Najnowsze

Wir pyłowy przepędził piłkarzy z boiska

Najnowsze


Rozpoczęcie meczu piłki nożnej w boliwijskim mieście zakłóciła wielka kolumna pyłu i piasku, która przetoczyła się przez boisko. Na nagraniu widać, jak lej podążał w stronę uciekających z miejsca zawodników.

We wtorek na boisku w mieście Achocalla w pobliżu stolicy Boliwii, w ramach lokalnego turnieju, rozpoczynał się mecz piłki nożnej. Na samym jego początku zaczęła wirować kolumna pyłu i piasku.

Nagranie pokazuje, jak zdezorientowani gracze obu drużyn natychmiast uciekają z miejsca, a lej podąża w ich stronę.

Kiedy wir pyłowy dotarł do końca boiska, rozproszył się. Nie ma doniesień na temat tego, czy ktoś ze znajdujących się wtedy na boisku odniósł obrażenia.

Czym jest wir pyłowy

Wir pyłowy to zjawisko, które powstaje, kiedy nad powierzchnię Ziemi uniosą się cząsteczki pyłu lub piasku, niekiedy wraz z drobnymi przedmiotami. Wyglądem przypomina wirującą kolumnę średnicy do około 10 metrów. Powstaje podczas ciepłych, bezchmurnych dni.

Czas życia typowego wiru pyłowego to kilka, maksymalnie kilkadziesiąt minut. Można spotkać je praktycznie we wszystkich miejscach na świecie. Czym różni się od trąby powietrznej? Trąba powietrzna, w odróżnieniu od diabełka pyłowego, powstaje przy gwałtownej pogodzie, pod chmurą burzową.

Autor: ps / Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości