkowym akwenem, zarówno ze względu na swoją historię, jak i walory przyrodnicze. W artykule odpowiadamy na pytania: czy Bałtyk jest morzem głębokim czy płytkim, jakie ryby żyją w Bałtyku, jak ważny jest jod i jak wygląda kwestia zasolenia Bałtyku.

● Morze Bałtyckie jest morzem śródlądowym, połączonym poprzez Cieśniny Duńskie z Morzem Północnym.

● Największą wyspą Bałtyku jest należąca do Szwecji Gotlandia.

● Linia brzegowa Morza Bałtyckiego jest rozwinięta i urozmaicona, a jej długość wynosi ponad 8 tysięcy kilometrów.

Jakim morzem jest Bałtyk

Morze Bałtyckie jest akwenem dość płytkim: jego średnia głębokość wynosi zaledwie 52,3 m, choć miejscami mierzy nawet kilkaset metrów. To morze dość słabo zasolone, za to o urozmaiconej linii brzegowej i sporych różnicach klimatycznych, których powodu szukać należy w dość dużej rozciągłości południkowej, czyli odległością pomiędzy punktami wysuniętymi najbardziej na północ i najdalej na południe.

Wymienione wyżej czynniki, słabe zasolenie i duża izolacja od oceanu, wpływają na to, jakie ryby żyją w Morzu Bałtyckim. Są to głównie gatunki takie jak śledź, dorsz, makrela, szprot i inne, którym niestraszne są warunki w dość nietypowym, jak na morskie, środowisku. Co ciekawe, odpowiedź na pytanie, jakie ryby żyją w Bałtyku, nie jest oczywista: Morze to zamieszkują nie tylko ryby morskie, ale i te słodkowodne, choć te ostatnie najczęściej w zatokach. Spotkamy tu leszcze, okonie, płocie, sandacze czy szczupaki. Bałtyk jest też siedzibą ryb dwuśrodowiskowych (węgorz, troć, łosoś).

Przełowienia i zmian klimatu pogorszyły stan dorszy w zachodnim Bałtyku
Przełowienia i zmian klimatu pogorszyły stan dorszy w zachodnim BałtykuPrzełowienia i zmian klimatu pogorszyły stan dorszy w zachodnim Bałtykumeteo

Warto pamiętać, że Bałtyk zamieszkują również ssaki morskie, między innymi foka pospolita, morświn zwyczajny – i chociaż nie stanowią one dużej części biomasy, jednak znacząco wpływają na jego różnorodność i atrakcyjność.

ZOBACZ TEŻ: Polskie "Malediwy" powstały przez przypadek i niedługo znikną

Jak powstało Morze Bałtyckie

Mało kto zdaje sobie sprawę, skąd na naszym kontynencie pojawił się słony zbiornik. Niegdyś tereny współczesnego Bałtyku porastała gęsta puszcza, a klimat przypominał taki, jaki występuje dzisiaj w strefie podzwrotnikowej. To właśnie dlatego na polskim wybrzeżu możemy znaleźć przepiękne bursztyny, będące w rzeczywistości żywicą gatunku drzewa o nazwie Pinus succinifera, czyli sosny żywicznej. Zawierające zatopione cząstki roślin i zwierząt tamtej epoki bursztyny dostarczają nam cennych informacji o warunkach wówczas panujących.

W wyniku następujących w Europie zlodowaceń, nasuwający się lądolód zajął kontynent. Następujące po sobie glacjały i interglacjały (okresy zlodowaceń i lodowcowych odwilży) wpływały na strukturę fizyczną i rzeźbę terenu niemal połowy obecnego terenu kontynentu europejskiego. Również ciężar zsuwającego się i cofającego lodowca powodował zmianę poziomu morza. Ostatecznie, gdy lądolód na dobre ustąpił, u jego czoła powstało olbrzymie słodkowodne jezioro, Bałtyckie Jezioro Lodowe.

Na skutek kolejnych zmian w obrębie skorupy ziemskiej, Bałtyckie Jezioro Lodowe uzyskało dostęp do słonych wód, tworząc morze o klimacie arktycznym. Około 8 tysięcy lat temu przez cieśniny duńskie zaczęły do niego wpływać mocno zasolone wody Morza Północnego. To wszystko wpłynęło na obecny kształt i zasolenie Morza Bałtyckiego. Część z tych procesów zachodzi również współcześnie, kształt i wielkość naszego akwenu nie jest dana raz na zawsze.

Dziś głównym źródłem zasilania Bałtyku są wpadające do niego rzeki oraz opady, stąd jego dość niskie, na tle światowych akwenów, zasolenie.

Zdrowotne walory Bałtyku, czyli w czym jest jod

Morze Bałtyckie jest obszarem niewątpliwie bardzo atrakcyjnym turystycznie. Poza pięknymi krajobrazami, szerokimi piaszczystymi plażami, rozległymi wydmami (a na północy również licznymi wysepkami), sosnowymi lasami pełnymi grzybów i jagód, wiele osób wybiera polskie wybrzeże ze względów zdrowotnych. Przy korzyściach z pobytu nad Bałtykiem wymienia się przede wszystkim możliwość uzupełnienia zapasów jodu.

Warto więc zadać sobie pytanie, w czym jest jod, czyli co dokładnie powinno się zrobić, jeśli pobyt nad morzem ma być dla nas korzystny pod względem uzupełnienia niedoborów jodu (a problem ten dotyka większość naszego społeczeństwa). Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dostarczamy go wraz z dietą, ale nie jest to jedyne źródło tego cennego pierwiastka. Jod absorbujemy również z powietrza: poprzez skórę i układ oddechowy. Z powodzeniem można więc cieszyć się z typowych uroków pobytu w kurorcie, takich jak długie spacery wzdłuż plaży czy wizyty w lokalnych knajpkach oferujących menu oparte na lokalnych połowach, niejako przy okazji zapewniając sobie uzupełnienie tego pierwiastka.

Plaża w Świnoujściutvn24

Źródła: Polski Klub Ekologiczny Zeszyty Zielonej Akademii ncez.pzh.gov.pl

Autorka/Autor:red.//am

Źródło: Polski Klub Ekologiczny

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek rano w części Polski ściął mróz. Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski wyjaśnił na antenie TVN24, że w najbliższych dniach czekają nas kolejne zimne noce i poranki. Jest to związane z rozmieszczeniem ośrodków barycznych, które sprawiają, że w części północnej Europy temperatura rano spadła do -30 stopni Celsjusza, a w innych regionach wzrosła nawet do 9 st. C.

Prawie -6 stopni na termometrach. "To dopiero wstęp"

Prawie -6 stopni na termometrach. "To dopiero wstęp"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Północno-wschodnia Australia kolejny dzień zmaga się z powodziami. W nocy niedzieli na poniedziałek w części stanu Queensland obowiązywał stan wyjątkowy. Niektóre ważne drogi zostały zalane, a na innych pojawiły się krokodyle.

Zapasy dostarczane z powietrza, na drogach rządzą krokodyle

Zapasy dostarczane z powietrza, na drogach rządzą krokodyle

Źródło:
BBC, ABC News

Pogoda na dziś. W poniedziałek mogą pojawić się miejscami słabe, przelotne opady śniegu. Termometry pokażą od 1 do 4 stopni Celsjusza. W całym kraju odczujemy chłód, a warunki biometeo będą neutralne.

Pochmurno, chłodno, lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Pogoda na dziś

Pochmurno, chłodno, lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Pogoda na dziś

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się na możliwość wystąpienia silnych wstrząsów sejsmicznych na Santorynie. Na okolicznych wyspach zamknięto w poniedziałek szkoły, a służby ratunkowe zaczęły przygotowywać się na wypadek dużego trzęsienia. Wzmożona aktywność sejsmiczna notowana jest tam od piątku.

200 wstrząsów na greckiej wyspie. Plany ewakuacji, ratownicy w gotowości

200 wstrząsów na greckiej wyspie. Plany ewakuacji, ratownicy w gotowości

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

IMGW opublikował prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że początek tygodnia przyniesie części kraju gęste mgły ograniczające widzialność. Później zagrożenie mogą stanowić oblodzenia. Sprawdź, gdzie może zrobić się niebezpiecznie.

Tu może zrobić się niebezpiecznie. Gdzie IMGW planuje wydać alarmy

Tu może zrobić się niebezpiecznie. Gdzie IMGW planuje wydać alarmy

Źródło:
IMGW

Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc

Źródło:
ENEX, Francebleu

Słynny świstak Phil z miasta Punxsutawney w Pensylwanii został wyciągnięty z nory. Gryzoń zobaczył swój cień i się ukrył, co według wierzeń oznacza, że zima ma potrwać jeszcze kolejne sześć tygodni.

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Kiedy przyjdzie wiosna? Przewidywania świstaka Phila

Źródło:
CNN, ENEX

Krowa uciekła z hodowli w szkole rolniczej na północy Portugalii. Zwierzę narobiło niemałego zamieszania na drogach i wystraszyło lokalną ludność. "Rajd" trwał kilka godzin.

Kilkugodzinny "rajd" krowy po ulicach

Kilkugodzinny "rajd" krowy po ulicach

Źródło:
PAP, SIC Noticias, noticiasaominuto.com

W amerykańskim hrabstwie Snohomish w weekend spadł śnieg. To pierwsze takie opady w tym roku - donoszą lokalne media. Taka pogoda sprawiła niektórym mieszkańcom utrudnienia komunikacyjne.

Spadł pierwszy w tym roku śnieg. "Warunki były trudne"

Spadł pierwszy w tym roku śnieg. "Warunki były trudne"

Źródło:
KING5

Mokradła nas żywią, oczyszczają wodę i regulują nasz klimat. Mimo tego, Polska jest na pierwszym miejscu w rankingu krajów, które w największym stopniu degradują te ekosystemy.

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Przodujemy w ich degradacji, a "bez nich nie ma przyszłości"

Źródło:
PAP

Zima w tym sezonie jest bardzo uboga w opady śniegu, nie brakuje natomiast niepokojąco wysokiej temperatury. Jak zauważył ekohydrolog dr Sebastian Szklarek, trwa susza hydrologiczna i nawet większe opady nie są w stanie uratować sytuacji.

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"

Źródło:
PAP

Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Szansa na rozbicie wiru polarnego i umocnienie się wyżu znad Rosji. Do Polski wraca zima

Źródło:
tvnmeteo.pl, NOAA

Tegoroczny styczeń zostanie zapamiętany jako bardzo ciepły. Z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że średnia temperatura powietrza była od 3,4 stopnia Celsjusza wyższa od normy dla tego miesiąca z lat 1991-2020.

Styczeń 2025 roku był w Polsce anomalnie ciepły. Nie tylko temperatura mocno przekroczyła normy

Styczeń 2025 roku był w Polsce anomalnie ciepły. Nie tylko temperatura mocno przekroczyła normy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Kolejny kraj bez hodowli zwierząt futerkowych. Wprowadzili zakaz

Źródło:
PAP

Policjanci z hrabstwa El Dorado w stanie Kalifornia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli psu, który spadł 60 metrów w dół wodospadu. Jak podały lokalne media, zwierzę doznało obrażeń.

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Spadł 60 metrów w dół wodospadu. Akcja ratunkowa w Kalifornii

Źródło:
sacbee.com, CNN

W najbliższą niedzielę obchodzony jest Dzień Świstaka. Z okazji tego święta amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) opublikowała ranking najlepszych "prognostyków". Słynny świstak Phil z Pensylwanii znalazł się nisko w rankingu.

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Ich przewidywania najczęściej się sprawdzają. Słynny Phil daleko za podium

Źródło:
NOAA

W Polsce trwają ferie zimowe. Jeśli ktoś wybiera się na wypoczynek do Karpacza, to śnieg znajdzie tylko na stokach i wysoko w górach. - Śniegu nie widać na dole, ale jest on widoczny nieco wyżej - powiedział Paweł Popkowski, reporter TVN24.

W Karpaczu "miał być śnieg, ale go nie ma"

W Karpaczu "miał być śnieg, ale go nie ma"

Źródło:
PAP, TVN24

Ornitolodzy z Florydy są zdruzgotani śmiercią dwóch młodych bielików amerykańskich. Ptaki najprawdopodobniej zjadły zwierzę zakażone ptasią grypą. Młode nie zdążyły nawet otrzymać imion.

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Zjadły upolowane zwierzę. Cztery dni później już nie żyły

Źródło:
CNN

Największa góra lodowa świata właśnie się zmniejszyła. W piątek na zdjęciach satelitarnych obiektu o nazwie A23a naukowcy dostrzegli odłamany fragment o długości 19 kilometrów. Jak wyjaśnili, może to być pierwszy znak, że antarktyczny gigant się rozpada.

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Od największej góry lodowej świata oderwał się fragment. "To pierwszy znaczący odłamek"

Źródło:
AFP, NASA, tvnmeteo.pl

Nad zachodnie Stany Zjednoczone zmierza seria burz. Odpowiedzialne za nie będzie zjawisko znane jako "ekspres ananasowy" - system pogodowy niosący wilgotne powietrze z okolic Hawajów. W ciągu kolejnych dni w północnej Kalifornii spodziewane są opady rzędu aż 500 litrów na metr kwadratowy.

Nadjeżdża "ekspres ananasowy", a wraz z nim gigantyczne ilości deszczu

Nadjeżdża "ekspres ananasowy", a wraz z nim gigantyczne ilości deszczu

Źródło:
BBC, AccuWeather, NWS Bay Area

Trzy młode tygrysy bengalskie zostały zauważone na terenie parku narodowego w Tajlandii. Zwierzaki pochodzą z jednego miotu i obecnie mają około sześciu miesięcy. To cenne odkrycie - tygrysom bengalskim zagraża wyginięcie, a na świecie pozostało zaledwie ponad 4000 osobników.

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Pierwsze takie nagranie. Trzy młode tygrysy, trzy powody do świętowania

Źródło:
CBS News, Islander News

Osuwisko utrudniło dostęp do popularnej atrakcji turystycznej. W piątek skały oderwały się z klifu nad Plażą Tysiąca Schodów, przez co straciła ona swoją najbardziej charakterystyczną cechę. Część obszaru została tymczasowo zamknięta dla turystów.

Skały porwały schody na kultową plażę. "Hej, twój dom może w każdej chwili się osunąć"

Skały porwały schody na kultową plażę. "Hej, twój dom może w każdej chwili się osunąć"

Źródło:
CNN, KTLA

Północno-zachodnia Francja walczy z powodzią. Alarmy trzeciego, najwyższego stopnia wciąż obowiązują w departamentach Ille-et-Vilaine, Loara Atlantycka i Morbihan. Jak poinformowali meteorolodzy, w ciągu pięciu dni w tych regionach spadła miesięczna suma opadów.

Miesięczne opady w kilka dni, chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Miesięczne opady w kilka dni, chcą ogłosić stan klęski żywiołowej

Aktualizacja:
Źródło:
Francebleu, Reuters

Pewien kierowca pod koniec ubiegłego roku na wyspie Santa Cruz na Galapagos potrącił samochodem żółwia olbrzymiego. Zwierzę nie przeżyło. Teraz mężczyzna ma zapłacić grzywnę w wysokości ponad 13 tysięcy dolarów amerykańskich.

Potrącił żółwia, zwierzę nie przeżyło. Musi zapłacić ogromną grzywnę

Potrącił żółwia, zwierzę nie przeżyło. Musi zapłacić ogromną grzywnę

Źródło:
ENEX, El Telegrafo, Primicias, tvnmeteo.pl

Japońskie służby ratunkowe od wtorku próbują dotrzeć do człowieka, który wpadł do zapadliska w jezdni w mieście Yashio. Akcja ratunkowa jest bardzo trudna, mężczyzna wciąż znajduje się pod gruzami, a władze obawiają się możliwego wycieku wody ze zniszczonej kanalizacji.

"W przyszłości będziemy świadkami większej liczby takich zdarzeń"

"W przyszłości będziemy świadkami większej liczby takich zdarzeń"

Źródło:
Kyodo News, CNN

Niedźwiedzie polarne znane są ze swojej ogromnej wytrzymałości na ekstremalnie niską temperaturę. Według najnowszych badań, ich futro ma specjalne właściwości zapobiegające tworzeniu się oblodzenia. Odkrycie pozwala wyjaśnić, w jaki sposób gatunek ten jest w stanie funkcjonować w arktycznych warunkach, a także może dostarczyć nowe rozwiązania w przemyśle technologicznym.

Lód ich się nie ima. Odkryli największą tajemnicę niedźwiedziego futra

Lód ich się nie ima. Odkryli największą tajemnicę niedźwiedziego futra

Źródło:
Reuters

Oznaczona na początku roku asteroida 2018 CN41 okazała się pozostałościami po tesli roadster wystrzelonej w kosmos przez Elona Muska. Pod względem obserwacyjnym obiekt do złudzenia przypominał malutkie ciało niebieskie. Naukowcy zauważają, że wraz ze wzrostem ilości kosmicznych śmieci takie sytuacje mogą zdarzać się coraz częściej.

Nowa asteroida okazała się teslą Elona Muska

Nowa asteroida okazała się teslą Elona Muska

Źródło:
Smithsonian Magazine, astronomy.com