Do walki ze zmianami klimatu wykorzystali... mikroskopijne odchody

Źródło:
Dartmouth College, NASA
Moment odnalezienia i pobrania próbki tajemniczego "złotego jaja"
Moment odnalezienia i pobrania próbki tajemniczego "złotego jaja"NOAA Ocean Exploration, Seascape Alaska
wideo 2/13
Zwierzęta morskie

Odchody morskich żyjątek mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Naukowcy opracowali metodę, która wykorzystuje metabolizm oceanicznego zooplanktonu, by usunąć wolny węgiel z wód. Jak wyjaśnili, polega ona na przyspieszeniu naturalnych procesów zachodzących w wodach.

Oceany stanowią jeden z najważniejszych rezerwuarów węgla na Ziemi - znajduje się w nich około 50 razy więcej tego pierwiastka niż w atmosferze. System usuwania węgla z atmosfery, wiązania i składowania nazywamy pompą biologiczną. W jego skład wchodzi wiele procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych. Badacze z Kolegium Dartmoutha w stanie New Hampshire opracowali sposób na przyspieszenie i zwiększenie efektywności tego systemu.

Pył na ratunek

Punktem wyjściowym do analizy były masowe zakwity glonów. Chociaż uciążliwe dla rybaków i turystów, pełnią one ważną funkcję - co roku mogą usuwać około 150 miliardów ton dwutlenku węgla z atmosfery, przekształcając go w materię organiczną. Takie związanie węgla nie trwa jednak długo - w momencie obumarcia zakwitu, cząsteczki stają się pożywieniem morskich bakterii, których procesy metaboliczne uwalniają większość wychwyconego węgla z powrotem do atmosfery.

Aby spróbować "uwięzić" pierwiastek na nowo, badacze rozpylili na powierzchni wody drobny pył gliniasty. Została ona pobrana z atlantyckiej Zatoki Maine, z okresu tuż przed rozpoczęciem obumierania glonów. Jak zauważyli, pył przyczepiał się do uwolnionych cząstek węgla, zanim ten uciekł do atmosfery, tworząc niewielkie kłaczki. Te lepkie granulki stawały się pożywieniem zooplanktonu, czyli mikroskopijnych żyjątek zamieszkujących toń wody.

- Zwykle tylko niewielka część węgla wychwyconego na powierzchni trafia do głębokiego oceanu w celu jego długoterminowej sekwestracji - tłumaczył Mukul Sharma, współautor analizy opublikowanej na łamach "Scientific Reports".

Migracje w głębinach

W eksperymentach przeprowadzonych przez zespół pył gliniasty wychwycił aż 50 procent węgla uwalnianego przez martwe glony, zanim zdążył on unieść się w powietrze. Część węgla opadała w postaci "morskiego śniegu" - materii organicznej odżywiającej głębiny - szybciej niż kłaczki bez gliny. Jednocześnie populacje bakterii, które inicjują uwalnianie węgla z powrotem do atmosfery, gwałtownie spadły w wodzie morskiej traktowanej gliną.

- Tworzymy morski śnieg, który może transportować węgiel z dużo większą prędkością dzięki wykorzystaniu minerałów ilastych - przekazał Sharma.

Zooplankton dodatkowo przyspiesza ten proces dzięki swojemu apetytowi i codziennej wędrówce znanej jako dobowa migracja pionowa. Pod osłoną ciemności mikroskopijne żyjątka wznoszą się z głębin, aby żerować w bogatej w składniki odżywcze wodzie przy powierzchni. Po świcie wracają na głębsze wody, gdzie odkładają kłaczki w postaci odchodów.

Ten proces nosi nazwę aktywnego transportu i jest ważnym elementem pompy biologicznej oceanu. Skraca on o kilka dni czas potrzebny na dotarcie węgla na niższe głębokości w stosunku do samodzielnie opadających kłaczków.

Testy w terenie

Zespół planuje przetestować metodę w terenie, rozpylając glinę na zakwity fitoplanktonu u wybrzeży południowej Kalifornii za pomocą samolotu do opylania upraw. Badacze chcą sprawdzić skuteczność technologii za pomocą czujników umieszczonych na różnych głębokościach. Jak wyjaśnili, zależy im na zaobserwowaniu, w którym punkcie oceanu zooplankton najefektywniej usuwa węgiel.

- Bardzo ważne jest, aby znaleźć odpowiednie warunki oceanograficzne do wykonania tej pracy. Nie można bezmyślnie rozrzucać wszędzie gliny - powiedział Sharma. - Musimy najpierw przetestować wydajność procesu na różnych głębokościach, a następnie będziemy mogli wybrać najlepsze miejsca do zainicjowania procesu - dodał naukowiec.

Autorka/Autor:as

Źródło: Dartmouth College, NASA

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Miejscami porywy mogą osiągać prędkość nawet do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

Uwaga na silny wiatr. Alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Uwaga na silny wiatr. Alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem. SMS-owy alert otrzymały w sobotę osoby przebywające na terenie części trzech południowych województw.

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Alert RCB. "Nie przebywaj i nie parkuj pod drzewami"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przeszły w piątek przez brazylijskie Sao Paulo. Nawałnicom towarzyszył ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Zalane zostały ulice i stacje metra. 

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Źródło:
ENEX, metropoles.com

Mieszkanka Florydy twierdzi, że w trakcie pobytu na wyspach Turks i Caicos znalazła szczątki Starshipa, megarakiety SpaceX, która eksplodowała krótko po starcie w ubiegłym tygodniu. Po tym jak opublikowała w sieci zdjęcia spalonych części maszyny, wiele osób zgłosiło się do niej z chęcią ich zakupu.

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Źródło:
CNN, FOX35, News Miami

Burza Eowyn uderzyła w piątek w Wyspy Brytyjskie z wiatrem przekraczającym miejscami 180 kilometrów na godzinę. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba. Prawie milion budynków w Wielkiej Brytanii i Irlandii jest pozbawionych prądu. - Uważam, że słowo burza jest zbyt łagodne w odniesieniu do tego, czego byliśmy świadkami. Tylko huragan mógłby wyrządzić takie szkody - przyznał w rozmowie ze stacją BBC mieszkaniec szkockiej miejscowości Mark Jones.

"Słowo burza jest zbyt łagodne w odniesieniu do tego, czego byliśmy świadkami"

"Słowo burza jest zbyt łagodne w odniesieniu do tego, czego byliśmy świadkami"

Źródło:
Reuters, BBC, The Irish Times

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt - na taki pomysł wpadł jeden z nowojorskich radnych. Mieszkańcy mogliby liczyć na płatny urlop, gdyby na przykład ich pupil zachorował i musieliby się nim zaopiekować czy zabrać do weterynarza.

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Sobota 25.01 przyniesie nam spore ocieplenie. Będą regiony, w których w najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą nawet 13 stopni. Miejscami wystąpią także silniejsze porywy wiatru.

Pogoda na dziś - sobota 25.01. Ciepło rozleje się po kraju. Miejscami może silniej powiać

Pogoda na dziś - sobota 25.01. Ciepło rozleje się po kraju. Miejscami może silniej powiać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w ostatni weekend stycznia w niczym nie będzie przypominać zimy. Temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, a podobnego ciepła spodziewamy się też w następnym tygodniu. W niektórych regionach popada deszcz, ale czeka nas również dużo chwil ze słońcem.

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich. Do redakcji Kontaktu24 zgłosiła się pani Martyna, która od 14 lat mieszka w Irlandii. Kobieta przedstawiła, jak wyglądają konsekwencje gwałtownej pogody w mieście Galway.

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Strażacy wciąż walczą się z pożarem Hughes Fire, który szaleje na północ od Los Angeles w Kalifornii. Jak podała agencja Reuters, rozprzestrzenianie się ognia udało się w czwartek zatrzymać. W hrabstwie, które doświadczyło potęgi żywiołu, ma zacząć padać, co rodzi jednak kolejne zagrożenie.

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP