Najnowsze

Przycinanie jabłoni. Jak i kiedy przycinać drzewa owocowe?

Najnowsze

Sadownicy ratują jabłonie wszelkimi sposobamitvn24
wideo 2/5

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym drzew owocowych jest ich przycinanie. To dzięki niemu drzewa wydają duże plony. Podpowiadamy, jak i kiedy przycinać drzewa owocowe.

Są dwa najważniejsze terminy cięcia drzew owocowych - zimowe i letnie.

Pamiętaj, żeby przed przycinaniem zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia.

Pierwsze cięcie wykonuje się po posadzeniu jabłoni.

Po co przycinać jabłonie?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w sadzie jest cięcie jabłoni. To dzięki niemu można utrzymać równowagę między wzrostem drzew a owocowaniem. Przycinanie sprawia również, że światło słoneczne dociera każdej części korony drzewa. Podczas cięcia usuwa się też pędy porażone przez różne choroby.

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Wyróżnia się dwa główne terminy cięcia drzew owocowych. Pierwsze cięcie to cięcie zimowe, które wykonywane jest w okresie spoczynku głębokiego (od końca lutego do początku kwietnia, kiedy nie ma już ryzyka nadejścia silnego mrozu). Drugie cięcie to cięcie letnie, które prowadzone jest w okresie aktywnego wzrostu drzew (od lipca do sierpnia). Dodatkowym, trzecim cięciem, jest cięcie wiosenne, które ma miejsce zaraz przed lub zaraz po kwitnieniu.

Kiedy przycinać jabłoń?

Cięcie jabłoni po posadzeniu

Wykonuje się je wiosną (w momencie ruszenia wegetacji), kiedy drzewko jest już posadzone na stałe miejsce. Jeżeli drzewko zostało posadzone jesienią, to pierwsze cięcie nastąpi dopiero wiosną. Jeżeli drzewko posadzono wiosną, to cięcie następuje od razu.

W przypadku drzewka, które ma jeden pęd, przycina się je na wysokości około 70-90 cm. Jeżeli posadzone zostało drzewko z pędem głównym i bocznymi pędami, zostawia się wtedy kilka (od trzech do siedmiu) pędów, a resztę się usuwa. Pozostawione pędy (łącznie z głównym) należy skrócić. Jeżeli jest taka konieczność, krzew trzeba przywiązać do palika.

Cięcie jabłoni zimą

Systematycznie, każdego roku należy prowadzić zimowe cięcie (tak zwane cięcie prześwietlające) - rozpoczyna się ono z końcem lutego i trwa do początku kwietnia. To moment, kiedy reguluje się kształt i rozmiar korony jabłoni i jej strukturę. Najczęściej jabłoń formuje się w koronę stożkową. Dzięki temu promienie słoneczne mogą dotrzeć w głąb korony.

Cięcie jabłoni latem

W drugiej połowie lata (na przełomie lipca i sierpnia) przeprowadza się drugie cięcie, uzupełniające. Wycina się wtedy silne pędy, które rosną pionowo (nazywane wilkami), a zostawia te słabsze, które wyrastają na boki lub ukośnie.

Jak przyciąć jabłoń?

Istnieją dwa główne sposoby cięcia pędów:

cięcie długie - bez skracania pędów,

cięcie krótkie - ze skracaniem pędów.

Wybór rodzaju cięcia zależy od efektu, jaki chce się osiągnąć. Jeżeli chce się rozluźnić koronę drzewa, wybiera się cięcie długie - wycina się nadmiar pędów, ale się ich nie skraca. Cięcie krótkie wykorzystuje się najczęściej w procesie formowania korony jeszcze młodego drzewa.

Do cięcia jabłoni niezbędne są również odpowiednie narzędzia. Najlepiej wykorzystać w tym celu sekator i piłę ogrodniczą.

Jak przycinać stare drzewa owocowe?

Nie zawsze da się uratować stare, zdziczałe drzewo owocowe. Czasami drzewo jest już w tak złej kondycji, że nie ma to najmniejszego sensu. Najczęstszym problemem są szkodniki kory i drzewa, które często opanowują stare drzewa owocowe. W takiej sytuacji należy takie drzewo usunąć.

Jeżeli jednak drzewo da się odratować, należy je przyciąć. W pierwszej kolejności przeprowadza się cięcie sanitarne, podczas którego usuwane są pędy noszące oznaki chorób. Następnie przechodzi się do wycinania pędów, które wrastają do środka korony i się krzyżują. Kolejnym krokiem jest pozbycie się połamanych gałęzi i przerzedzenie korony, a w ostatnim etapie - przerzedzenie pędów bocznych.

Rajska jabłoń - przycinanie

Nie jest hodowana dla owoców (które są niewielkie i kuliste, nazywane rajskimi jabłuszkami), a dla swojego wyglądu. W maju rajska jabłoń obsypana jest bowiem kwiatami - w zależności od odmiany - od białych, różowych do ciemnokarminowych. Liście tej jabłoni również przybierają różne kolory.

Znaczna część jabłoni ozdobnych nie potrzebuje cięcia. Przycinanie rajskiej jabłoni można ograniczyć do usuwania wilków i pędów, które wyrastają z podkładki. W razie potrzeby można też rozluźnić koronę. Cięcie powinno się odbywać na wiosnę, najpóźniej na początku czerwca.

Autor: aw / Źródło: portal-sadownik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości