Siarczysty mróz nawet w Grecji i Hiszpanii. Zima przypomina o sobie Europie


Mieszkańcy wielu europejskich krajów walczą ze skutkami zimy. Ogromne zaspy utrudniają życie między innymi na Słowacji, w Czechach, Austrii, Niemczech czy na Bałkanach. Ochłodzenie dotarło nawet do Hiszpanii i Grecji, gdzie już występuje lub zapowiadana jest temperatura dwucyfrowa poniżej zera.

Na zdjęciach i nagraniach z niemal całej Europy widać, że zima postanowiła o sobie przypomnieć. Śnieg, silny wiatr i temperatura poniżej zera wiele osób cieszy, ale sprawia też liczne kłopoty.

Słowackie zabytki pod śniegiem

Z ogromną ilością śniegu zmagają się pracownicy Muzeum Wsi Kysuckiej w Novej Bystricy na Słowacji.

Warstwa śniegu na dachach zabytkowych chałup jest tak duża, że trzeba ściągać ją za pomocą łańcuchów. Nadmiar ciężkiego śniegu mógłby doprowadzić do uszkodzenia bądź całkowitego zawalenia się budynków.

Silny wiatr w Czechach

W Czechach w nocy z wtorku na środę miejscami dosypało nawet 40 centymetrów śniegu, a prędkość wiatru dochodziła w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Warunki pogodowe znacznie utrudniają jazdę. Na drogach tworzą się korki, doszło do kilkudziesięciu kolizji i wypadków.

Paraliż na autostradach w Niemczech

W południowych Niemczech śnieg nie przestaje padać. Kierowcy mają problemy z poruszaniem się po drogach, na utrudnienia napotykają też pociągi. Mieszkańcy oceniają, że śniegu jest znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

Ponadprzeciętnie dużo śniegu w Austrii

W Austrii w niektórych miejscach spadły ponad trzy metry śniegu - to więcej niż wynosi miesięczna średnia. W Alpach w rejonie Tyrolu i Salzburga wydano najwyższe ostrzeżenia lawinowe.

W miejscowości Flachau na południe od Salzburga ciągniki i pługi miały dużo pracy, by oczyścić drogi z nadmiaru śniegu. Gruba warstwa śniegu przykryła wszystko - od dachów po lampy uliczne.

Bez prądu było kilkaset domów. W dwóch najbardziej zasypanych prowincjach nie jeździły pociągi. W środkowej części kraju z powodu trudnych warunków atmosferycznych i zagrożenia lawinowego odwołano poszukiwania dwóch turystów, którzy zaginęli w sobotę.

Żołnierze na ulicach w Czarnogórze

W stolicy Czarnogóry, Podgoricy, konieczne było zamknięcie lotniska. Telewizja RTCG informuje, że do odśnieżania wyruszyli żołnierze.

Macedońskie media informują o trudnej sytuacji na zaśnieżonych drogach w południowej i południowo-wschodniej części tego kraju.

Z Chorwacji docierają informacje o opadach śniegu nawet na wybrzeżu w Dalmacji i na wyspach na Adriatyku. W mieście Imotski w Dalmacji z powodu śnieżycy zamknięto w środę szkoły.

Noc z wtorku na środę była bardzo mroźna w Serbii. W niektórych regionach temperatura spadła do minus 18 stopni Celsjusza. Dla zachodnich i północnych części kraju wydano ostrzeżenie przed marznącym deszczem powodującym gołoledź.

-16 stopni w Grecji

Na znacznych obszarach północnej Grecji środa jest trzecim dniem ujemnej temperatury. Słupek rtęci spada nawet poniżej -16 st. C. Policja ostrzega, że jazda samochodami po większości dróg jest możliwa tylko z łańcuchami na kołach. W rejonie Salonik zamknięto szkoły. Poprawa pogody jest oczekiwana dopiero w weekend.

Ciepło jest natomiast na południu Grecji - termometry pokazują tam ok. 15 st. C.

Ochłodzenie w Hiszpanii

Z nagłym ochłodzeniem zmagają się też mieszkańcy Hiszpanii. Opady śniegu nie były tam tak obfite, jak w innych częściach Europy, służby meteorologiczne ostrzegają jednak, że temperatura w piątek w niektórych regionach może spaść poniżej -10 stopni Celsjusza.

Autor: dd//rzw / Źródło: PAP, Reuters, ENEX

Pozostałe wiadomości