Ulewy, powodzie, śnieżyce. Tysiące gospodarstw bez prądu


Mieszkańcy różnych części Włoch odczuwają skutki weekendowego załamania pogody. Wystąpiły lokalne powodzie, tysiące gospodarstw straciło dostęp do prądu, miejscami ruch jest sparaliżowany.

Ulewne opady deszczu przeszły nad Emilią-Romanią na północy kraju, gdzie z brzegów wystąpiła rzeka Panaro wywołując lokalne powodzie w rejonie Modeny. Mieszkańcy zalanych domów w miejscowościach Gaggio i Nonantola zostali ewakuowani.

Podtopienia w wyniku ulew zanotowano też na Sycylii.

W Rzymie szkody w nocy z soboty na niedzielę wywołały burze i porywisty wiatr.

Śnieżyce i nieprzejezdne drogi

W wielu miejscach na północy Włoch spadło od 80 do 140 centymetrów śniegu.

Trudna sytuacja jest w całej Górnej Adydze, gdzie zanotowano obfite opady śniegu, a po nich deszczu wraz z gwałtownymi porywami wiatru. Bez prądu jest tam 10 tysięcy gospodarstw. Miejscowa Obrona Cywilna zaapelowała do ludności, by ograniczyła wszelkie podróże.

Nieprzejezdna z powodu zamieci śnieżnych jest przełęcz Brenner na granicy Włoch z Austrią. Deszcz i śnieg sparaliżowały ruch w okolicach Belluno w Wenecji Euganejskiej.

Wysokie ryzyko lawin

W Dolomitach w okolicach miejscowości Sesto (Sexten) w prowincji Bolzano utrzymuje się bardzo wysokie ryzyko lawin - najwyższe w pięciopunktowej skali.

W wielu regionach Włoch obowiązują alerty meteorologiczne przed opadami deszczu, śniegu, silnym wiatrem i burzami.

Ostrzeżenia meteorologiczne we Włoszech (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Autor: ps / Źródło: PAP, meteoalarm.eu

Pozostałe wiadomości