W 10 lat Grenlandia straciła 3,5 biliona ton lodu

Źródło:
PAP, preventionweb.net, tvnmeteo.pl
Zmiany zasięgu lodu morskiego dookoła Antarktydy od 21 lutego do 10 września 2023
Zmiany zasięgu lodu morskiego dookoła Antarktydy od 21 lutego do 10 września 2023NASA's Scientific Visualization Studio/TL Schindler/G Weikert/I Jones/L Schuler
wideo 2/17
Lód i lodowce

W ciągu ostatniej dekady stopniało 3,5 biliona ton pokrywy lodowej Grenlandii - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Communications". Do końca stulecia z powodu topnienia lodu na Grenlandii poziom mórz na świecie może wzrosnąć o ponad 20 centymetrów - alarmują naukowcy.

Grenlandzka pokrywa lodowa to druga największa na świecie za pokrywą Antarktyki. Amerykańskie centrum badawcze National Snow and Ice Center (NSIDC) podaje, że lód pokrywa ponad 10,5 miliona kilometrów kwadratowych Grenlandii, a stopnienie całej tej masy spowodowałoby wzrost poziomu mórz o około sześć metrów.

Przez ostatnie 40 lat nastąpił wzrost topnienia lodu o 21 procent. Z roku na rok topnienie lodu stało się też bardziej nieregularne - wynika z badań opublikowanych w tym tygodniu na łamach czasopisma naukowego "Nature Communications".

Grenlandia przez dekadę straciła 3,5 biliona ton lodu

Naukowcy w tym samym artykule wskazali, że w latach 2011-2020 roku stopniało 3,5 biliona ton lodu pokrywającego Grenlandię. Z tego jedna trzecia stopniała w ciągu dwóch wyjątkowo ciepłych lat - w 2012 i 2019 roku.

W ciągu całej tej dekady Grenlandia traciła rocznie średnio 357 miliardów ton lodu, przy czym najwięcej - 527 mld - w 2012 roku. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2017, kiedy zanotowano najmniejszą ilość lodu, jaki utraciła wyspa. Wówczas stopniało 247 mld ton lodu. 

Rekordowe topnienie lodu na GrenlandiiPAP/Adam Ziemienowicz

Poziom mórz na świecie rośnie

Z badań wynika, że z powodu topnienia lodu na Grenlandii w latach 2011-2020 poziom mórz na świecie wzrósł o jeden centymetr, a do końca tego stulecia może wzrosnąć nawet o 23 centymetry. Autorzy artykułu zamieszczonego w "Nature Communications" wskazują na zwiększoną częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych na Grenlandii oraz częstsze i bardziej intensywne topnienie lodowców, któremu towarzyszą opady deszczu.

W sierpniu naukowcy informowali, że po raz pierwszy w historii odnotowano opady deszczu na stacji badawczej Summit położonej na Grenlandii na ponad trzech tysiącach metrów nad poziomem morza.

Dane pochodzą z obserwacji satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Do pomiarów wykorzystano satelitę CryoSat-2 służącego do badań pokrywy lodowej na Ziemi. Badania przeprowadzili naukowcy Uniwersytetu w Leeds oraz Uniwersytetu w Lancester w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Niedźwiedzie polarne i foki mogą niebawem wyginąć. Przyczyną malejąca powierzchnia lodu

Autorka/Autor:ps

Źródło: PAP, preventionweb.net, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po niespokojnym weekendzie, pełnym burz i ulewnych opadów deszczu, nastanie spokój. Od nowego tygodnia aurę w Polsce kształtował będzie wyż, któremu będziemy zawdzięczać oddech od upałów i gwałtownych zjawisk.

Przyjdzie wyż, który kompletnie zmieni pogodę

Przyjdzie wyż, który kompletnie zmieni pogodę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Śląsku, Lubelszczyźnie i Opolszczyźnie - tam miejscami obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Najwyższy stopień alarmów IMGW w części kraju. Uważajmy

Najwyższy stopień alarmów IMGW w części kraju. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 18.08. W nocy pojawią się miejscami przelotne opady deszczu oraz burze. W dzień w wielu regionach kraju zagrzmi. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 18.08. Nocą będzie się lokalnie błyskać, w dzień do 31 stopni

Pogoda na jutro - niedziela, 18.08. Nocą będzie się lokalnie błyskać, w dzień do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień trawi środkową część Madery. W związku z pożarem z miejscowości Curral das Freiras ewakuowano kilkaset osób. W sobotę rano ogień wdarł się do tej portugalskiej gminy.

Pożar na Maderze. Ewakuowano kilkaset osób

Pożar na Maderze. Ewakuowano kilkaset osób

Źródło:
PAP, publico.pt

Piątek przyniósł na Podkarpaciu gwałtowną aurę. Przez Lubaczów przetoczyła się burza, po której trzeba teraz posprzątać. W sobotę na terenie całego województwa podkarpackiego obowiązuje alert RCB przed burzami.

Wichura połamała drzewa na Podkarpaciu. "Jakby był jakiś huragan"

Wichura połamała drzewa na Podkarpaciu. "Jakby był jakiś huragan"

Źródło:
TVN24

Prawie 900 osób ewakuowano z terenów zagrożonych pożarem w okolicach miasta Izmir. W sobotę z płomieniami walczy prawie 3000 strażaków. Ten niebezpieczny pożar prawdopodobnie jest efektem nieodpowiedzialnego zachowania osób wypoczywających w okolicy.

Trzy tysiące strażaków walczy ze skutkami "jednego pikniku"

Trzy tysiące strażaków walczy ze skutkami "jednego pikniku"

Źródło:
PAP

Największy polski satelita EagleEye nawiązał łączność i wysłał pierwsze zdjęcie. - Widać na nim niewielką kamerkę, której zadaniem była inspekcja ścian satelity - powiedział na antenie TVN24 doktor Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN.

Oto pierwsze zdjęcie, jakie zrobił największy polski satelita. "To jest sukces"

Oto pierwsze zdjęcie, jakie zrobił największy polski satelita. "To jest sukces"

Źródło:
TVN24

Jak skutecznie nawadniać się w upały? Według kardiologa Tadeusza Zębika ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, ile wody pijemy, ale także na uzupełnianie elektrolitów. Lekarz przypomniał, że chociaż słoneczna pogoda zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, powinniśmy zachować rozwagę.

Dodaj to do wody, którą pijesz podczas upałów

Dodaj to do wody, którą pijesz podczas upałów

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę na polskim niebie widoczny był przelot rakiety Falcon 9, wynoszącej na orbitę okołoziemską polskiego satelitę EagleEye. Obserwatorzy mogli również dostrzec efektowny moment deorbitacji rakiety.

Tak wyglądał przelot Falcona 9 Polską. "Piękna, puchata kulka"

Tak wyglądał przelot Falcona 9 Polską. "Piękna, puchata kulka"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

W Bolesławcu trwa 30. edycja Święta Ceramiki. Z ceramiką można zapoznać się przez cały rok, nie tylko teraz, za sprawą Muzeum Ceramiki, które ma nową siedzibę w neogotyckim pałacu. Najstarsze naczynie ze zbiorów pochodzi z XIII wieku.

Wyjątkowa ceramika z Bolesławca. Warto poznać jej historię

Wyjątkowa ceramika z Bolesławca. Warto poznać jej historię

Źródło:
tvnmeteo.pl

Huragan Ernesto zmierza w stronę archipelagu Bermudów. Żywioł niesie ze sobą wiatr o prędkości 150 kilometrów na godzinę, fale sztormowe i ulewne opady deszczu. Na drodze huraganu znajduje się także wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych i Kanady.

"Nie miejcie złudzeń, ta burza uderzy nas naprawdę mocno"

"Nie miejcie złudzeń, ta burza uderzy nas naprawdę mocno"

Źródło:
Reuters, NHC

Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleciał największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Największy polski satelita poleciał w kosmos 

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Trzy popularne wśród turystów greckie wyspy były w nocy z czwartku na piątek pozbawione prądu. Jak podał portal eKathimerini, awaria była spowodowana wysoką temperaturą i ogromnym popytem na energię elektryczną w związku z dużą liczbą turystów.

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Trzy greckie wyspy pozbawione prądu. Przez upał i dużą liczbę turystów

Źródło:
PAP, ekathimerini.com

Potężny tajfun dotarł do wschodniej Japonii, grożąc gwałtownymi powodziami i niszczycielskimi porywami wiatru. W dwóch miastach nakazano ewakuację setek tysięcy ludzi. Japońskie linie lotnicze odwołały kilkaset lotów.

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

"Wiatr może przewracać jadące ciężarówki"

Źródło:
Reuters, japantimes.co.jp

W Seulu wiedzą, co to znaczy gorąca noc. Temperatura w stolicy Korei Południowej przez 26 dni nocy z rzędu przekraczała 25 stopni Celsjusza. To najdłuższa taka seria od 117 lat - poinformowały w piątek miejscowe władze.

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Ponad 25 stopni w nocy. Przez niemal miesiąc

Źródło:
PAP, straitstimes.com

Panda wielka o imieniu Ying Ying urodziła w czwartek bliźniaki - poinformowała stacja BBC. Jak przekazali opiekunowie z Ocean Park Hong Kong, poród trwał pięć godzin.

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Urodziła bliźniaki. To najstarsza panda debiutująca w roli mamy

Źródło:
Reuters, PAP

Temperatura wody w Morzu Adriatyckim na wybrzeżu Chorwacji tego lata dochodzi do niemal 30 stopni Celsjusza. Specjaliści ostrzegają przed skutkami takiego ocieplenia w dłuższej perspektywie. - Sytuacja będzie się pogarszać, przez co szybko staniemy się Morzem Czerwonym - ostrzegł meteorolog Duszko Kraljev.

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Meteorolog: Adriatyk stanie się jak Morze Czerwone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Od środy hiszpańskie Baleary zmagają się z gwałtowną pogodą. Ulewne deszcze zalały drogi, odwołano kilkadziesiąt lotów. Kilka osób zostało rannych. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy relację Polki, która utknęła na lotnisku na Majorce.

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Trudne chwile na Balearach. "Ulice zalane, samochody do połowy w wodzie"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Diario de Mallorca, Kontakt 24

Czwartek w niektórych regionach Polski był burzowy. W Szczecinie po ulewie zamknięto jedną z ulic. Wśród miejsc, w których pogoda mocno się pogorszyła, znalazła się również pomorska Ustka.

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Ulewa w Ustce, w Szczecinie zalało ulicę

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, TVN24

Turyści na plaży w Krynicy Morskiej zauważyli dzika, który nietypowo się zachowywał - był osłabiony, nie potrafił wyjść z wody. Na miejsce przyjechała policja. Wezwano też weterynarza, lecz tuż przed jego przyjazdem zwierzę padło. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

"Mocno osłabiony" dzik w Bałtyku. Weterynarz nie zdążył przyjechać

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Późnym popołudniem wznowiono loty na lotnisku we włoskiej Katanii. Ruch do tej pory był zawieszony z powodu kolejnego wybuchu Etny. Płytę portu pokryła gruba warstwa pyłu wulkanicznego.

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Gruba warstwa pyłu wulkanicznego pokryła lotnisko

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Nagranie, na którym widać stado danieli pasące się na jednym z osiedli w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie), dostaliśmy na Kontakt 24. - Zatrzymały się pod moim balkonem. Pasły się około dwóch godzin, a później przeszły pod kolejny - opowiadała autorka filmu pani Anna.

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Stado danieli pasło się pod blokiem w Grudziądzu

Źródło:
Kontakt 24

W Rudniku nad Sanem niedaleko Niska (Podkarpackie) paliły się las i nieużytki. W akcji gaśniczej brało udział 16 zastępów straży pożarnej. Jak poinformował w czwartek wieczorem rzecznik podkarpackich strażaków bryg. Marcin Betleja, pożar został opanowany.

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Las i nieużytki stanęły w ogniu

Źródło:
PAP, IBL

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP