Rano marzną nam nosy i uszy. Potem robi się ciepło i słonecznie

Rano miejscami było mroźnie
Rano miejscami było mroźnie
tvn24
tvn24Rano miejscami było mroźnie

W jesienne mroźne poranki ślicznie wyglądają krzewy dzikich róż i ostrokrzewów. Czerwone owoce w białej lodowej otoczce przywodzą na myśl baśń "Kroniki Narnii", o krainie cichej, zastygłej w zimnie. W Polsce chłód zaznacza powoli swoją obecność i szepcze, że niedługo zostanie z nami na dłużej. Czas wyciągnąć puchową pościel, wełniane koce i przygotować swoje gniazdko na dłuższy okres zimna i niepogody.

Czerwone owoce w mroźny poranek wyglądają pięknie, ale nasze zmarznięte nosy już mniej. A piątkowy ranek 2 października był drugim z rzędu tej jesieni mroźnym porankiem w wielu regionach kraju. Mróz chwycił w Wielkopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Śląsku oraz w Małopolsce i na Kielecczyźnie. Temperatura spadła nad ranem do -3 st. C w Jeleniej Górze, -2 st. C w Kielcach i Katowicach oraz -1 st. C w Łodzi, Lesznie, Legnicy, Opolu, Raciborzu. Przy gruncie odnotowaliśmy aż -5 st. C w Legnicy i Kłodzku, natomiast na przeważającym obszarze kraju oprócz Pomorza, Warmii, Mazur i Podlasiu, było od 0 st. C do -4 st. C.

Mroźny czwartkowy poranek

Podobnie było wczoraj, 1 października, gdy temperatura nad ranem na przeważającym obszarze kraju, oprócz północy, spadła poniżej 0 st. C. Miejscami w centrum i na południowym-zachodzie kraju były -3 st. C, -4 st. C, a przy gruncie -5 st. C.

Czekają nas słoneczne chwile

Po pogodnym piątku, jeszcze noc może być zimna, szczególnie na południu. W sobotę rano na Śląsku, Kielecczyźnie i w Małopolsce temperatura może być ujemna. Ale dzięki pogodnemu wyżowi kilka najbliższych dni będzie słonecznych, chwilami tylko w niedzielę i poniedziałek zakłóconych chmurami z przelotnym deszczem i burzami. Po południami temperatura w centrum, na zachodzie i południu będzie przekraczać 20 st. C.

Zrobi się deszczowo

Co dalej? Miłe oblicze jesieni zmienić się ma w środę 7 października, gdy Ocean Atlantycki dmuchnie w naszą stronę chłodnym powietrzem polarnym. W świetle dzisiejszych wyliczeń modeli meteorologicznych do 18 października nad Europą będą przetaczać się kolejne sztormowe niże i deszczowe fronty atmosferyczne, oddzielone od siebie spokojniejszymi okresami rozpogodzeń. Spadnie więc sporo deszczu, mocniej też powieje. Mrozu nie doświadczymy, ale za to temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie dość niska, wahać się ma od 10 st. do 18 st. C.

Na zmianę słońce, chmury, woda i wiatr dadzą nam poczuć klimat Szkocji, umiarkowany morski o dużej niestabilności, gdzie popularne jest powiedzenie „If you don’t like the weather, wait a minute” (jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę).

Gdzie jest babie lato?

Cieszmy się więc nadchodzącymi kilkoma dniami dobrej pogody pomimo zimnych poranków, bo dłuższej stabilizacji, czyli wyżu z ciepłymi masami powietrza na okres 10-14 dnia na razie nie widać. Może w drugiej połowie października będzie jakaś namiastka babiego lata?

Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości