Najnowsze

Przeciek 150-metrowej tamy na Dunaju

Najnowsze


Fala kulminacyjna płynąca Dunajem zmierza na węgierskie Dunaszekcso. Tama chroniąca to miasto przed powodzią jest nieszczelna, dlatego też kilkadziesiąt okolicznych domów jest zagrożonych zalaniem.

Dunaszekcso, miasto znajdujące się w komitacie Baranya na południu Węgier, jest poważnie zagrożone przez falę kulminacyjną, jaka przechodzi Dunajem. Jak podają węgierskie media, kilkadziesiąt tamtejszych domów może znaleźć się pod wodą, bo przecieka miejscowa tama.

8,95 m

W środę 60 strażaków pracowało nad tym, by umocnić 150-metrowy wał. Jeśli nie zdążą na czas, już w czwartek - kiedy to fala kulminacyjna na Dunaju w Dunaszekcso będzie mieć aż 8,95 m wysokości - dojdzie do powodzi.

- Mieliśmy tu kilka powodzi, jednak żadna nie była tak wielka. Takiej jak ta tu jeszcze nie widzieliśmy - mówili węgierskim dziennikarzom mieszkańcy.

Idzie na Serbię

Niebawem fala kulminacyjna opuści Węgry i znajdzie się na serbskim odcinku Dunaju. Węgrzy wysłali do swoich sąsiadów tysiąc żołnierzy, którzy pomogą im przetrwać nadejście wielkiej wody.

Autor: map/mj / Źródło: ENEX

Pozostałe wiadomości