TVN Meteo | Nauka

Wyizolowali wariant koronawirusa omikron. Obawiają się mniejszej skuteczności szczepionek

TVN Meteo | Nauka

Autor:
anw/dd
Źródło:
South Morning China Post, PAP

Mikrobiolodzy z Uniwersytetu Hongkońskiego ogłosili, że udało im się wyizolować nowy wariant koronawirusa - omikron. Jak przekazali, to kliniczny przełom, który wspomoże międzynarodowe wysiłki na rzecz stworzenia szczepionki przeciwko niemu. - Sądzę, że dostępne szczepionki nie będą przeciwko niemu równie skuteczne, ale obecnie ciężko przewidzieć, jak bardzo skuteczność się obniży - przekazał mikrobiolog Kelvin To Kai-Wang.

Zdaniem doktora Kelvina To Kai-Wanga z Uniwersytetu Hongkońskiego, istniejące szczepionki przeciw COVID-19 będą mniej skuteczne przeciwko nowemu wariantowi, choć nie wiadomo, w jakim stopniu. Naukowiec jest członkiem zespołu, który jako pierwszy wyizolował omikron. Specjaliści poinformowali o tym we wtorek, opisuje to gazeta "South Morning China Post".

- Ten wariant ma wszelkie cechy poprzednich mutacji, i więcej. Sądzę, że dostępne szczepionki nie będą przeciwko niemu równie skuteczne, ale obecnie ciężko przewidzieć, jak bardzo skuteczność się obniży - mówił Kelvin To Kai-Wang. - Trudno powiedzieć, czy szczepionki będą całkowicie nieskuteczne, czy ich skuteczność obniży się o 20 czy 40 procent - dodał.

>>> CO WIEMY O OMIKRONIE

Omikron. Nowy wariant koronawirusa

Kierujący zespołem mikrobiolog Yuen Kwok-Yung zaznaczył, że wyizolowanie wirusa to zaledwie pierwszy krok w "pilnych badaniach nad tym wariantem". Naukowcy chcą teraz je poszerzyć, aby ocenić jego zaraźliwość i patogeniczność, a także zdolność do wymijania obrony immunologicznej.

W Hongkongu potwierdzono do tej pory trzy zakażenia nowym wariantem. Władze regionu zaostrzyły restrykcje wjazdowe wobec podróżnych z krajów południa Afryki oraz państw, w których wykryto infekcje omikronem.

Naukowcy zaniepokojeni liczbą mutacji w białku kolczastym

We wtorek dyrektor generalny amerykańskiego przedsiębiorstwa biotechnologicznego Moderna - Stephane Bancel, powiedział "Financial Times", że przeciwko omikronowi może nastąpić spadek skuteczności istniejących szczepionek. Dodał, że naukowcy są zaniepokojeni liczbą mutacji w białku kolczastym.

Tymczasem konkurencyjny producent szczepionek - koncern farmaceutyczny BioNTech - przekazał, że szczepionki prawdopodobnie chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Firma uważa, że w ciągu około dwóch tygodni otrzyma dane z badań laboratoryjnych na temat tego, czy konieczne będzie wprowadzenie zmian w szczepionce. Koncern dodał, że jeśli będzie to konieczne, będzie można "dostosować szczepionkę mRNA w ciągu sześciu tygodni i wysłać pierwsze partie w ciągu 100 dni".

Autor:anw/dd

Źródło: South Morning China Post, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości