Zaprojektowany na kilometr, pokonał ich 40. Amerykański łazik bije rekord Łunochoda

Najważniejsze osiągnięcia misji łazika Opportunity
Najważniejsze osiągnięcia misji łazika Opportunity
NASA
Najważniejsze osiągnięcia misji łazika OpportunityNASA

48-metrowa przejażdżka, jakiej dokonał w niedzielę marsjański łazik Opportunity, pozwoliła mu ustanowić historyczny rekord. Od swojego lądowania na Marsie przejechał on w sumie 40,25 km. To największa odległość pokonana dotychczas przez jakikolwiek pojazd kołowy poza Ziemią.

- Opportunity zajechał dalej niż jakikolwiek pojazd kołowy na innej planecie. To niezwykłe, zważywszy, że został zaprojektowany na pokonanie około kilometra i nigdy nie miał przejechać więcej - powiedział John Callas, kierownik projektu łazików marsjańskich w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA. - Ale naprawdę ważne jest nie to, jaką odległość przejechał, ale ile odkryć i badań ona umożliwiła - podkreślił.

Przejedzie maraton?

W tym miesiącu łazik dojechał do południowych obszarów zachodniej krawędzi krateru Endeavour. Do samego krateru dotarł w 2011 roku, po przejechaniu 32 km. Badania zawierających glinę i minerały siarczanowe skał z krawędzi krateru wykazały, że w dalekiej przeszłości występowało tam środowisko z mniej kwaśną wodą niż w strefie lądowania Opportunity.

48 metrów, jakie Opportunity pokonał w niedzielę 27 lipca, nabiło na jego liczniku ogólny dystans 40,25 km. Jeśli uda mu się przejechać maraton, czyli wydłużyć obecny dystans 42,2 km, dotrze do kolejnego ważnego obszaru badawczego, przez prowadzących jego misję naukowców nazwanego Marathon Valley (Doliną Maraton). Obserwacje prowadzone z orbity Czerwonej Planety wykazały, że znajdują się tam obszary występowania minerałów ilastych otoczone stromymi zboczami, na których mogą być dobrze widoczne układy warstw.

Do 27 lipca 2014 łazik Opportunity przejechał na Marsie 40,25 km - to największa odległość pokonana przez pojazd kołowy poza ZiemiąNASA/JPL-Caltech/MSSS/NMMNHS
Autoportret łazika marsjańskiego OpportunityNASA/JPL-Caltech/Cornell Univ./Arizona State Univ.

Księżycowe ślady sprzed 41 lat

Dotychczasowy rekord dystansu przebytego przez pojazd kołowy poza Ziemią należał do radzieckiego łazika Łunochod 2, który wylądował na Księżycu 15 stycznia 1973 roku. Na podstawie dostarczonych niedawno przez sondę NASA LRO zdjęć śladów tego pojazdu obliczono, że w ciągu pięciu miesięcy przejechał on po księżycowym gruncie około 39 km.

Przy weryfikacji obliczeń odległości przejechanych przez Łunochod i Opportunity siły połączyli specjaliści z różnych instytucji - m.in. Irina Karaczewstewa z Laboratorium Kartografii Pozaziemskiej Uniwersytetu Moskiewskiego, Brad Jolliff z Washington University i Tim Parker z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA.

"Druga złota era"

- Misje Łunochod to dwa znaczące dokonania lat 60. i 70., czyli okresu, który uważam za pierwszą złotą erę eksploracji pozaziemskiej. Teraz mamy drugą złotą erę, a to, co staramy się osiągnąć na Marsie z łązikami Spirit i Opportunity, jest mocno inspirowane dokonaniami zespołu Łunochod na Księżycu sprzed tak wielu lat. Było prawdziwym honorem pójść w ich ślady - powiedział Steve Squyres z Cornell University, główny badacz bliźniaczych misji Spirit i Opportunity.

Żeby podkreślić to historyczne nawiązanie do osiągnięć radzieckiego łazika, w czasie, kiedy Opportunity zbliżał się do pobicia swojego rekordu, zespół nadał nazwę Łunochod 2 (ang. Lunokhod 2) liczącemu 6 m średnicy kraterowi na zewnętrznym zboczu krawędzi krateru Endeavour.

Sfotografowany przez Opoortunity Krater Łunachod 2, nazwany tak na cześć poprzedniego rekordzisty dystansy pokonanego przez pojazd kołowy poza ZiemiąNASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State Univ.
Odległości przejechane przez pojazdy kołowe poza ZiemiąNASA/JPL-Caltech

Autor: js/mj / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/MSSS/NMMNHS

Pozostałe wiadomości

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze w piątek przechodzi przez Wrocław i Brzeg Dolny, gdzie dotarła wcześnie rano. Według prognoz IMGW kulminacja ma potrwać przez cały dzień. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 35 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, PAP

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

Ponad tysiąc razy musieli interweniować włoscy strażacy po tym, jak region Emilia-Romania nawiedziła powódź. Choć pogoda na zalanych terenach zaczyna się poprawiać na miejscu sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Służby poszukują osoby, która prawdopodobnie znajduje się pod jednym z zawalonych domów.

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

Powódź w Polsce trwa. Na wieczornym sztabie kryzysowym z udziałem premiera prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że w Kłaczynie na Dolnym Śląsku, gdzie przepływa Nysa Szalona, pojawiła się wyrwa. - Ta ogromna wyrwa ma długość 97 metrów - podała. Zapewniła, że trwają tam działania funkcjonariuszy.

Powódź 2024. "Ogromna wyrwa" na Nysie Szalonej. "Ma długość 97 metrów"

Powódź 2024. "Ogromna wyrwa" na Nysie Szalonej. "Ma długość 97 metrów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW