"To może być najpiękniejsza noc 2024 roku"

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com
Zorza polarna i dwa Perseidy w jednym kadrze
Zorza polarna i dwa Perseidy w jednym kadrzeKarol Nowogród/Kontakt 24
wideo 2/4
Zorza polarna i dwa Perseidy w jednym kadrzeKarol Nowogród/Kontakt 24

Zorza polarna, Perseidy i nie tylko. Warto zarwać noc z poniedziałku na wtorek, bo czeka nas moc astronomicznych atrakcji. Jeśli ktoś nie miał okazji zobaczyć na niebie kolorowych świateł ostatnio, to znów ma okazję, i to przy deszczu spadających gwiazd.

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską było widać zorzę polarną, a także meteory z roju Perseidów, niekiedy w tym samym momencie, co uświetniło obserwacje rozświetlonego różnymi kolorami nieba. Najbliższa noc może okazać się jeszcze bardziej atrakcyjna dla miłośników obserwacji nocnego nieba. Jak pisze popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki, "to może być najpiękniejsza noc 2024 roku".

Perseidy w swoim maksimum

Aktywność Perseidów, czyli letniego roju meteorów, zaczęła się 17 lipca i potrwa do 24 sierpnia. Najistotniejszy jest jednak okres wokół maksimum, a ten przypada na 12 sierpnia. Najwięcej tak zwanych spadających gwiazd będzie można zobaczyć na niebie przed świtem, a więc około godziny 3 nad ranem we wtorek.

Spadające gwiazdy, czyli meteory, to zjawiska świetlne towarzyszące przelotowi skalnego okruchu z kosmosu (meteoroidu) przez atmosferę ziemską. Większość takich drobin spala się w atmosferze, tylko te większe są w stanie dotrzeć do powierzchni naszej planety i po upadku znajdujemy je jako meteoryty. Perseidy to szybkie meteory, osiągające prędkość 59 kilometrów na sekundę. Zwykle padają grupami po 6-15 meteorów w ciągu 2-3 minut. W ciągu godziny może być około 60 meteorów, a więc średnio jeden na minutę.

"Pamiętajcie, z meteory najlepiej oglądać zza miasta. Im ciemniejsze niebo będziecie mieli, tym częściej i więcej zjawisk będziecie mogli zobaczyć. Podczas obserwacji połóżcie się wygodnie na leżaku, kocu lub wskoczcie do śpiwora. Spoglądajcie po prostu do góry, meteory będziecie widzieli w różnych fragmentach nieba. Sporo krótkich zjawisk zobaczycie nad wschodnim horyzontem, długich zjawisk wypatrujcie nad północnym i południowym horyzontem" - radzi Karol Wójcicki.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna w nocy z niedzieli nad poniedziałek była widoczna w wielu miejscach kraju, od morza aż po góry. Są duże szanse na to, że w nocy z poniedziałku na wtorek drugi raz z rzędu będzie można podziwiać to widowiskowe zjawisko. Jak wyjaśnia popularyzator astronomii, "choć warunki zorzowe stopniowo słabną, przez cały dzień trwała jedna z najsilniejszych burz magnetycznych ostatnich miesięcy".

Według Wójcickiego dobrze widoczna zorza polarna może pojawić się na niebie już około godz. 22. Aby jednak ją zobaczyć, tak jak w przypadku oglądania Perseidów, trzeba wyjechać poza miasto, gdzie nie będzie nam przeszkadzać sztuczne światło. Zorzy najlepiej wypatrywać od razu po zapadnięciu zmierzchu.

Zorza polarna i dwa Perseidy w jednym kadrze

Zorza polarna, zjawisko świetlne, występujące zwykle w okolicach bieguna północnego i południowego, powstaje kiedy naenergetyzowane cząstki gazu wysyłane przez Słońce uderzają w górną warstwę atmosfery Ziemi z dużą prędkością. Planeta jest chroniona przed "atakiem" dzięki polu magnetycznemu, które przekierowuje cząstki w kierunku biegunów i cząsteczki wchodzą w interakcję z gazami znajdującymi się naszej atmosferze.

Koniunkcja Jowisza i Marsa

W tym tygodniu przed nami również spektakularna koniunkcja. W środę Mars i Jowisz z ziemskiej perspektywy znajdą się wyjątkowo blisko siebie. Następna okazja do zobaczenia ich tak bliskiego spotkania nadarzy się dopiero w 2033 roku. W rzeczywistości będzie je dzielić 575 milionów kilometrów, jednak na taką odległość nie zbliżyły się do siebie od sześciu lat.

Jak zwraca uwagę autor bloga "Z głową w gwiazdach", "obie planety już dziś są doskonale widoczne nad wschodnim horyzontem". Najlepiej szukać ich na niebie od około godz. 1 w nocy.

Chińskie "Starlinki"

Na nocnym niebie w tych dniach można zobaczyć też przelot satelitów telekomunikacyjnych, ale nie tych amerykańskiej firmy SpaceX, a należących do Chin.

We wtorek rakieta nośna Długi Marsz 6A wyniosła na niską orbitę okołoziemską 18 tego rodzaju wchodzących w skład projektu Qianfan Xingzuo, czyli "Konstelacji Tysiąca Żagli", zwanego również "G60 Star Link", który ma zapewnić szerokopasmowy dostęp do internetu - poinformował państwowy nadawca CCTV. Satelity zostały rozmieszczone, ale rakieta w czwartek rozpadła się na setki odłamków, stwarzając zagrożenie na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jak przekazał Wójcicki, przelot satelitów było widać w niedzielę około 2.20 nad południowym horyzontem. W drugiej połowie nocy z poniedziałku na wtorek również bez problemu powinno udać się je dostrzec.

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

W długi weekend sierpniowy do Polski wrócą upały. Temperatura w cieniu będzie sięgać nawet 35 stopni Celsjusza. Spodziewamy się słońca, a więc skwar będzie tym bardziej męczący. Czekają nas również ulewy i gwałtowne burze, dlatego pogoda może być bardzo niebezpieczna.

W długi weekend w pogodzie będzie się działo

W długi weekend w pogodzie będzie się działo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Załoga statku Starliner: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od początku czerwca. Choć oboje mieli tam być zaledwie kilka dni, zostaną jeszcze kilka miesięcy. NASA zdradziła, jak wygląda teraz życie astronautów. Niedawno dotarła do nich dostawa świeżych owoców.

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed upałami. Od wtorku gorąco zacznie obejmować zachodnie krańce Polski. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Upał rozleje się po Polsce

IMGW ostrzega. Upał rozleje się po Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Szybko rozprzestrzeniający się pożar dotarł w poniedziałek na obrzeża Aten, pochłaniając domy, samochody i lasy. Mieszkańcy ponad 20 miejscowości dostali nakaz opuszczenia domów, ewakuowano pacjentów trzech szpitali. Sytuacja jest "ekstremalnie trudna" - oświadczył rzecznik straży pożarnej Grecji Wasilios Wathrakogiannis. Do walki z ogniem przybywają posiłki z zagranicy, chęć pomocy zaoferowali polscy strażacy.

Apokaliptyczne sceny w Grecji

Apokaliptyczne sceny w Grecji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, eKathimerini, KGPSP

Pogoda na jutro. Wtorek 13.08 w całej Polsce będzie słoneczny i bardzo ciepły, a w części kraju upalny. Temperatura wyniesie od 23 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 13.08. Słonecznie i gorąco

Pogoda na jutro - wtorek 13.08. Słonecznie i gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na należącym do Norwegii arktycznym archipelagu Svalbard padł sierpniowy rekord ciepła. Pierwszy raz w historii pomiarów temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza.

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Włosi zmagają się z kolejnym upalnym tygodniem w tym sezonie. W poniedziałek ostrzeżeniami najwyższego stopnia objęto 17 z 29 miast w kraju. Jeszcze więcej alarmów Krajowe Ministerstwo Zdrowia planuje wydać w następnych dniach.

Skwar nie odpuszcza. Tyle ostrzeżeń tego lata jeszcze nie było

Skwar nie odpuszcza. Tyle ostrzeżeń tego lata jeszcze nie było

Źródło:
PAP

Ulice libijskiego miasta Al-Kufra błyskawicznie zalały się wodą po największych od dekad opadach deszczu. W wyniku powodzi ewakuowano pacjentów lokalnego szpitala.

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Źródło:
Reuters, Libya Review

Burza tropikalna Maria uderzyła w Japonię. Chociaż żywioł słabnie w miarę przemieszczania się w głąb lądu, wciąż niesie ze sobą niebezpieczeństwo. W północno-wschodnich regionach kraju zanotowano rekordowe opady deszczu, które wymusiły ewakuację tysięcy osób i poważnie podniosły stany wody w rzekach.

Dwa miesiące deszczu w dwa dni. Maria niesie powodzie i wichury

Dwa miesiące deszczu w dwa dni. Maria niesie powodzie i wichury

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwiska, które zeszło w sobotę na obrzeżach stolicy Ugandy. Po ulewnych deszczach doszło do osunięcia się części składowiska odpadów. Jak wyjaśniają władze miasta, wysypisko już dawno powinno zostać zamknięte.

Góra śmieci przygniotła ludzi. Zginęło ponad 20 osób

Góra śmieci przygniotła ludzi. Zginęło ponad 20 osób

Źródło:
PAP, Journal of African Earth Sciences

Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się nad plażą w Dziwnowie (woj. zachodniopomorskie). Zdjęcie, na którym widać chmurę w kształcie leja, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zalążek trąby powietrznej nad Bałtykiem. "Wszystko trwało kilka minut"

Zalążek trąby powietrznej nad Bałtykiem. "Wszystko trwało kilka minut"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wkrótce prawie wszędzie na termometrach zobaczymy 30 stopni lub więcej. Kiedy możemy spodziewać się uderzenia skwaru? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: fala gorąca przejdzie przez Polskę

Pogoda na 16 dni: fala gorąca przejdzie przez Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Choć sierpień ma jeszcze wiele do powiedzenia, to eksperci coraz częściej zaglądają w wyliczenia modeli meteorologicznych na kolejne miesiące roku. Co czeka nas w pogodzie w końcówce lata i czego spodziewać się jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przedstawił wstępną prognozę.

Jaka będzie jesień? Jest prognoza IMGW

Jaka będzie jesień? Jest prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Czerwone alerty przed upałem obowiązują na północy Półwyspu Iberyjskiego. W niedzielę termometry w części Kraju Basków mogą pokazać ponad 40 stopni Celsjusza - rzadko kiedy jest tam aż tak gorąco. To czwarty tego lata alert przed gorącem wydany w Hiszpanii.

"Ekstremalne niebezpieczeństwo" i ponad 1300 ofiar śmiertelnych w Hiszpanii

"Ekstremalne niebezpieczeństwo" i ponad 1300 ofiar śmiertelnych w Hiszpanii

Źródło:
Reuters, El Pais

Mieszkańcy stolicy Alaski sprzątają po powodzi, do której doszło w wyniku pęknięcia lodowca. To niełatwe zadanie, ponieważ na ulicach zalega sporo niebezpiecznych odpadów naniesionych przez wody powodziowe. Według amerykańskich klimatologów pęknięcie uwolniło rekordową falę.

Niebezpieczne odpady na ulicach, domy do wyburzenia. Ta fala była rekordowa

Niebezpieczne odpady na ulicach, domy do wyburzenia. Ta fala była rekordowa

Aktualizacja:
Źródło:
climate.gov, CNN, Reuters, tvnmeteo.pl

Już niedługo część bocianów opuści granice Polski. Ptakom, które pozostaną w naszym kraju, należy pomóc, jeśli tego potrzebują - poinformowała Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ). Dodała, że pomóc można na przykład poprzez dokarmianie.

Jak pomóc bocianom, które spędzą zimę w Polsce

Jak pomóc bocianom, które spędzą zimę w Polsce

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Chińska rakieta Długi Marsz 6A rozpadła się na niskiej orbicie okołoziemskiej, tworząc chmurę setek odłamków. Według organizacji LeoLabs, która śledzi przemieszczanie się kosmicznych śmieci, może ich krążyć nawet ponad 900. Eksperci oceniają zagrożenie, jakie wiąże się z dryfującymi szczątkami.

Rakieta rozpadła się na setki kawałków. "Znaczące zagrożenie"

Rakieta rozpadła się na setki kawałków. "Znaczące zagrożenie"

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

W stanie Asam, położonym w północno-wschodnich Indiach, ruszyła mobilna aplikacja HaatiApp. Ma ona ostrzegać ludzi przed stadami dzikich słoni - poinformowała w niedzielę stacja BBC. Indyjskie media podały, że w ciągu ostatnich czterech lat w wyniku ataków tych zwierząt zginęło ponad 1700 osób

Uruchomiono aplikację, która ma ostrzegać ludzi przed stadami dzikich słoni

Uruchomiono aplikację, która ma ostrzegać ludzi przed stadami dzikich słoni

Źródło:
PAP

Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na psychikę ludzi, między innymi pogarszając nastrój - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców. Jednak, jak twierdzą autorzy, ludzie różnią się wrażliwością na to działanie.

Ludzka psychika różnie reaguje na zanieczyszczone powietrze     

Ludzka psychika różnie reaguje na zanieczyszczone powietrze     

Źródło:
PAP, journals.plos.org

Niecałe 30 stopni Celsjusza pokazały w czwartek termometry w Polsce. To znaczna różnica w porównaniu prognozowaną temperaturą na mapie opublikowanej pod koniec lipca, według której miało być powyżej 40 stopni. Dlaczego takiego upału nie było? Wyjaśnił to Piotr Szuster z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW.

Mieliśmy się usmażyć. Ekspert wyjaśnia, co z mapą, która obiegła internet

Mieliśmy się usmażyć. Ekspert wyjaśnia, co z mapą, która obiegła internet

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Turysta zmarł po ukąszeniu przez jadowitego pająka w Grecji. Do zdarzenia doszło w czwartek na półwyspie Peloponez. Jak podały lokalne media, to pierwszy taki przypadek w kraju - zazwyczaj kontakt z tym gatunkiem nie kończy się śmiertelnie.

Pająk ukąsił turystę w Grecji. Mężczyzna zmarł

Pająk ukąsił turystę w Grecji. Mężczyzna zmarł

Źródło:
PAP, Greek Reporter

Dieta bogata w dużą ilość owoców i warzyw obniża ciśnienie krwi i poprawia stan nerek i serca u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym - donoszą amerykańscy naukowcy. Artykuł został opublikowany na łamach "The American Journal of Medicine".

Badacze: owoce i warzywa obniżają ciśnienie krwi i chronią nerki

Badacze: owoce i warzywa obniżają ciśnienie krwi i chronią nerki

Źródło:
PAP, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Hiszpańscy naukowcy odkryli bakterie, które zaadaptowały się do życia w kuchenkach mikrofalowych. Niektóre szczepy są groźne, a część prawdopodobnie można będzie wykorzystać. W jaki sposób?

Bakterie w kuchenkach mikrofalowych? Naukowcy znaleźli ich setki, niektóre niebezpieczne

Bakterie w kuchenkach mikrofalowych? Naukowcy znaleźli ich setki, niektóre niebezpieczne

Źródło:
PAP

Dwie turystki z Hiszpanii, matka i córka, zginęły, a pozostali członkowie rodziny, mąż zmarłej i jej syn, zostali poważnie ranni w północnej Tanzanii, gdy próbowali wjechać samochodem na krawędź wulkanu Ngorongoro. Auto stoczyło się na dno krateru - poinformowały miejscowe media.

Próbowali wjechać na krawędź wulkanu. Matka i córka nie żyją

Próbowali wjechać na krawędź wulkanu. Matka i córka nie żyją

Źródło:
PAP, thecitizen.co.tz

W piątek rozpoczyna się 10-dniowe polowanie na inwazyjne pytony birmańskie. Łowcy węży będą szukać tego gatunku na terenie parku Everglades na południowym krańcu Florydy. Nie wszyscy są jednak zwolennikami akcji. Zdaniem niektórych, część uczestników myli niepożądane gady z rodzimymi gatunkami węży, co prowadzi do ich zabijania.

Będą polować na inwazyjne pytony birmańskie   

Będą polować na inwazyjne pytony birmańskie   

Źródło:
PAP, ABC News