Droga Mleczna – skąd się wzięła jej nazwa? Czym jest i jak wygląda?

Źródło:
polsa.gov.pl, ncn.gov.pl, zpe.gov.pl, nasa.gov
Za kilka miliardów lat Andromeda zderzy się z Drogą Mleczną
Za kilka miliardów lat Andromeda zderzy się z Drogą MlecznąNASA
wideo 2/5
Za kilka miliardów lat Andromeda zderzy się z Drogą MlecznąNASA

Droga Mleczna to galaktyka, w której znajduje się między innymi nasza planeta - Ziemia. Patrząc w bezksiężycową noc w niebo możemy ją zobaczyć jako jasny pas gwiazd przecinający nieboskłon. Co wiemy o Drodze Mlecznej i jak ona wygląda w kosmosie? Skąd wzięła się jej nazwa?

● Droga Mleczna jest galaktyką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. ● Droga Mleczna zawiera od 100 do 400 miliardów gwiazd. ● Centralną część naszej galaktyki można zobaczyć na niebie gołym okiem.

Droga Mleczna to nazwa dużej, spiralnej galaktyki, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny. Przypomina kształtem dysk i nazywana bywa po prostu Galaktyką, lub galaktyką z poprzeczką, ponieważ przez jej środek przebiega pas jasnych gwiazd z którego końców odchodzą spiralne ramiona galaktyki.

Nazwa "Droga Mleczna" pochodzi z mitologii greckiej. W starożytności wierzono, że widoczny na niebie jasny pas naszej galaktyki powstał z kropli mleka, którym Hera nie chciała nakarmić Heraklesa.

ZOBACZ TEŻ: Galaktyki – czym są, gdzie występują i ile galaktyk odkryto?

Droga Mleczna

Średnica Drogi Mlecznej wynosi 100 tys. lat świetlnych, a grubość - tysiąc lat świetlnych. Szacuje się, że znajduje się w niej od 100 do 400 miliardów gwiazd. Wyróżnia się cztery główne ramiona naszej galaktyki:

● Ramię Strzelca, ● Ramię Węgielnicy, ● Ramię Perseusza, ● Ramię Krzyża.

A także kilka mniejszych ramion:

● Ramię Oriona, ● Bliskie Ramię Trzech Kiloparseków, ● Dalekie Ramię Trzech Kiloparseków.

Gwiazdy Drogi Mlecznej

Naukowcy wciąż prowadzą badania mające na celu dokładne ustalenie budowy Drogi Mlecznej. To duży, grawitacyjnie powiązany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego, a także hipotetycznej ciemnej materii. W jej centrum nie znajduje się jednak gwiazda, ale supermasywna czarna dziura, czyli obszar czasoprzestrzeni, którego nie da się opuścić. Centrum Drogi Mlecznej oddalone jest od naszego Słońca o około 28 tys. lat świetlnych.

ZOBACZ TEŻ: Droga Mleczna: niezwykłe odkrycie astronomów. W gigantycznej chmurze wodoru mogą rodzić się gwiazdy

Wiadomo, że za sprawą oddziaływań grawitacyjnych Droga Mleczna porusza się w kosmosie w kierunku Supergromady Lokalnej, która przyciągana jest przez olbrzymie skupisko galaktyk - Wielki Atraktor. Galaktyką najbliższą naszej jest galaktyka Karzeł Wielkiego Psa. Zalicza się ją do galaktyk karłowatych i znajduje się ona w odległości 42 tys. lat świetlnych od centrum Drogi Mlecznej.

Naukowcy uważają, że Droga Mleczna w przeszłości wchłonęła inne, mniejsze galaktyki, których pozostałości stanowią obecnie grupki gwiazd.

Jak zobaczyć Drogę Mleczną?

Obserwacje Drogi Mlecznej są utrudnione przez fakt, że Ziemia znajduje się w jej wnętrzu. Z tego powodu nie możemy zobaczyć naszej galaktyki w całości z zewnątrz - dotarcie poza nią póki co dalece przekracza możliwości techniczne ludzkości.

Zobaczenie jej części jest jednak możliwe nawet gołym okiem. Nocą, najlepiej bezksiężycową, stojąc w miejscu o niskim zanieczyszczeniu świetlnym, można dostrzec jasną smugę opasającą niebo - to właśnie Droga Mleczna. Nasza Galaktyka świeci najjaśniej w swoim centrum, w okolicy gwiazdozbioru Strzelca. Pas Drogi Mlecznej sięga na północy do gwiazdozbioru Kasjopei, a na południu do gwiazdozbioru Krzyża Południa.

Oprócz Drogi Mlecznej na takim ciemnym niebie ujrzymy również liczne gwiazdy. Powszechnie "gwiazdami" określa się migocące punkty widoczne nocą na niebie. W astronomii pojęcie to stosowane jest jednak jedynie w odniesieniu do obiektów emitujących własne światło, takich jak nasze Słońce. Ich jasność jest bardzo różna i zależy m.in. od rozmiarów danej gwiazdy oraz jej odległości od Ziemi. Obserwując gwiazdy nocą, dostrzec można nawet kilka tysięcy z nich. Najwięcej obiektów widzi się latem na półkuli południowej.

ZOBACZ TEŻ: Odkryto pierwsze oznaki istnienia planety poza Drogą Mleczną

Jakie są inne galaktyki?

Droga Mleczna to tylko jedna z wielu galaktyk Wszechświata. Galaktyki te dzieli się na kilka typów:

● spiralna: bez poprzeczki – typ S, lub z poprzeczką – typ SB, ● soczewkowata – typ S0, ● eliptyczna – typ E, ● galaktyki wrzecionowate (istniały we wczesnej ewolucji), ● nieregularna – typ Irr.

Naukowcy przypuszczają, że Wszechświat składa się z 350 miliardów dużych galaktyk oraz 3,5 biliona karłowatych.

ZOBACZ TEŻ: Droga Mleczna w trzech wymiarach. Unikalna mapa przygotowana przez polskich astronomów

Autorka/Autor:red.//mm

Źródło: polsa.gov.pl, ncn.gov.pl, zpe.gov.pl, nasa.gov

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę pogody na wakacje. Z danych wynika, że latem w aurze zapanuje jedna wyraźna tendencja, która utrzyma się aż do września. Sprawdź przewidywania na czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2025.

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Bardzo silny trend tego lata. Takie mają być kolejne cztery miesiące

Źródło:
IMGW

Chłód opanował Polskę i jeszcze trochę z nami zostanie. W weekend miejscami mogą pojawić się opady deszczu, a w górach - śniegu. Temperatura zacznie wzrastać wraz z początkiem nowego tygodnia - w jego połowie lokalnie ma być nawet 18 stopni Celsjusza.

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Sunie do nas kolejna porcja chłodu. Spadnie deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Walencji nawiedziły gwałtowne burze z gradem i ulewnym deszczem. Ulice i pola pokryła w czwartek gruba, biała warstwa lodu. Nawałnice wyrządziły szkody w rolnictwie, lokalne władze rozważają ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Zaspy gradu na ulicach. Rozważają stan klęski żywiołowej

Źródło:
Las Provincias, Ecuavisa

Tej nocy i w sobotę o poranku pojawią się przymrozki. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Alarmy obowiązują w sześciu województwach. Przy gruncie temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

-3 stopnie przy gruncie. Są ostrzeżenia

-3 stopnie przy gruncie. Są ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Tegoroczni zimni ogrodnicy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Nad nasz kraj napływają dalsze masy zimnego powietrza arktycznego, tym razem w towarzystwie frontu atmosferycznego. Za jego sprawą w weekend w południowej Polsce spodziewane są nawet opady śniegu.

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Zimni ogrodnicy dmuchną śniegiem. Tu dosypie nawet osiem centymetrów

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pogoda na jutro - sobota, 10.05. Noc przyniesie w wielu regionach opady deszczu, miejscami także deszczu ze śniegiem. Dzień także zapowiada się z opadami. Na termometrach zobaczymy do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota, 10.05. Nocą lokalnie krajobrazy na chwilę mogą się zabielić

Pogoda na jutro - sobota, 10.05. Nocą lokalnie krajobrazy na chwilę mogą się zabielić

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę ma nastąpić deorbitacja radzieckiej sondy Kosmos 482. Według najnowszych informacji do zdarzenia ma dojść w godzinach porannych. Niewykluczone, że w momencie wejścia w atmosferę obiekt będzie znajdował się nad Polską. Waga kosmicznego śmiecia - który może nie spalić się całkowicie w atmosferze - to blisko 500 kilogramów.

Radziecka sonda waży prawie 500 kilogramów. Jest ryzyko, że spadnie w Polsce

Radziecka sonda waży prawie 500 kilogramów. Jest ryzyko, że spadnie w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, "Z głową w gwiazdach", POLSA, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

Wichury oraz burze, szczególnie te wiosenne, mogą pogarszać sytuację osób uczulonych na pyłki.

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Wietrzne i burzowe dni mogą pogarszać naszą alergię. Dlaczego?

Źródło:
The Conversation, tvnmeteo.pl

Bizon zaatakował mężczyznę w parku Yellowstone. Jak podały służby leśne, 47-letni mieszkaniec Florydy podszedł zbyt blisko do zwierzęcia, które poczuło się zagrożone. Strażnicy przypomnieli, że bizony zraniły więcej ludzi w parku niż jakiekolwiek inne dzikie zwierzę.

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Turysta podszedł do bizona. Zwierzę zaatakowało

Źródło:
CBS News

Peruwiańscy rybacy przetrwali 55 dni na Pacyfiku. Jak przekazały lokalne media, statek został odnaleziony na wodach Ekwadoru, setki kilometrów od portu, z którego wypłynął. Jednostka miała uszkodzony silnik, ale płynęła dzięki żaglom wykonanym przez załogę.

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Przetrwali 55 dni na oceanie pod samodzielnie wykonanym żaglem

Źródło:
PAP, Peru Pesquero

Gwałtowna burza przeszła przez miasto Colleyville w Teksasie. Kamera do monitoringu uchwyciła na nagraniu, jak piorun uderza w dom, a sekundę później wybucha pożar.

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Piorun uderza w dom, wybucha pożar. Nagranie

Źródło:
CNN, foxweather.com

Baza danych dotycząca kosztów związanych z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi (Billion Dollar Weather and Climate Disasters), która prowadzona jest od 1980 roku, zostaje zawieszona - poinformowała w czwartek Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA), która ją do tej pory tworzyła.

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Koniec bazy danych o ekstremalnych zjawiskach pogodowych

Źródło:
CNN, NOAA

Skorpiony przejmują kontrolę nad brazylijskimi miastami - ostrzegają eksperci z tego kraju. Spodziewają się, że w najbliższej dekadzie odnotowane zostaną co najmniej dwa miliony ukąszeń tych pajęczaków.

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Miliony skorpionów w miastach. Prognozy ekspertów budzą grozę

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Produkcja wołowiny w Brazylii emituje ponad dwa razy więcej gazów cieplarnianych niż przewiduje limit wymagany do osiągnięcia międzynarodowych celów środowiskowych - donoszą badacze na łamach "Environmental Science and Pollution Research".

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Naukowcy: Brazylia musi się zastanowić nad tym, jak produkuje wołowinę

Źródło:
PAP, Eureka Alert

Kleszcze coraz częściej pojawiają się w miastach i na terenach podmiejskich. Między innymi takie wnioski wyciągnęli naukowcy na podstawie badań wykonanych w Warszawie.

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Przyjrzeli się kleszczom w Warszawie. Oto wnioski

Źródło:
PAP

Znany brytyjski biolog, David Attenborough kończył dziś 99 lat. Urodziny jednego z najbardziej cenionych popularyzatorów przyrody to moment na to, by przypomnieć, jak ważna jest ochrona mórz i oceanów.

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

David Attenborough kończy 99 lat i dzieli się refleksją po prawie 100 latach na Ziemi

Źródło:
BBC, Filmweb, SmogLab

Aligator śmiertelnie zaatakował kobietę, która wraz ze swoim mężem pływała kajakiem po jeziorze Kissimmee na Florydzie. Według służb para znalazła się bardzo blisko drapieżnika, który przestraszył się i wywrócił ich łódź.

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Aligator przewrócił kajak. Nie żyje kobieta

Źródło:
AP, CNN, ClickOrlando

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Gwałtowne ulewy nawiedziły Portoryko. Według danych służby meteorologicznej od końca kwietnia lokalnie spadło ponad 400 litrów deszczu na metr kwadratowy. Okolice miasta Utuado zostały odcięte od świata przez wylewające rzeki, zaś w sąsiednim Adjuntas osuwiska zablokowały drogi.

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Jedno miasto odcięła od świata woda, drugie - masy błota

Źródło:
Prensa Latina, Claridad Puerto Rico

"Gwiezdna muzyka" pozwoliła badaczom odkryć tajemnice starzejącej się gwiazdy. Naukowcy zmierzyli wibracje pomarańczowego karła HD 219134, na podstawie których określili wiek i wymiary odległego obiektu. Jego oscylacje zostały "przełożone" na słyszalne częstotliwości, dzięki czemu możemy posłuchać jej aktywności.

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Badacze zarejestrowali "muzykę" odległej gwiazdy

Źródło:
W. M. Keck Observatory

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET