Najnowsze

W słoweńskiej jaskini wyklują się "smocze dzieci". Naukowcy liczą na 57 osobników

Najnowsze

Odmieniec w jaskini Postojna

Dożywają ponad 100 lat, mogą nie jeść nawet 10 i potrafią wykryć pole magnetyczne Ziemi. Mowa o niezwykłych stworach, które zamieszkują jaskinie południa Europy. Już wkrótce w słoweńskiej jaskini może wykluć się 57 osobników.

"Smocze jaja" są niedostępne dla świata. Znajdują się głęboko pod ziemią, w jaskini Postojna na terenie Słowenii. Można do nich dotrzeć jedynie podziemnym pociągiem, który udostępniony jest wyłącznie dla naukowców badającym te stworzenia. A są to, jak żywo, przypominające mitologiczne stwory odmieńce jaskiniowe. Istnieją od co najmniej 15 mln lat.Smocze dzieci

Odmieńce jaskiniowe zostały odkryte w XVII w. przez Słoweńców. W wyniku ulewnych deszczy zwierzęta zostały wyrzucone przez podziemne rzeki. Wówczas myślano, że to smocze dzieci. Krążyła bowiem legenda, że w jaskini mieszka potworny smok, który zionie ogniem, a na zewnątrz wydobywają się jedynie opary siarki (w rzeczywistości była to mgła, szczególnie gęsta jesienią i wiosną).

Charakterystyka

Choć odmieńce nie zioną ogniem ani nie rosną do gigantycznych rozmiarów, mają kilka niezwykłych cech i funkcji, które czynią je bardzo fascynującymi stworzeniami.

- Wierzy się, że mogą żyć nawet 100 lat lub więcej. Są w stanie wytrwać bez jedzenia nawet 10 lat. Mają przezroczystą, białą skórę, która pokrywa także ich oczy, chociaż nie potrzebują ich używać. Mają niesamowity węch i słuch, i są w stanie wykrywać pole magnetyczne oraz elektryczne - opowiada biolog, Saso Weldt, który bada te stworzenia.

Samice odmieńców rozmnażają się raz na 6-7 lat. Do tej pory ich narodziny obserwowano tylko w warunkach laboratoryjnych. Teraz, pierwszy raz w historii, zobaczymy wylęg w środowisku naturalnym w jaskini Postojna.

W oku kamery

Jaja smoczych dzieci pierwszy raz odnaleziono w 2013 r., ale niestety młode zostały zjedzone, zanim zdążyły się wykluć. W styczniu tego roku przewodnik turystyczny naliczył 57 nowych jaj.

- Tym razem usunęliśmy wszystkie inne odmieńce, aby upewnić się, że jaja nie zostaną znowu zjedzone. Mamy nadzieję na udane narodziny - powiedział Weldt.

Naukowcy pracujący w jaskini skonfigurowali kamery, wykorzystujące promieniowanie podczerwone tak, aby mama "smok" i maleństwa były dobrze widoczne dla odwiedzających jaskinię.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, smocze dzieci urodzą się w ciągu trzech do czterech miesięcy.

Cudowne potwory

W bezkresnych wodach oceanu także nie brakuje przeróżnych, czasami dziwacznych stworzeń. Naukowcy natrafili na rybę z nogami, która wprawiła ich w zdumienie.

Ryba z nogami zadziwiła naukowców
Ryba z nogami zadziwiła naukowcówMuseum of New Zealand Te Papa Tongarewa

Autor: mar/jap / Źródło: yahoo.com

Pozostałe wiadomości