Rośnie bilans ofiar huraganu Zeta. Ponad dwa miliony osób bez prądu


Co najmniej sześć osób zginęło wskutek przejścia huraganu Zeta przez południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Ponad dwa miliony gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu.

Huragan Zeta po tym, jak uderzył w półwysep Jukatan nad Zatoką Meksykańską, w środę dotarł do południowego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Klasyfikowany jako huragan drugiej kategorii w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona przeszedł przez Luizjanę, Missisipi, Georgię oraz Karolinę Południową i Północną.

Pierwszą ofiarą śmiertelną żywiołu był 55-letni mieszkaniec Nowego Orleanu, który został porażony prądem przez powalone linie energetyczne - poinformował Departament Zdrowia w Luizjanie. Kolejne cztery osoby zginęły w stanach Alabama i Georgia przez zawalone na domy drzewa. W Missisipi utonął 58-letni mężczyzna.

Ponad dwa miliony ludzi bez prądu

Jak poinformował gubernator Luizjany John Bel Edwards, wiatr powalił setki drzew i spowodował "strukturalne zniszczenia". Prędkość wiatru dochodziła do 175 kilometrów na godzinę. Prądu zostało pozbawionych zostało 2,4 miliona ludzi od Luzijany po Karolinę Północną.

Żywiołowi towarzyszyły intensywne opady deszczu. Zalany został garaż podziemny budynku jednego z hoteli i kasyna w Missisipi.

Według burmistrza miejscowości Waveland w Mississippi, nieopodal Nowego Orleanu, zniszczenia wywołane huraganem okażą się prawdopodobnie największe od czasu uderzenia huraganu Katrina w 2005 roku, który wywołał katastrofalne szkody w całym regionie.

Rekordowy huragan

Huragan Zeta był już piątym w tym sezonie, który nawiedził wybrzeże Zatoki Meksykańskiej, a także 11., który dotarł do wybrzeży Ameryki. W obu przypadkach są to rekordowe liczby. Był także już 27. nazwanym system pogodowym w obecnym sezonie na huragany na Oceanie Atlantyckim. Zabrakło więc tylko jednego żywiołu, aby wyrównać rekord z 2005 roku, a do końca sezonu został jeszcze miesiąc.

Najsilniejszy huragan, który uderzył tego roku w wybrzeże Luizjany, Laura, spowodował śmierć 27 osób.

W tej chwili, jak podaje amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów, Zeta klasyfikowana jest jako cyklon posttropikalny.

Autor: anw/dd / Źródło: Reuters, NHC

Pozostałe wiadomości