Najnowsze

Szukają drzewa, które poradzi sobie z suszą

Najnowsze

Susza występuje nadal. Fragment magazynu "Polska i Świat"
Susza występuje nadal. Fragment magazynu "Polska i Świat"TVN24, Polska i Świat
wideo 2/15

Niemcy szukają sposobu na działanie przeciwko suszy. Jak mówią leśnicy, marzec i kwiecień są najtrudniejszymi miesiącami. Spalone w ubiegłorocznych pożarach tereny przeznaczono na testy najbardziej wytrzymałych na trudne warunki roślin.

Susza doskwiera nie tylko Polsce. U naszych zachodnich sąsiadów sytuacja od trzech lat jest bardzo trudna. Jak mówią leśnicy, zagraża to drzewom iglastym i liściastym.

Jednym z regionów najmocniej dotkniętych suszą jest Turyngia. W zeszłym roku doszło tam do jednego z największych w historii kraju związkowego pożaru. Teraz tereny zaczynają się mozolnie zalesiać.

Giną drzewa

Dr Horst Sprossmann, rzecznik Lasów Turyngii, przekazał, że marzec i kwiecień to miesiące, w których zazwyczaj dochodzi do pożarów lasów. - Brak zielonej roślinności na ziemi powoduje, że może szybko dojść do pożaru, zwłaszcza jeśli ktoś beztrosko wyrzuci papierosa - tłumaczył.

Najbardziej problematycznymi drzewami dla specjalistów są buki. Powinny budować stabilny klimatycznie las przyszłości, ale nie działa to wystarczająco dobrze.

- Widać w całym kraju, że stare buki umierają z powodu suszy. Dzieje się to od trzech lat, czyli w bardzo krótkim czasie. To było dla nas bardzo zaskakujące - przyznał Sprossmann.

Testy na suszę

By przygotować się na nadchodzące lata, w których susza i upały mogą być jeszcze większe, pracownicy leśnictwa sadzą odporne na ciepło sadzonki, między innymi jodły pospolitej. Testują rośliny i drzewa z całego świata, które najlepiej radzą sobie z trudnymi warunkami, takimi jak długotrwały brak wody. Do takich roślin należą między innymi sosna kalabryjska i lipa srebrzysta. Te jednak nie zdały testu, ponieważ nie lubią ostrych mrozów. Zamiast nich sprawdziło się tu rodzime drzewo - dąb.

- Test trwa już od ośmiu lat, a dąb osiąga najlepsze wyniki. Ma najniższą śmiertelność i przeciętny wzrost, który jest zadowalający - powiedział kierownik projektu dr Nico Frischbier.

Autor: kw/aw / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości