Najnowsze

Ten koala urodził się bez poprawnie wykształconej łapy. Dentysta wykonał protezę

Najnowsze


Bez sprawnej łapy nie mógł się wspinać na drzewa, co dla koali oznacza życiową katastrofę. Na szczęście ludzie przyszli z pomocą. Mały Triumph z Australii otrzymał protezę stworzoną przez dentystę. - Sprawdza się i służy w zasadzie przez większość czasu – opowiadał protetyk.

Koalę o imieniu Triumph znalazła obok jego umierającej matki w 2017 roku pielęgniarka. Młody torbacz zamiast jednej łapy miał tylko wystającą kość. Marley Christian została główną opiekunką koali w ośrodku Friends of the Koala w Lismore we wschodniej Australii i szukała sposobu, by ułatwić mu funkcjonowanie. Protezę dla koali próbowała początkowo stworzyć amerykańska firma specjalizująca się w protezach dla zwierząt. Kilka prób zakończyło się jednak niepowodzeniem.

Dentysta przyszedł z pomocą

O problemie Triumpha usłyszał protetyk dentystyczny z okolicy, Jon Doulman, i zaproponował pomoc. Proteza, którą stworzył, jest różowa i zapinana na rzep wokół nogi torbacza. Na spodzie ma bieżnik, który poprawia mu przyczepność podczas chodzenia i wspinania.

- Gdy założyliśmy koali ten mały but i zwierzę zaczęło ruszać się i skakać, chodzić i wspinać się na drzewo, popłakałam się. To najlepsze z przeżyć. Warto było starać się dla tego koali – powiedziała Christian.

"Miał dużo szczęścia"

Jak skomentował dentysta, "ten torbacz miał dużo szczęścia" – kończyna nadawała się do zamocowania protezy. Dzięki temu koala może chodzić, wspinać się. Proteza daje w tym pewną wygodę. Sprawdza się i służy w zasadzie przez większość czasu – opowiadał Doulman.

To prawdopodobnie pierwsza na świecie proteza zaprojektowana specjalnie dla tego ssaka.

Triumph, który ma prawie pięć lat, spędzi resztę życia w niewoli, najprawdopodobniej pod opieką Christian.

Autor: ps / Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości