Najnowsze

"Wycinka" lasów trwa. Bobrza rodzina ogołociła obszar dwóch hektarów ze wszystkich drzew

Najnowsze

Bobry wycinają polskie lasy
Lasy Państwowe / Sławomir Kowalczyk, Daniel Palmi, Henryk SzulińskiBobry wycinają polskie lasy

W okolicy miejscowości Rydzewo (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku) jedna rodzina bobrów ścięła wszystkie drzewa na powierzchni dwóch hektarów. Wszystko, żeby zbudować sobie schronienie.

Leśników z Nadleśnictwa Giżycko, położonego w Krainie Wielkich Jezior, "wycinka lasu" przez bobry na tak dużą skalę przestaje już dziwić.

- Czasy, kiedy pojedyncze bobrze rodziny mozolnie rozbudowywały w lasach swoje dzielnice willowe, powoli odchodzą w niepamięć. Nadchodzą czasy profesjonalistów - śmieją się leśnicy.

Dobrze zaplanowana praca

Choć bobry ścięły bardzo wiele drzew, nie zmarnował się żaden kawałek drewna, ponieważ te gryzonie tworzą swoje domy z inżynierską wręcz precyzją. Nie wiadomo czy robią to instynktownie czy na podstawie doświadczeń, ale zwierzęta wykorzystują wszystkie ścięte gałęzie do budowy schronienia - żeremi. Tak też było w przypadku "wyrębu" w Rydzewie. Budowle bobrów są wykonywane w bardzo przemyślany sposób i często zajmują dość duże powierzchnie.

- Tu w przyszłości powstanie bobrzy Manhattan - żartują leśnicy z Nadleśnictwa Giżycko.

Co zrobią żurawie?

Gryzonie świetnie czują się w polskich lasach i praktycznie nikt nie jest w stanie zakłócić ich spokoju. Jednak mogą mieć pewne powody do obaw, ponieważ zajęły tereny lęgowe powracających z zimowego wypoczynku żurawi. Leśnicy mają nadzieję, że wszystko dobrze się skończy.

- Liczymy, że te dwa gatunki jakoś się dogadają - mówią leśnicy.

"Wycinka" trwa też w innych miejscach

Bobry ciężko pracują także w innych miejscach, np. w Nadleśnictwie Augustów. Na dużej powierzchni lasu przez aktywność tych zwierząt, nie pozostało ani jedno rosnące drzewo.

Efekty pracy tych największych polskich gryzoni leśnikom kojarzą się ze zrębem zupełnym, czyli z wycięciem wszystkich drzew na określonej powierzchni i ponownym zagospodarowaniu terenu.

Autor: zupi/mab / Źródło: Lasy Państwowe

Źródło zdjęcia głównego: Lasy Państwowe / S. Kowalczyk

Pozostałe wiadomości