Szokujące odkrycie. Picie mleka mogło uszkodzić neurony w mózgu

ShutterstockOkazuje się, że picie mleka nie zawsze jest dobrym pomysłem

Picie mleka, jeśli nie jest się uczulonym i bez trudu się je trawi, jest wręcz zalecane. To w końcu źródło wartościowych składników mineralnych. Wstępne ustalenia grupy naukowców sugerują jednak, że nie zawsze tak jest.

TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?

SPRAWDŹ NUMERY KANAŁÓW

Ustalenia badań Roberta Abbotta z japońskiego Uniwersytetu Medycznego Shiga i jego współpracowników sugerują, że spożywanie nabiału jest powiązane z ryzykiem wystąpienia choroby Parkinsona. Analiza opublikowana została na łamach magazynu "Neurology". Naukowcy przypuszczają, że produkty mleczne działają destrukcyjnie na neurony ruchowe.

Na tropie winowajcy

Już wcześniej spekulowano, że niewielkie ilości substancji, jakie wykrywano w pozyskiwanym od krów mleku, mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie konsumentów. Jednakże dowodów, aby takie ilości faktycznie szkodziły, było niewiele i trudno było nimi taką tezę obronić.

Zespół Abbotta trafił na obiecujący trop, analizując dane pozyskane w ramach badań konsekwencji skandalicznego zatrucia środowiska, do jakiego doszło w 1980 roku na Hawajach. Wówczas do ochrony upraw ananasów używano m.in. pestycydu chlorowcoorganicznego. Jego obecność wykryto w mleku krów karmionych paszą, produkowaną m.in. z resztek ananasa.

Przypadki i twarde fakty

Zbiegiem okoliczności jednocześnie prowadzono szczegółowe badania, w których uczestniczyło 8 tys. mężczyzn. Dostarczali szczegółowych informacji o swoim stylu życia, określając dokładnie, co, kiedy i w jakich ilościach jedli i pili, od momentu, gdy dorośli aż do śmierci. Część z nich zgodziła się darować swoje mózgi naukowcom do dalszych badań.

Podczas szczegółowych badań 449 mózgów badacze skupiali się m.in. na neuronach w obszarze, o którym wiadomo, że ulega znacznej degeneracji w miarę rozwoju choroby Parkinsona.

Nie do końca takie zdrowe

Okazało się, że u mężczyzn, którzy zadeklarowali spożywanie więcej niż 2 szklanek mleka dziennie, mieli wyraźnie cieńsze połączenia neuronowe w tej części mózgu. Sugeruje to wystąpienie zaburzeń pracy tych nerwów. U mężczyzn, którzy pili mniej mleka lub zupełnie go nie spożywali, połączenia były w lepszej kondycji.

Ponadto wykryto obecność określonych węglowodorów chlorowanyc, zwanych heptachlorem epoksydowym.

Ciekawe jest również ustalenie wynikłe ze zbadania, kiedy właściwie komórki w tym regionie obumarły. Odkryto, że były "skażone" heptachlorem epoksydowym na długo zanim obumarły. To z kolei sugeruje, że ten związek jest odpowiedzialny za gorszy stan połączeń w obszarze powiązanym z chorobą Parkinsona.

Właściwy trop

Abbott zaznaczył, że jego zespół nie miał próbek mleka, które spożywali badani, więc mogą jedynie przypuszczać, że mają rację. Ich teoria jest logiczna i łatwa do wyjaśnienia.

- Co prawda nie mamy jeszcze wszystkich danych, jednakże jesteśmy blisko odkrycia. Dane są niekompletne, ale podejrzanie dobrze układają się w logiczną całość - przyznał Abbott.

W USA produkcja heptachloru epoksydowego została wstrzymana, a jego stosowanie zakazane przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. Jest jednak wysoce prawdopodobne, że utrzymuje się w glebie i wodzie przez wiele lat. Abbott zaznaczył, że wykrywa się jego obecność m.in. w eksportowanym do Włoch mleku, pochodzącym od etiopskich krów i kóz.

Nie rezygnuj

Naukowiec podkreślił, że ustalenia jego zespołu w żadnym wypadku nie powinny zostać odebrane jako sugerujące, że picie kilku szklanek mleka dziennie jest równoznaczne z proszeniem się o chorobę Parkinsona.

- Należy dalej zagłębiać się w analizowanie wpływu diety na chorobę Parkinsona - podkreślił Abbott. - Powinno nam to także dać do myślenia, żeby zmienić sposób, w jaki patrzymy na jedzenie. Ono nie składa się tylko z określonych składników odżywczych, w nim jest jak widać znacznie więcej - dodał.

- Nie należy również od razu przestać pić mleka, sam piję kilka szklanek w ciągu dnia - dodał. Nie kryje jednak, że jego badania zmotywują pozostałych, aby zajęli się analizą, w jaki sposób chemikalia stosowane w rolnictwie, przenikające do wody i gleby, a finalnie do jedzenia i naszego organizmu, wpływają na ludzkie zdrowie.

Mleko szkodzi czy pomaga?
Mleko szkodzi czy pomaga?TVN Meteo Active

Autor: stella/jap / Źródło: Time

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości