Najnowsze

Trzęsienie ziemi na Alasce. Ostrzegano przed tsunami

Najnowsze


Ziemia zatrzęsła się na amerykańskim półwyspie Alaska. Wstrząsy nastąpiły na głębokości 28 kilometrów. Początkowo władze wydały alarm przed tsunami, który później odwołano.

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło w środę półwysep Alaska - poinformowały amerykańskie służby geologiczne. Ogłoszono alarm przed tsunami, który około dwie godziny później odwołano. Podziemne wstrząsy nastąpiły na głębokości 28 kilometrów - poinformowały amerykańskie służby geologiczne USGS, korygując swoje wcześniejsze doniesienia, które mówiły o wstrząsach na głębokości 10 km. Epicentrum znajdowało się 99 kilometrów na południowy wschód od miasta Perryville.

Nie ma na razie informacji na temat rannych i zniszczeń, jakie wywołało trzęsienie.

Silne wstrząsy

Alarm przed tsunami dotyczył obszaru w promieniu 300 km wokół epicentrum trzęsienia ziemi. W ostrzeżeniu wezwano mieszkańców, aby udali się na wyżej położone tereny.

Półwysep Alaska znajduje się między Morzem Beringa a otwartym Oceanem Spokojnym. Jak informuje na swojej stronie internetowej "Anchorage Daily News", alarm przed tsunami dotyczył dużych połaci wybrzeża Alaski - od półwyspu Alaska, do wyspy Kodiak w zatoce Alaska i zachodniej części półwyspu Kenai. Chociaż mieszkańcy Anchorage mogli otrzymać ostrzeżenia przed tsunami, to rejon ten nie jest zagrożony - zapewniła na łamach gazety meteorolog z krajowych służb pogodowych.

Według USGS od 1900 roku doszło do sześciu trzęsień ziemi o magnitudzie 7 i większej w promieniu 250 km od epicentrum wtorkowego trzęsienia. Najsilniejsze było to z 1938 r. o magnitudzie 8,2.

W 1964 r. miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2 w Rowie Aleuckim, rowie oceanicznym, który ciągnie się wzdłuż południowych wybrzeży Aleutów i półwyspu Alaska.

Autor: anw/ja / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: tsunami.gov, NOAA

Pozostałe wiadomości