Najnowsze

Wyhodowali dzieci smoków. "Nauka dawała im pół procent szans na przeżycie"

Najnowsze


Odmieniec jaskiniowy, endemiczny płaz, którego nazywa się również dzieckiem smoka, stanie się atrakcją turystyczną jaskini Postojna w Słowenii. Trzy osobniki tego gatunku będzie można podziwiać w akwarium.

Rzadkie wodne stworzenia nazywane czasami dziećmi smoków - odmieńce jaskiniowe (łac. Proteus anguinus) - będzie można zobaczyć w akwarium w jaskini Postojna w Słowenii. To gatunek ślepego płaza ogoniastego z rodziny odmieńcowatych.

Ich ciało jest długie, ogon względnie gruby i spłaszczony bocznie. Posiadają cztery małe kończyny. Ciało odmieńca jaskiniowego, ze względu na bardzo małą ilość pigmentu, ma barwę żółtawobiałą do różowej. Ten endemiczny gatunek zamieszkuje wody jaskiń krasowych występujących w Górach Dynarskich na południu Europy.

Dzieci smoków

To właśnie przez ten niecodzienny wygląd miejscowi ludzie wierzyli, że odmieńce, które czasami pojawiały się na powierzchni ziemi, to dzieci smoków żyjących w jaskiniach.

Odmieniec jaskiniowy to gatunek endemiczny (Arne Hodalič/wikipedia CC BY-SA 3Arne Hodalič/wikipedia CC BY-SA 3.0
Odmieniec jaskiniowy (Arne Hodalič/wikipedia CC BY-SA 3Arne Hodalič/wikipedia CC BY-SA 3.0

Niewielkie szanse na powodzenie

W Jaskini Postojna, największej w Europie jaskini otwartej dla turystów, pracownicy mogli obserwować jak rozwijają się urodzone w 2016 roku trzy osobniki.

- Byliśmy podekscytowani, gdy jaja były składane, a potem mieliśmy tysiące wątpliwości: jak przetrwają, czym je nakarmimy, jak ochronimy przed infekcją? - mówił Marjan Batagelj, dyrektor zarządzający jaskinią. - Nauka dawała im pół procent szans na przeżycie, ale udało nam się wychować 21 z 63 - dodał.

Osobniki mają do 14 centymetrów długości i po osiągnięciu pełnej dojrzałości osiągną 30 centymetrów. Mogą przetrwać do ośmiu lat bez jedzenia, a ich średnia życia wynosi do 100 lat.

W jaskini zostało utworzone specjalne laboratorium, gdzie "małe smoki" są monitorowane, zanim zostaną zaprezentowane turystom.

Autor: anw/aw / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości