Najnowsze

Wysoki poziom wody w rzekach. Przekroczone stany alarmowe i ostrzegawcze

Najnowsze

Pogoda na wtorek 30.06
Pogoda na wtorek 30.06tvnmeteo.pl
wideo 2/16

W Polsce obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego i drugiego stopnia. Oznacza to, że miejscami stan wody w rzekach będzie utrzymywał się powyżej stanów alarmowych.

Trzeci stopień ostrzeżeń hydrologicznych został wydany dla województw dolnośląskiego i lubuskiego dla rzeki Odry od ujścia Bobru do Słubic oraz od Brzegu Dolnego do ujścia Baryczy. W związku z przemieszczaniem się wezbrań w Cigacicach i Nietkowie stany wody będą utrzymywały się powyżej stanów alarmowych, w Nowej Soli i Połęcku powyżej stanu ostrzegawczego.

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

Alarmy drugiego stopnia obowiązują w województwach dolnośląskim i opolskim dla zlewni Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do Trestna oraz od Trestna do Brzegu Dolnego. Odrą środkową na terenie woj. dolnośląskiego przemieszczać się będzie kolejne wezbranie na ogół powyżej stanów ostrzegawczych, spowodowane spływem wody po opadach deszczu, które wystąpiły w dorzeczu górnej Odry. W Ścinawie możliwe ponowne przekroczenie stanu alarmowego.

Ponadto ostrzeżenia obowiązują w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim dla zlewni Wisły od zbiornika Włocławskiego do Tczewa oraz Ujścia Wisły. W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na dolnym oraz ujściowym odcinku Wisły, na odcinku pomiędzy wodowskazami Chełmno i Gdańsk - Przegalina, przewiduje się wzrosty stanów wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWIMGW / TVN Meteo
Stan wody w rzekach 30 czerwca o godzinie 8 (pogodynkapogodynka.pl/polska/hydro

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia?

Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia

Informują o tym, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".

Autor: kw,anw,ps/dd / Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości