Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie można obserwować w najbliższych dniach. Sprawdź, o której patrzeć w niebo, żeby ją dostrzec.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) jest na tyle duża, że widać ją z Ziemi. Jednak w ciągu dnia przelatuje zazwyczaj niezauważenie nad naszymi głowami. Dopiero w nocy, przy bezchmurnym niebie, można ją zaobserwować gołym okiem. Gdy tak się dzieje, otrzymujemy od Was wiele fantastycznych zdjęć, które przesyłacie na Kontakt 24.
Wasze zdjęcia
Poniższe zdjęcie przesłał Reporter 24 lukaszend. Zrobił je 22 maja pomiędzy godziną 23.04 a 23.07 na obrzeżach Chojnic w województwie pomorskim.
Poniżej przygotowaliśmy prognozę, w której informujemy, o której należy patrzeć w nocne niebo, aby dostrzec Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Prognoza ISS dla poszczególnych miast:
KOSZALIN
Tu ISS pojawi się we wtorek o godzinie 22.07. Będzie można ją obserwować przez dwie minuty, zwracając się w kierunku południowo-zachodnim. Prognozuje się bezchmurne niebo.
ZIELONA GÓRA
W Zielonej Górze ISS będzie także widoczna we wtorek. Będzie można ją obserwować przez cztery minuty, od godziny 22.06. Wyłoni się z zachodu, a zaniknie na południu. Wieczorne niebo powinno pozostać bezchmurne.
LUBLIN
Tu ISS pojawi się we wtorek o godzinie 22.08 i będzie można ją obserwować przez dwie minuty. Pojawi się na południowym zachodzie. Niestety, możliwe, że niebo będzie w tym czasie zachmurzone. Obserwatorzy będą jednak mieli szansę także w środę. O godzinie 21.15 przez cztery minuty stacja będzie widoczna początkowo na zachodnim niebie. Po tym czasie schowa się za południowym horyzontem. Warunki pogodowe tego dnia będą lepsze niż we wtorek.
WARSZAWA
We wtorek nad Warszawą ISS pojawi się o 22.08 na dwie minuty na południowym zachodzie. Wieczorne niebo powinno być w bardzo niewielkim stopniu zachmurzone.
KRAKÓW
We wtorek należy patrzeć w niebo o 22.08. Przez cztery minuty ISS będzie przelatywać z południa w kierunku południowo-wschodnim. W środę o godzinie 21.18 widoczna będzie przez dwie minuty. Należy wtedy obserwować południowo-zachodnią część nieba. Osoby zainteresowane oglądaniem jej przelotu będą cieszyć się bezchmurnym niebem przez oba wieczory.
Misja: mikrograwitacja
ISS okrąża naszą planetę z prędkością 7,66 kilometra na sekundę. Jedno okrążenie po orbicie zajmuje jej 90 minut.
Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach mikrograwitacji. Mają one pozwolić między innymi na lepsze poznanie funkcjonowania ludzkiego organizmu w takich warunkach.
Czas pobytu jednej załogi na ISS wynosi około pół roku. Pierwsza została wysłana w 2000 roku. Obecnie przebywa tam 56. ekspedycja, składająca się z sześciu osób.
Autor: amm/map / Źródło: TVN Meteo, spotthestation.nasa.gov
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/lukaszend