Najnowsze

Rodzina niedźwiedzi rozszarpała kobietę

Najnowsze

Niedźwiedzie w Kolorado rozszarpały kobietę
Google EarthNiedźwiedzie w Kolorado rozszarpały kobietę

39-letnia mieszkanka stanu Kolorado została rozszarpana przez niedźwiedzie. Jej ciało znaleziono w miejscu, po którym często spacerowała z psami.

W ubiegłym tygodniu w górach Kolorado, w pobliżu miasta Durango, około 560 kilometrów na południowy zachód od Denver, zginęła kobieta. Przyczyną jej śmierci było okaleczenie przez niedźwiedzie. We wtorek potwierdzono, że poszukiwana to Laney Malavolta, która kilka dni wcześniej po prostu wyszła na spacer.

Miała rany po ugryzieniu

Ciało 39-latki zostało znalezione w piątek wieczorem przez jej chłopaka. Odnalazł je w miejscu, po którym często spacerowała z psami.

- Sekcja zwłok Malavolty wykazała, że ​​zmarła z powodu urazów penetrujących szyi, w tym kilku ran po ugryzieniu – powiedział koroner hrabstwa La Plata Janis "Jann" Smith.

Eksperci od dzikiej przyrody znaleźli na miejscu zbrodni odchody niedźwiedzi, co pozwoliło spekulować, że to drapieżniki zaatakowały kobietę.

Używając psów tropiących, funkcjonariusze zlokalizowali 10-letnią niedźwiedzicę i jej dwa roczne młode w okolicy. Całą trójkę uśpiono.

Sekcja zwłok zwierząt przeprowadzona w stanowym laboratorium dzikiej przyrody ujawniła, że w przewodzie pokarmowym matki i jednego z dzieci znaleziono ludzkie szczątki. Po tym funkcjonariusze nie mieli już wątpliwości, że Malavolta została zabita przez niedźwiedzie.

Służby w miejscu zdarzenia (Facebook/Colorado Parks and Wildlife)Facebook/Colorado Parks and Wildlife

Rzadko atakują ludzi

W Kolorado żyje około 19 tysięcy niedźwiedzi czarnych. Bardzo rzadko atakują ludzi – według zapisów od 1960 roku w stanie udokumentowano tylko cztery takie przypadki.

Według zasad stanowych, każdy osobnik, który atakuje lub istnieje podejrzenie, że zaatakował człowieka, musi zostać uśpiony.

- Niedźwiedź, który traci lęk przed ludźmi, jest niebezpiecznym zwierzęciem. Ta samica nauczyła swoje dzieci, że ludzie to źródło pożywienia, a nie coś, czego należy się obawiać – wyjaśnił Cory Chick z lokalnej organizacji zajmującej się dziką przyrodą, który pracował przy poszukiwaniach.

Jak się zachować podczas spotkania z niedźwiedziem

Kiedy napotkamy w lesie niedźwiedzia, lepiej zachować dużą ostrożność. Oto zasady, o których należy zapamiętać:

Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej.

Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.

Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.

Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić.

Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić – to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy.

Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli.

Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie – powinien najwyżej podrapać.

Autor: kw/map / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Colorado Parks and Wildlife

Pozostałe wiadomości