Najnowsze

Wielki sukces Polaka. Jego film zajął drugie miejsce w konkursie ESA

Najnowsze

Krótka biografia sondy Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej
ESAKrótka biografia sondy Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej

17-letni Józef Dobrowolski z Ostrołęki pojedzie do miasta Darmstadt w Niemczech, by tam wziąć udział w operacji lądowania próbnika sondy Rosetta na komecie okresowej o nazwie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. To nagroda za zajęcie drugiego miejsca w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Konkurs ogłoszony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) polegał na nagraniu krótkiego filmu, który należało opisać hasłem #WakeUpRosetta. Motyw przewodni filmów stających do konkursu to moment "przebudzenia się" sondy Rosetta, wysłanej kilka lat temu w kosmos przez ESA.

Grecy i Polak najlepsi

By wygrać główną nagrodę, należało zdobyć jak największą liczbę głosów od internautów.

Zaproszenie ESA wysłała do autorów dwóch filmów z największą liczbą głosów - Polaka i grupy uczniów z Grecji. Film autorstwa Greków zdobył 10 508 głosów, a Polaka - 9 092 głosów, wyprzedzając tym samym konkurencję o ponad 3 tys. głosów. Na konkurs nadesłano 218 filmów z całego świata. Głosowało ponad 75 tys. internautów.

Dobrowolski nie ukrywał, że zależało mu na wygranej. Pokrywa się ona bowiem idealnie z jego zainteresowaniami i planowanymi w przyszłości studiami na kierunkach astronomia, lotnictwo lub astronautyka.

Historyczne lądowanie

- To będzie pierwsze w historii lądowanie na komecie, a polski przyrząd (penetrator kometarny MUPUS skonstruowany przez Jerzego Grygorczuka - przyp. red.) zbada jej wnętrze - podkreślał wyjątkowość nagrody 17-letni Dobrowolski.

Sonda Rosetta zbliży się do powierzchni komety w listopadzie 2014 roku. Umożliwi to jej zrzucenie na nią lądownika Philae, który zbada jej skład. Lądownik i sonda będą towarzyszyć komecie w podróży w stronę naszej gwiazdy, przesyłając zbierane na bieżąco dane.

Autor: mb/rp,map / Źródło: ESA

Źródło zdjęcia głównego: Józef Dobrowolski

Pozostałe wiadomości