Najnowsze

Supertajfun osłabł, ale znów może stać się potworem. Mindulle zagraża Japonii

Najnowsze

Autor:
kw
Źródło:
AccuWeather
Tajfun Mindulle - prognozowana trasa
Ventusky.comTajfun Mindulle - prognozowana trasa

Mindulle to trzeci supertajfun, który pojawił się na wodach Oceanu Spokojnego w 2021 roku. W niedzielę osłabł, przez co zyskał status tajfunu. Niektóre prognozy mówią jednak o jego umocnieniu się - niebawem może stać się odpowiednikiem atlantyckiego huraganu kategorii piątej.

Mindulle stał się supertajfunem, gdy zaczął rozpędzać się do 241 kilometrów na godzinę. Taka prędkość odpowiada huraganowi czwartej kategorii w skali Saffira-Simpsona dla zjawisk na Atlantyku i wschodnim Pacyfiku. W poniedziałek żywioł nieznacznie osłabł i znów stał się tajfunem.

Jednak synoptycy z amerykańskiego serwisu AccuWeather są zdania, że sprzyjające warunki, takie jak wysoka temperatura wody i pionowe uskoki wiatru, sprawią, że tajfun ponownie wzmocni się i będzie osiągać prędkość nawet 252 km/h. Jeśli prognozy się potwierdzą, Mindulle znów stanie się supertajfunem i odpowiednikiem huraganu atlantyckiego najwyższej - piątej - kategorii.

- Mindulle sunie po Morzu Filipińskim i na początku tego tygodnia znów będzie przybierał na sile - mówił starszy meteorolog AccuWeather Jason Nicholls.

Na razie prognozowana trasa tajfunu nie wskazuje, że Mindulle zejdzie na ląd. Pomimo to na Morzu Filipińskim będą tworzyć się bardzo wysokie fale, które mogą być groźne dla żeglugi. Najbardziej niebezpieczne warunki mają panować na obszarze od północno-wschodnich Filipin po wschodni Tajwan, a także w okolicach Japonii.

Prognozowana trasa tajfunu MindulleJTWC

Im bliżej, tym gorzej

Amerykanie prognozują, że podczas swojej wędrówki przez Morze Filipińskie burza znów zacznie słabnąć i zacznie kierować się na północny wschód.

- Zwrot w kierunku północno-wschodnim może spowodować, że w drugiej połowie tygodnia sztorm przyniesie południowej Japonii ulewne opady i porywisty wiatr - powiedział Nicholls.

Im bardziej Mindulle zbliży się do zagrożonych regionów, tym gwałtowniejsza pogoda tam zapanuje. Jeśli prognozy się zmienią, a jego centrum znajdzie się w pobliżu lądu lub nad nim, może dojść do rozległych powodzi i lawin błotnych. Synoptycy ostrzegają, że w tym przypadku spodziewane są ogromne straty.

Na ten moment najbardziej intensywne opady prognozowane są na południu wysp Sikoku i Honsiu w nocy ze środy na czwartek, a także w piątek. Opady mogą powodować pojedyncze powodzie, szczególnie na terenach górskich.

Mieszkańcy południowej Japonii zostali ostrzeżeni przed zagrożeniem. Poproszono ich także o nieustanne monitorowanie komunikatów pogodowych. Jeśli burza zbliży się do lądu, w najbliższych dniach konieczne będzie zintensyfikowanie działań.

Autor:kw

Źródło: AccuWeather

Źródło zdjęcia głównego: worldview.earthdata.nasa.gov

Pozostałe wiadomości