Wiatr strąca gniazda tych rzadkich ptaków. Powstaną specjalne platformy

[object Object]
Szuwarek i RoSzponka w oku kameryEcha Leśne/rybolowy.pl
wideo 2/8

120 platform pod gniazda dla rybołowów zbudują wspólnie leśnicy i miłośnicy ptaków. W naszym kraju populację tych wędrownych drapieżników szacuje się na mniej niż 30 par.

Lasy Państwowe wspólnie z Komitetem Ochrony Orłów zamontują na drzewach i słupach wysokiego napięcia 120 platform pod gniazda dla rybołowów. Specjalne konstrukcje zostaną zainstalowane na Mazurach i w północno-zachodniej Polsce. To kolejny etap projektu ochrony jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych w naszym kraju.

Chcą zachęcić ptaki, by u nas zostały

Rybołowy (Pandion haliaetus) gniazda budują na czubkach najwyższych drzew. Silny wiatr i burze powodują, że gniazda te często spadają. Montowanie platform ma zachęcić ptaki do założenia gniazda i dochowania się piskląt. Leśnicy i ornitolodzy liczą też na to, że w ten sposób uda się przyciągnąć i zachęcić do pozostania na naszym terenie ptaki migrujące przez Polskę.

Projekt ochrony rybołowów zakłada również ich monitorowanie z użyciem kamer online (czytaj o najsławniejszym "ptasim reality show" w Nadleśnictwie Lipka) i lokalizatorów GPS. Innym elementem projektu są szczegółowe analizy ichtiologiczne jezior, czyli kontrola tych zbiorników pod kątem zamieszkujących je gatunków ryb. W planach są też konkursy dla dzieci oraz warsztaty dla hodowców ryb i ornitologów.

Mniej niż 30 par

W Polsce populację rybołowów szacuje się na mniej niż 30 par. Od 2017 r. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych realizuje wspólnie z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów projekt finansowany z środków unijnego Programu LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Mapa zasięgu występowania rybołowa zwyczajnego. Ilustracja: Zoologist/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Zoologist/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Autor: rzw / Źródło: lasy.gov.pl, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: werner22brigitte/Pixabay (CC0)

Pozostałe wiadomości