Zima 2014/2015. Przeżyjmy to jeszcze raz

Zima 2014/2015 w obiektywach Reporterów 24
Zima 2014/2015 w obiektywach Reporterów 24
Kontakt 24
Zima 2014/2015 w obiektywach Reporterów 24Kontakt 24

Dzięki Reporterom 24 mogliśmy zobaczyć, jak tegoroczna zima wyglądała w różnych częściach naszego kraju. Intensywne opady śniegu, ochłodzenie, oblodzone drogi czy "przebłyski" wiosny - to wszystko fotografowali i nagrywali nasi internauci. Niektóre ze zdjęć, które otrzymaliśmy od Was na Kontakt 24 naprawdę zachwycają.

Mamy za sobą jedną z najcieplejszych zim w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce. Wysokie temperatury, małe opady śniegu - ta zima obeszła się z nami dosyć łagodnie. Reporterzy 24 przez całą zimę zasypywali nas zdjęciami ze swoich okolic. Przez kilka miesięcy przesyłaliście na Kontakt 24 zdjęcia, filmy i informacje o tym, co aktualnie dzieje się w Waszej okolicy.

WIĘCEJ W SERWISIE KONTAKT 24

Pierwszy śnieg w Zakopanem, gwałtowne ocieplenie, zimowe burze, opady śniegu i pierwsze bałwany, ślizgawica na drogach czy wiosenna aura - o tym wszystkim informowaliście na Kontakt 24, dodając do swoich wiadomości niezwykłe zdjęcia. Zobacz: Pogodowe relacje Reporterów 24. Jak wygląda u Was zima?

Postanowiliśmy podsumować dla Was tegoroczną zimę i wybrać najpiękniejsze zdjęcia przesłane do redakcji.

"Pierwszy śnieg tej jesieni"

Pierwsze zdjęcie białego puchu otrzymaliśmy na Kontakt 24 już 22 października 2014 roku. Chociaż kalendarzowa zima rozpoczyna się 22 grudnia, wielu z naszych Reporterów 24 cieszyło się śniegiem już od października. Zdjęcia wysyłali na Kontakt 24. Zobacz: "Spadł pierwszy śnieg". Zimowa aura na zdjęciach Reporterów 24.

Pierwszy śnieg tej jesieni spadł w środę w Zakopanem. Około południa pokryte cienką warstwą śniegu były zbocza Nosala i Gubałówki oraz najwyżej położona dzielnica miasta - Cyrhla. Śnieg padający w centrum Zakopanego szybko topniał.

"Gdzie ta zima?"

To pytanie internauci zadawali nam bardzo często tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Kalendarzowa zima nie wszystkich Reporterów 24 przywitała śniegiem. Pierwszego i drugiego dnia świąt było raczej pochmurno i mokro.

- Grudzień był bardzo wilgotny i deszczowy. W Warszawie spadło w sumie w ciągu miesiąca ponad 80 litrów wody na metr kwadratowy, podczas gdy norma trzydziestoletnia dla grudnia wynosi na Mazowszu około 20-30 mm. Miesiąc był na ogół pochmurny, mglisty, przypominający listopad - powiedziała nam synoptyk TVN Arleta Unton-Pyziołek.

Jak dodała, najwyższą temperaturę tego miesiąca odnotowano 19 grudnia we Wrocławiu i Legnicy. Termometry pokazywały tam aż 14 stopni! Natomiast najniższa grudniowa temperatura to -18 stopni w Zakopanem i Zamościu, 21 grudnia.

"Zrobiło się bajecznie"

W tym roku opadów śniegu nie było zbyt wiele, co sprawiło, że Reporterzy 24 jeszcze bardziej czekali na białą aurę.

Pod koniec świąt Bożego Narodzenia w końcu się pojawił! Biały puch okrył Polskę, a skrzynkę Kontaktu 24 zasypały piękne zdjęcia Reporterów 24. Jak napisał internauta Vintage, "zrobiło się bajecznie".

- Jeszcze w Wigilię temperatura maksymalna w Polsce wyniosła od 7 stopni w Suwałkach do 12 w Nowym Sączu, podczas gdy 30 grudnia osiągnęła od -1 st. w Szczecinie do -10 st. w Siedlcach, Lublinie i Krośnie - poinformowała synoptyk TVN.

"Marsz do lepienia bałwanów"

Kiedy zima rozkręciła się na dobre można było wreszcie… lepić bałwany!

Jedno z pierwszych zdjęć bałwana, przyszło na Kontakt 10 grudnia z Kołobrzegu. Później Reporterzy 24 chętnie chwalili się swoimi zimowymi rzeźbami.

Styczeń i luty? To "walka zimy z wiosną"

Styczeń pogodowo zaskakiwał. To właśnie w tym miesiącu przyszło do nas ocieplenie.

- Do połowy miesiąca pogoda była zmienna. Występowały opady deszczu i deszczu ze śniegiem, okresami śniegu. Najniższą temperaturę odnotowano 7 stycznia w Lesku: -19 stopni, a najwyższą 10 stycznia we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze: wyniosła 15 stopni. Jeszcze 17 stycznia w najcieplejszym momencie dnia było od 4 st. w Suwałkach do 13 st. w Krakowie - podała synoptyk TVN.

18 stycznia nastąpiło duże, gwałtowne ochłodzenie i temperatura w ciągu dnia była na minusie, bądź nieco powyżej zera, nie przekraczała 5 stopni.

Zmienność tegorocznej zimy doskonale obrazuje zdjęcie Reportera 24 Casimirusa. Zobacz: Bitwa pór roku w obiektywie Reportera 24 "Materiałem Miesiąca"!

Naszych internautów zaskoczyła również "styczniowa burza" m.in. na Dolnym Śląsku.

20 stycznia od północnego-wschodu kraju (Suwalszczyzny, Mazur i Podlasia) rozpoczęło się powolne ale konsekwentne ochładzanie. W tych regionach sypnęło wówczas śniegiem. Jednak prawdziwa zima rozpoczęła się 25 stycznia, kiedy to opady pojawiły się w całym kraju.

- Pokrywa śnieżna na nizinach 31 stycznia wynosiła od 1 cm w Toruniu, 2 cm w Warszawie, 4 cm w Mławie do 15 cm w Suwałkach. W górach pokrywa śnieżna wynosiła już miejscami do 100m. W trzeciej dekadzie stycznia panowały bardzo dobre warunki narciarskie w polskich górach - powiedziała synoptyk TVN.

Synoptyk dodała również, że odchylenie temperatury średniej miesięcznej dla stycznia w tym roku w Polsce było wyjątkowo duże, w stosunku do średniej z okresu 1961-1990, bo wyniosło ponad 4 stopnie.

- W porównaniu z ostatnim 30-leciem, cechującym się wzrostem temperatury globalnej, odchylenie in plus wyniosło prawie 3 stopnie. To wyjątkowo ciepło, gdyż styczeń cechuje się w Polsce najniższą średnią miesięczną temperaturą - zaznaczyła synoptyk TVN.

Jak wyglądał luty? Ten miesiąc był suchy i ciepły

Do 8 lutego występowały w Polsce opady śniegu, które 9 lutego zastąpił deszcz. Właściwie od tego momentu rozpoczął się wymarsz zimy, a wkroczyło przedwiośnie

- W lutym temperatura maksymalna przekraczała w całym kraju 0 stopni. Po 15 lutego temperatura w najcieplejszym momencie dnia przekraczała 10 st. Najniższą wartość temperatury odnotowano 6 lutego w Resku na Pomorzu, -14 st, a najwyższą wartość 23 lutego w Tarnowie, 14 st. - podała Arleta Unton-Pyziołek.

"Szklanka" na drogach

Kiedy w Polsce "pojawiała" się zima i temperatury spadały poniżej zera, Reporterzy 24 przesyłali nam materiały ukazujące fatalne warunki na drogach. W styczniu otrzymaliśmy m.in. informację o wywróconej karetce pogotowia na Opolszczyźnie czy nagranie z Katowic, które pokazuje jak może skończyć się wyprzedzanie na oblodzonej powierzchni.

W marcu zima uśpiła naszą czujność i wróciła w spektakularny sposób zaskakując kierowców na Śląsku. W Chorzowie oblodzone jezdnie unieruchomiły na kilka godzin ciężarówki i autobusy.

Zobacz: "Szklanka" na drogach i korki. Ciężki poranek na Śląsku

Marzec jak zwykle "przeplata"

Marzec według sezonowych prognoz jednej z najlepszych organizacji meteorologiczno-hydrologicznych na świecie, czyli amerykańskiej NOAA, ma w naszej części Europy również cechować się temperaturą wyższą od średniej i niskimi opadami. - W Warszawie spadło na razie 10mm, podczas gdy w marcu spada średnio do 30 mm wody - poinformowała synoptyk TVN.

Chociaż w marcu czuć już w wielu częściach naszego kraju wiosnę, na początku miesiąca Reporterzy 24 zwracali uwagę, że do nich przyszła jeszcze zima. Otrzymaliśmy wtedy zdjęcia ośnieżonej Łodzi, Warszawy czy Zakopanego.

Zobacz: "A u nas śnieg!". Zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa

"Przyszła wiosna!"

Zdjęcia, które dostajemy od Was od połowy marca nie pozostawiają wątpliwości - mamy już wiosnę!

W piątek, 20 marca rozpoczęliśmy wiosnę astronomiczną, a w sobotę 21 marca powitaliśmy wiosnę kalendarzową.

Autor: mz,rydz/aw / Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / vald_as / Casimirus / zim

Pozostałe wiadomości

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść nawet 50 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

W tych regionach będzie obficie padać aż do rana. IMGW ostrzega

W tych regionach będzie obficie padać aż do rana. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Pogoda na jutro, czyli na piątek 23.05. Noc przyniesie wielu regionom kraju opady deszczu, lokalnie spodziewane są zanikające burze. W dzień również popada. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 23.05. Chłodny, w wielu regionach deszczowy dzień

Pogoda na jutro - piątek 23.05. Chłodny, w wielu regionach deszczowy dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze powoli zanikają, ale do Polski wkracza strefa ciągłych opadów deszczu. Na południu, w centrum i na wschodzie może spaść do 20 litrów na metr kwadratowy, a na Śląsku - do 30 l/mkw. Sprawdź, gdzie będzie padać.

Miejscami jeszcze grzmi. Strefa ciągłych opadów przemierzy w nocy kraj

Miejscami jeszcze grzmi. Strefa ciągłych opadów przemierzy w nocy kraj

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend pogoda w Polsce kształtowana będzie przez niż Magnus. Przyniesie on pochmurną aurę, a miejscami przelotne opady deszczu. - Od niedzieli kraj dostawać się ma pod wpływ zachodniej cyrkulacji - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Sprawdź, co to dla nas oznacza.

Wir niżowy Magnus przyniesie chmury i deszcz w weekend. Co będzie później?

Wir niżowy Magnus przyniesie chmury i deszcz w weekend. Co będzie później?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Katastrofalne powodzie na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii pochłonęły co najmniej dwie ofiary śmiertelne i odcięły całe miejscowości od świata. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało uwięzionych w swoich domach bez prądu i dostępu do pomocy, a władze ostrzegają, że najgorsze może dopiero nadejść - prognozy zapowiadają kolejne intensywne opady.

"To katastrofa naturalna o ogromnej skali"

"To katastrofa naturalna o ogromnej skali"

Źródło:
Reuters

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Za nami trzy koszmarne tygodnie maja. Średnia temperatura maksymalna dla Warszawy wynosi na dziś zaledwie 14,6 stopnia Celsjusza, podczas gdy średnio w maju osiąga około 19-20 stopni Celsjusza. Po pierwszych ciepłych dniach maja, które napompowały tę wartość, notujemy nieubłagany spadek. Wiry niżowe, nurkujące z rejonów podbiegunowych nad wschodnią i środkową Europę, wtłoczyły kolejne porcje zimnego powietrza w nasz rejon, zamieniając maj w marzec.

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Upał po koszmarnie zimnym maju? Co mówią prognozy

Źródło:
TVN24+

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl

Po raz pierwszy naukowcy zaobserwowali zdarzenie rozerwania pływowego gwiazdy (ang. tidal disruption event, w skrócie TDE) przez masywną czarną dziurę znajdującą się daleko od centrum galaktyki. Co ciekawsze, niezwykły układ oddalony o 600 milionów lat świetlnych od Ziemi zawiera nie jedną, a dwie supermasywne czarne dziury.

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Po tej galaktyce krąży wyjątkowo rzadka czarna dziura

Źródło:
PAP, University of California, Berkeley

W 2024 roku bezpowrotnie straciliśmy 6,7 miliona hektarów dziewiczych lasów tropikalnych - to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia całej Panamy. Jak wynika z opracowania Global Forest Watch, to rekordowy wynik, najwyższy od co najmniej 20 lat.

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Lasy znikają w tempie 18 boisk piłkarskich na minutę. "Czerwony alert dla świata"

Źródło:
PAP

Pan Szymon z Władysławowa (województwo pomorskie) we wtorek wybrał się do Wejherowa. Pod tamtejszym szpitalem miał okazję podziwiać dwa białe daniele.

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Zawiózł kolegę do rodzącej żony, jego oczom ukazał się widok jak z bajki

Źródło:
Kontakt24

Fale upałów nie odpuszczają w Meksyku. W wielu stanach temperatury sięgają ponad 40 stopni Celsjusza, a skutki są tragiczne - od początku roku potwierdzono już sześć zgonów i 400 przypadków udaru słonecznego. Służby meteorologiczne i sanitarne apelują o ostrożność.

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Sześć ofiar śmiertelnych fal upałów, kilkaset przypadków udaru

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Naukowcy ostrzegają: ponad trzy i pół tysiąca gatunków zwierząt jest zagrożonych globalnym ociepleniem. Jak wynika z analiz badaczy z Uniwersytetu Stanowego Oregonu, w dużej mierze dotyczy to gatunków morskich.

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

"Stoimy u progu egzystencjalnego kryzysu dzikich zwierząt na Ziemi"

Źródło:
PAP

Władze włoskiego regionu Umbria stworzyły na jeziorze Trazymeńskim sztuczną, pływającą wyspę wyłapującą gatunek podobnych do komarów owadów. Owady te od lat są utrapieniem okolicznych mieszkańców i przybywających w ten rejon turystów.

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Włochy mają nową "wyspę". Z powodu owadów

Źródło:
PAP, ANSA, tvn24.pl

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w nowej kapsule Dragon - przekazała Sarah Walker z firmy SpaceX Elona Muska.

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Polak poleci na orbitę w nowej kapsule Dragon

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze nawiedziły w nocy z poniedziałku na wtorek południowe departamenty Francji. W wyniku gwałtownej aury co najmniej trzy osoby zginęły, a dwie są poszukiwane - przekazała francuska żandarmeria. Służby wprowadziły pomarańczowy poziom alertu pogodowego, drugi najwyższy w skali zagrożenia. Niebezpieczna aura ma utrzymać się nad regionem także dzisiaj.

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Strumyk wezbrał i porwał samochód. Nie żyje para

Aktualizacja:
Źródło:
sudouest.fr, tvnmeteo.pl

Temperatura maksymalna na Grenlandii była w poniedziałek wyższa niż w Polsce. Termometry w południowej części wyspy pokazały prawie 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej jest na Islandii, gdzie niedawno padł majowy rekord temperatury.

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Na Grenlandii cieplej niż w Polsce, na Islandii padają rekordy

Źródło:
IMGW, Copernicus, tvnmeteo.pl

Gromy dźwiękowe powstające podczas startu rakiet SpaceX mogą przypominać niewielkie trzęsienia ziemi. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, moment startu bywa słyszalny - lub odczuwalny - nie tylko w sąsiedztwie bazy kosmicznej. Typ gromu zależy od wielu czynników.

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Starty rakiet SpaceX mogą być odczuwane jak trzęsienie ziemi

Źródło:
Acoustical Society of America

Organizacja non profit CEEW opublikowała we wtorek niepokojący raport. Wynika z niego, że blisko 60 procent indyjskich dystryktów, zamieszkanych przez trzy czwarte ludności kraju, jest narażonych na wysokie lub bardzo wysokie ryzyko związane z ekstremalnymi upałami. Rosnąca temperatura powietrza i wilgotność względna mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie mieszkańców Indii.

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Niepokojący raport o ekstremalnych upałach

Źródło:
Reuters, ceew.in

Piorun uderzył w zaparkowany radiowóz. Moment zarejestrowała kamera bezpieczeństwa obserwującą parking przed komisariatem. Do zdarzenia doszło podczas burzy, która przechodziła w poniedziałek nad stanem Oklahoma.

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Piorun uderza w radiowóz. Zobacz nagranie

Źródło:
News on 6, Newcastle Emergency Management

Ponad 700 strażaków walczy z pożarem Greer Fire, jaki wybuchł na północnym wschodzie Arizony. Do tej pory ogień strawił już ponad osiem tysięcy hektarów terenu. W regionie obowiązują lokalne stany wyjątkowe. Służby ewakuują mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Tysiące hektarów w ogniu. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
ABC News, AZ Dept. Forestry and Fire Management

Za kilka dni będzie ponad 20 stopni. Jaką aurę przyniesie druga połowa maja i początek czerwca? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Pogoda na 16 dni: przyjdzie ocieplenie, ale na moment

Źródło:
tvnmeteo.pl