Wenus będzie doglądać Żłóbka

Żłóbek leży 577 lat świetlnych od Ziemi

Już w czwartek będziemy mogli oglądać Wenus przechodzącą nieopodal Żłóbka - jednej z najjaśniejszych gromad gwiazdowych na naszym niebie. Żeby podziwiać to spotkanie, potrzebna nam będzie jednak lornetka.

W najbliższych dniach planeta Wenus przejdzie w bardzo bliskim sąsiedztwie jasnej gromady otwartej gwiazd Messier 44 nazywanej też Żłóbkiem, jak poinformował Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. Będzie to widowiskowe spotkanie.

Kilkaset gwiazd jak mgiełka

Gromada otwarta Messier 44 (M44) to jedna z najjaśniejszych gromad gwiazdowych naszego nieba. Widać ją "gołym okiem" jako delikatną mgiełkę położoną w centrum konstelacji Raka. W rzeczywistości M44 składa się z kilkuset gwiazd, których wiek szacowany jest na 730 milionów lat. Obiekt znajduje się w odległości 577 lat świetlnych od Ziemi i ma rozmiar około 16 lat świetlnych.

Wenus drogowskazem

W najbliższych dniach M44 będzie wyjątkowo łatwo odnaleźć. Rolę drogowskazu do niej będzie pełniła bardzo jasna planeta Wenus, która na sferze niebieskiej przesunie się blisko gwiazd gromady.

Najmniejszy dystans będzie dzielił oba ciała w czwartek 13 września o godzinie 10.52 naszego czasu - wyniesie on tylko 2,5 stopnia. Dodatkową atrakcją będzie Księżyc zbliżający się do nowiu, który w środę 12 września o godzinie 17.16 zbliży się na odległość 3,5 stopnia do Wenus.

Na obserwację najlepiej więc wyjść w czwartek nad samym ranem. Około godziny przed wschodem Słońca, a więc w okolicach 05.00 rano, należy spojrzeć na wschód. Tam, na wysokości około 25 stopni nad horyzontem, zauważyć będzie można całą trójkę ciał niebieskich.

M44 lepiej widoczna w piątek i sobotę

Blask Księżyca - pomimo że nieduży, bo Srebrny Glob zbliża się do nowiu - będzie trochę przeszkadzał w dojrzeniu słabej M44. Dlatego też, żeby wynieść jak najwięcej ze spotkania Wenus i M44, warto na obserwację wyjść w piątek i w sobotę nad ranem. Księżyc jeszcze bardziej zbliży się do nowiu, przez co zmniejszy się jego blask, a na dodatek oddali się od Wenus i gromady.

Najlepiej z lornetką

Do obserwacji warto wykorzystać lornetkę - instrument powiększający 7-10x, dający pole widzenia 5-10 stopni, pozwoli przez cały nadchodzący tydzień mieć w polu widzenia jednocześnie Wenus i M44. Oczywiście najlepiej prowadzić obserwację z dala od świateł miejskich.

Autor: map / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości