Najnowsze

Tokio zagrożone wielkim wstrząsem. Od Fukushimy 5 razy więcej trzęsień

Najnowsze

Jak Tokio poradzi sobie z wielkim trzęsieniem ziemi?

Japońscy sejsmolodzy przestrzegają: prawdopodobieństwo bardzo silnych trzęsień ziemi w samym Tokio na przestrzeni najbliższych lat jest bardzo wysokie. Już teraz ziemia w okolicy miasta trzęsie się pięć razy częściej niż w poprzednich dekadach.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Tokijskiego twierdzi, że prawdopodobieństwo wystąpienia w najbliższych latach trzęsień ziemi na terenie japońskiej stolicy o sile co najmniej 7 stopni w skali Richtera, wynosi 75 proc.

Ich ostrzeżenia pojawiły się niespełna rok po potężnym trzęsieniu o sile 9 stopni w skali Richtera, które wraz z tsunami zniszczyło północno-wschodnie wybrzeże Japonii. Było ono pierwszym poważnym po niemal 90-letnim okresie spokoju. Wcześniej porównywalnie mocno ziemia w stolicy Japonii zatrzęsła się w 1923 r. Siła wstrząsów wyniosła wtedy 7,9 st. R, a zginęło ponad 100 tys. osób.

Trzęsie się coraz częściej

Sejsmolodzy z Uniwersytetu Tokijskiego zaobserwowali, że po 11 marca ilość wstrząsów w okolicy Tokio zwiększyła się pięciokrotnie. Pomiarów dokonują w oparciu o dane z Japońskiej Agencji Meteorologicznej. Twierdzą, że wzrost aktywności sejsmicznej w pobliżu stolicy prowadzi do wzrostu prawdopodobienstwa wystąpienia poważnych trzęsień ziemi.

Naukowcy zaznaczają, że trudno jest przewidzieć, kiedy dokładnie i z jaką siłą wystąpi kolejne trzęsienie. Apelują jednak do władz, by nie lekceważyli ostrzeżeń i były przygotowane na poważny kataklizm.

Bardziej optymistyczne dane rządowe

Nieco bardziej optymistyczne są dane pochodzące z rządowego zespołu sejsmologów. Uważa on, że prawdopodobieństwo potężnych wstrząsów w Tokio wynosi 70 proc. i to na przestrzeni 30 lat.

Uniwersyteccy badacze twierdzą, że rozbieżności te wynikają z wykorzystania przez rząd nieaktualnych danych lub innych modeli prognostycznych.

Niebezpieczny region

Japonia położona jest na skrzyżowaniu płyt tektonicznych, a Tokio znajduje się na jednym z najbardziej niebezpiecznych obszarów.

11 marca 2011 roku kraj nawiedziło najsilniejsze w historii trzęsienie ziemi. Wstrząsy o sile 9 st. w skali Richtera wywołały gigantyczną falę tsunami, która w elektrowni atomowej Fukushima spowodowała najpoważniejszy wypadek nuklearny od czasów katastrofy w Czarnobylu.

Kataklizm zabrał życie co najmniej 21 tys. osób.

Autor: mm/rs,ŁUD / Źródło: bbc.co.uk

Pozostałe wiadomości