Dlaczego komary jednych gryzą częściej niż innych? Znaczenie mają rozmiar i grupa krwi

Źródło:
tvn24.pl, houstonmethodist.org, CNN
Sezon kleszczowy w pełni
Sezon kleszczowy w pełnitvn24
wideo 2/9
Komary

Komary kłują wszystkich, ale wcale nie traktują wszystkich równo. Istnieje kilka czynników przyciągających te owady. Wśród szczególnie narażonych na ukąszenia są m.in. posiadacze konkretnej grupy krwi, osoby pijące alkohol czy kobiety w ciąży.

Jest wiele teorii mających tłumaczyć, dlaczego niektórzy ludzie działają jak magnes na komary, a inni nie. Mówiło się, że te powszechnie nienawidzone owady świadomie wybierają krew "słodszą", czyli bogatszą w glukozę. Nie ma jednak naukowych dowodów potwierdzających tę tezę. A co z innymi popularnymi teoriami, np. tą przypisującą przyciąganie komarów określonej grupie krwi? Wyjaśnia nam to dr Piotr Jawień z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

ZOBACZ TEŻ: Plaga komarów w Chorwacji. "Otwierałem auto, wpadł do niego rój"

Kogo komary gryzą częściej?

- Są dwa główne czynniki determinujące to, jak często kłują nas komary, a właściwie komarzyce: ilość wydychanego dwutlenku węgla i temperatura ciała. Pozostałe czynniki powiązane są właśnie z tymi dwoma, i są ich następstwem - mówi dr Jawień. - Osoby większe, lub te z przyspieszonym metabolizmem wydychają zazwyczaj więcej dwutlenku węgla niż pozostali. Komarzyce są w stanie zidentyfikować jego źródło, a przynajmniej określić mniej więcej kierunek, z którego pochodzi, z odległości nawet 50 metrów. Różni ludzie mają też różną temperaturę ciała. Ci, u których jest wyższa, są trochę bardziej atrakcyjni dla komarzyc - dodaje.

Istnieją też bardziej i mniej preferowane przez komary, czy raczej komarzyce, grupy krwi. - Badania prowadzone na gatunku komara tygrysiego (występującego w Polsce - red.) wskazały, że preferuje on osoby z grupą krwi 0. Z kolei jeden z gatunków komarów występujących w Afryce woli grupę AB - zauważa adiunkt Zakładu Ekologii Drobnoustrojów i Akaroentomologii. Pozostaje pytanie: skąd owady wiedzą, jaką grupę krwi ma potencjalny cel? - 85 proc. populacji wydziela przez skórę pewne sygnały chemiczne, uzewnętrzniające się zwykle w pocie, dotyczące grupy krwi - wyjaśnia Jawień.

ZOBACZ TEŻ: Tajemnicza choroba atakuje koty. Umierają szybko. Weterynarze: nie jesteśmy w stanie im pomóc

Ciąża, piwo i sport atrakcyjne dla komarów

Kobiety w ciąży są kąsane przez komary nawet dwa razy częściej niż reszta populacji. - Wiążę się to z trzema kwestiami. Raz - kobiety, ze względu na nieco wyższy poziom hormonu płciowego o nazwie estradiol, generalnie są wybierane przez komarzyce trochę częściej niż mężczyźni. Dwa - u kobiet w ciąży ilość wydychanego dwutlenku węgla wzrasta o mniej więcej 20 proc. A trzecia kwestia to temperatura ciała, która zwykle też jest u nich nieco wyższa niż u pozostałych ludzi - wylicza Jawień.

Szczególnie narażone na ukąszenia komarów są również osoby spożywające napoje wyskokowe. - Po wypiciu alkoholu wzrasta tętno, temperatura ciała i ilość wydychanego dwutlenku węgla. Komarzyce przyciąga zwłaszcza piwo, które samo w sobie zawiera dwutlenek węgla. Podobne właściwości mają też np. banany - tłumaczy naukowiec.

Komary przyciąga również sport. - Podczas aktywności fizycznej podnosi się tętno, wydzielamy więcej dwutlenku węgla i ciepła. Dodatkowo pocimy się. Wydzielanie kwasu moczowego czy mlekowego albo amoniaku też jest dla nich atrakcyjne - podkreśla Jawień.

Komary a kolory

A co z teorią, wedle której znaczenie dla komarów ma mieć także kolor naszych ubrań? - Kolory zauważalne, wyróżniające się na tle otoczenia, nie tylko czarny czy granatowy, ale również czerwony czy pomarańczowy, faktycznie przyciągają komary - potwierdza Jawień. - Może być to związane z większym nagrzewaniem się ciemnych powierzchni, a w związku z tym naszego ciała. Kolory czerwony i pomarańczowy mogą być kojarzone przez komary z falami cieplnymi, które przypominają fale emitowane przez ludzką skórę, niezależnie od jej pigmentacji. Jasne kolory wydają się nie być atrakcyjne dla komarzyc poszukujących żywiciela, podobnie jak stonowane odcienie zieleni i szarości - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Pszczoły odróżniają liczby parzyste i nieparzyste. Zaskakujące wyniki badań

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: tvn24.pl, houstonmethodist.org, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 6.05. W nocy przelotnie popada deszcz i zagrzmi. W dzień również pojawią się miejscami burze. Termometry pokażą maksymalnie 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 6.05. Nocą będzie grzmieć, w dzień do 24 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Już najbliższej nocy rój eta Akwarydów osiągnie szczyt aktywności. Astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku. Sprawdź, czy pogoda sprzyjać będzie obserwacjom.

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Przed nami noc spadających gwiazd. Czy aura będzie sprzyjać obserwacjom?

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Indonezyjscy wolontariusze niosą pomoc zwierzętom, które pozostały na terenach w pobliżu wulkanu Ruang. Po erupcji konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi, którzy nie zawsze mieli możliwość zabrać ze sobą czworonożnych przyjaciół. Akcja ratunkowa jest trudna, ponieważ wulkan grozi kolejnym wybuchem.

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Ruszyli na pomoc zwierzętom, ale sami są w niebezpieczeństwie

Źródło:
Reuters, Straits Times

Powodzie nawiedziły wschodni Teksas. Trudna sytuacja panuje w Houston, gdzie pod wodą znalazły się całe dzielnice, a do tej pory konieczne było uratowanie ponad 170 uwięzionych osób. To kolejne z serii gwałtownych zjawisk pogodowych, jakie nawiedzają stan od miesiąca.

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Całe dzielnice pod wodą, a deszcz nie przestaje padać

Źródło:
Reuters, CNN

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX