Najnowsze

Szczyt kwitnienia wiśni w Japonii najwcześniejszy od 812 roku

Najnowsze


Sezon kwitnienia wiśni w japońskim Kioto w tym roku osiągnął szczyt najszybciej od ponad 1200 lat, czyli od rozpoczęcia obserwacji. Zdaniem naukowców, jest to związane ze zmianami klimatu i wzrostem globalnej temperatury powietrza.

Według Uniwersytet Osakijskiego sezon kwitnienia wiśni w mieście Kioto w tym roku przypadł na 26 marca, czyli najwcześniej, odkąd prowadzi się obserwacje. Dane na ten temat zbiera się od 812 roku. Poprzedni rekord został ustanowiony w 1409 roku, kiedy sezon osiągnął szczyt dzień później, bo 27 marca. Według danych z lat 812-2021, od około 1800 roku data szczytu kwitnienia stopniowo cofa się od połowy kwietnia do przełomu marca i kwietnia.

Przyczyną zmiany klimatyczne

Naukowcy twierdzą, że jest to związane ze zmianami klimatu i wzrostem globalnej temperatury powietrza. Dodatkowo w tym roku Kioto doświadczyło wyjątkowo ciepłej wiosny.

Drzewa wiśni kwitną właśnie między innymi także w Hiroszimie czy Tokio. Kwiat wiśni w języku japońskim to "sakura". Jest tradycyjnym i najbardziej rozpoznawalnym symbolem Japonii, pojawiającym się na przedmiotach codziennego użytku, czy w sztuce. Każdej wiosny Japończycy śledzą "falę" zakwitu drzew (sakura-zensen), na której temat informacje pojawiają się w prognozie pogody. Zwyczaj podziwiania kwiatów nazywany jest "hanami".

Autor: ps/dd / Źródło: BBC News, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości