Najnowsze

Rzym: ma spaść 10 cm śniegu. Zamknięto wszystkie szkoły

Najnowsze

Śnieg w Rzymie to rzadkość

W piątek na Rzym spadł śnieg, co jest nie lada wydarzeniem. W związku z zapowiedziami śnieżyc mających trwać cały weekend, władze Wiecznego Miasta ogłosiły alarm pogodowy. Zamknięto wszystkie szkoły w mieście.

W Rzymie jest biało. Jednak tam, gdzie opadom śniegu towarzyszy deszcz, biały puch szybko topnieje. Śnieg we włoskiej stolicy jest taką rzadkością, że w związku z prognozami synoptyków władze ogłosiły ogromną mobilizację sił - w pogotowiu jest m.in. 500 ochotników i ciężki sprzęt.

Problemy drogowe

Według zapowiedzi ma spaść do 10 centymetrów białego puchu, co byłoby wydarzeniem nadzwyczajnym w ostatnim ćwierćwieczu. Dlatego też przygotowano znaczne zapasy soli. Worki z białymi kryształkami ustawiono nawet na Schodach Hiszpańskich, odwiedzanych przez tysiące turystów.

Powierzchnia ulic jest bardzo śliska, przez co obywatele Wiecznego Miasta zmagają się z poważnymi utrudnieniami w ruchu. Ich podstawową przyczyną nie są jednak same warunki meteorologiczne, ale fakt, że kierowcy we włoskiej stolicy nie są przyzwyczajeni do jazdy po śniegu.

Lekcji nie będzie

W ramach śniegowego alarmu władze miasta ogłosiły, że w piątek zamknięte będą szkoły oraz przedszkola. Wywołało to falę protestów rodziców, których zdaniem zamknięcie placówek pogłębi jeszcze chaos w mieście i zmusi wiele osób do wzięcia dnia wolnego w pracy.

Wkrótce potem magistrat wyjaśnił, że podjął decyzję jedynie o zawieszeniu pracy dydaktycznej w piątek, a więc odwołaniu lekcji. Szkoły pozostaną jednak otwarte, gdzie uczniom zapewniona będzie tylko opieka.

Większość dzieci i młodzieży będzie miała dzień wolny. Dyrektorzy placówek i nauczyciele publicznie mówią, że są niezadowoleni z powodu zamieszania oraz pochopnej według nich decyzji.

Szkoła nie, mecz tak

Kontaktując się z rzymianami przez Twittera, burmistrz Gianni Alemanno ogłosił: "Radzimy zatrzymać dzieci w domu. Lekcje będą zawieszone, szkoły - otwarte".

Alemanno poinformował też, że w sobotę, kiedy spodziewane są śnieżyce przez cały dzień, odbędzie się mecz piłkarski Roma-Inter na rzymskim Stadionie Olimpijskim. "Zła pogoda nie powinna stwarzać żadnych problemów" - stwierdził burmistrz.

"Do szkoły nie, a na stadion tak?" - pytają oburzeni internauci na portalach rzymskich gazet.

Autor: ar,map/rs,ŁUD / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości