TVN Meteo | Nauka

W 10 lat Grenlandia straciła 3,5 biliona ton lodu

TVN Meteo | Nauka

Autor:
ps
Źródło:
PAP, preventionweb.net, tvnmeteo.pl
Topnienie lodu arktycznego w latach 2017-2019
Topnienie lodu arktycznego w latach 2017-2019 NASA
wideo 2/15
Lód i lodowce

W ciągu ostatniej dekady stopniało 3,5 biliona ton pokrywy lodowej Grenlandii - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Communications". Do końca stulecia z powodu topnienia lodu na Grenlandii poziom mórz na świecie może wzrosnąć o ponad 20 centymetrów - alarmują naukowcy.

Grenlandzka pokrywa lodowa to druga największa na świecie za pokrywą Antarktyki. Amerykańskie centrum badawcze National Snow and Ice Center (NSIDC) podaje, że lód pokrywa ponad 10,5 miliona kilometrów kwadratowych Grenlandii, a stopnienie całej tej masy spowodowałoby wzrost poziomu mórz o około sześć metrów.

Przez ostatnie 40 lat nastąpił wzrost topnienia lodu o 21 procent. Z roku na rok topnienie lodu stało się też bardziej nieregularne - wynika z badań opublikowanych w tym tygodniu na łamach czasopisma naukowego "Nature Communications".

Grenlandia przez dekadę straciła 3,5 biliona ton lodu

Naukowcy w tym samym artykule wskazali, że w latach 2011-2020 roku stopniało 3,5 biliona ton lodu pokrywającego Grenlandię. Z tego jedna trzecia stopniała w ciągu dwóch wyjątkowo ciepłych lat - w 2012 i 2019 roku.

W ciągu całej tej dekady Grenlandia traciła rocznie średnio 357 miliardów ton lodu, przy czym najwięcej - 527 mld - w 2012 roku. To ponad dwukrotnie więcej niż w 2017, kiedy zanotowano najmniejszą ilość lodu, jaki utraciła wyspa. Wówczas stopniało 247 mld ton lodu. 

Rekordowe topnienie lodu na GrenlandiiPAP/Adam Ziemienowicz

Poziom mórz na świecie rośnie

Z badań wynika, że z powodu topnienia lodu na Grenlandii w latach 2011-2020 poziom mórz na świecie wzrósł o jeden centymetr, a do końca tego stulecia może wzrosnąć nawet o 23 centymetry. Autorzy artykułu zamieszczonego w "Nature Communications" wskazują na zwiększoną częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych na Grenlandii oraz częstsze i bardziej intensywne topnienie lodowców, któremu towarzyszą opady deszczu.

W sierpniu naukowcy informowali, że po raz pierwszy w historii odnotowano opady deszczu na stacji badawczej Summit położonej na Grenlandii na ponad trzech tysiącach metrów nad poziomem morza.

Dane pochodzą z obserwacji satelitarnych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Do pomiarów wykorzystano satelitę CryoSat-2 służącego do badań pokrywy lodowej na Ziemi. Badania przeprowadzili naukowcy Uniwersytetu w Leeds oraz Uniwersytetu w Lancester w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Niedźwiedzie polarne i foki mogą niebawem wyginąć. Przyczyną malejąca powierzchnia lodu

Autor:ps

Źródło: PAP, preventionweb.net, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości