Zostań Wielkim Bratem bielika

Podglądaj bieliki z Nadleśnictwa Kutno

Nie trzeba ruszać się z fotela, by na żywo śledzić romantyczną historię bielika i jego drugiej "żony" czekających na młode. Dzięki leśnikom spod Kutna w internecie przez całą dobę można oglądać, jak ptaki na zmianę wysiadują jaja, z których potem wyklują się młode. Transmisja jest zaplanowana na 2-3 tygodnie.

Od środy wszyscy internauci mogą na stronie internetowej Lasów Państwowych na żywo podglądać parę bielików, która gniazduje na terenie Nadleśnictwa Kutno (łódzkie). Warto poznać historię tych ptaków - jest wzruszająca.

To samo miejsce od 10 lat

Pierwsze gniazdo pary bielików w miejscu, które można podglądać powstało w 2002 roku, jednak po kilku latach spadło na ziemię. Ptaki szybko stworzyły nowy dom na wierzchołku tego samego drzewa i co roku go powiększają. Obecnie gniazdo ma około 2,5 m średnicy i 2 m wysokości i waży ok. 500 kg.

Pierwsza partnerka zastrzelona

Bieliki są ptakami monogamicznymi, które po połączeniu się w pary zmieniają partnera tylko w razie jego śmierci. W przypadku podglądanej pary stało się tak jesienią 2007 r., kiedy poprzednia samica została śmiertelnie postrzelona śrutem przez nieznanego sprawcę. Doleciała, jeszcze ze schwytanym w stawie karpiem, w pobliże lasu, po czym padła na polu na oczach rolnika.

W kolejnym sezonie bielik znalazł nową partnerkę i od tego czasu co roku mają młode. Jaja, z których wykluwają się małe, rodzice wysiadują na zmianę.

Transmisję online z gniazda bielików (wspólny, pionierski projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów) możecie oglądać tu

Autor: map/rs / Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości