Najnowsze

Prognoza pogody na lato 2020 w Polsce. Co przewiduje IMGW

Najnowsze

Prognoza pogody na sobotę 30.05
Prognoza pogody na sobotę 30.05tvnmeteo.pl
wideo 2/16

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali prognozę pogody na tegoroczne lato w Polsce. Od czerwca do sierpnia średnia temperatura powietrza według ich wyliczeń ma być wyższa niż zazwyczaj.

LATO W EUROPIE. PRZEWIDYWANIA AMERYKAŃSKICH METEOROLOGÓW

Jaki będzie czerwiec?

Zdaniem synoptyków IMGW w czerwcu średnia temperatura powietrza w całym kraju może być wyższa od normy wieloletniej. Dla prognozy opadów modele nie są już tak zgodne. IMGW przewiduje, że liczba dni z opadem będzie w normie, tylko na północnym wschodzie kraju oraz na Mazowszu i Polesiu ma padać powyżej normy.

Prognoza pogody na czerwiec (IMGW-PiB)IMGW-PIB
Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klas "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" dla średniej temperatury powietrza w czerwcu 2020 rIMGW-PIB
Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klas "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" dla sumy opadów w czerwcu 2020 rIMGW-PIB

Według prognozy hydrologicznej początek czerwca będzie charakteryzował się średnimi i wysokimi stanami wody w dorzeczu Wisły i rzek Przymorza. Będzie się to wiązało ze spływem wód opadowych po opadach deszczu w maju. Niestety w dorzeczu Odry dominować będą głównie niskie, a lokalnie średnie stany wody.

Czerwiec, według orientacyjnej prognozy meteorologicznej, będzie suchym i ciepłym miesiącem. Oznaczać to będzie realny powrót zagrożenia suszą hydrologiczną w zlewni Wisły i dalsze pogorszenie się sytuacji w zlewni Odry.

Jaki będzie lipiec?

Prognozy temperatury na lipiec wskazują na ciepły miesiąc dla większości kraju. Średnia temperatura powietrza powinna być w normie lub powyżej normy. W lipcu suma opadów, podobnie jak liczba dni z opadem, powinna mieścić się w normie lub być nieznacznie powyżej normy, co powinno stworzyć korzystne warunki dla rozwoju wegetacji roślin i upraw.

Prognoza pogody na lipiec (IMGW-PiB) IMGW-PIB
Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klas "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" dla średniej temperatury powietrza w lipcu 2020 rIMGW-PIB
Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klas "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" dla sumy opadów w lipcu 2020 rIMGW-PIB

W przypadku prognozy hydrologicznej tegoroczny lipiec ma być kontynuacją trudnej sytuacji niżówki hydrologicznej z czerwca. Prognozowane sumy opadów, głównie w normie, nie zwiastują długotrwałej poprawy sytuacji hydrologicznej. Chwilową poprawę warunków mogą przynieść opady burzowe. Będą to jednak pojedyncze epizody opadowe, które jedynie lokalnie mogą doprowadzić do wzrostów stanów wody, głównie na rzekach górskich.

Jaki będzie sierpień?

W sierpniu według IMGW średnia temperatura na przeważającym obszarze kraju powinna być powyżej normy i tylko miejscami, głównie na północy Mazowsza i na Podlasiu, może być w normie.

Z kolei wyniki modeli dla miesięcznej sumy opadów są niejednoznaczne i rozbieżne. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to opady w normie lub nieco powyżej normy. Istnieje jednak ryzyko, że w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie oraz lokalnie na Polesiu i Wyżnie Lubelskiej miesięczna suma opadów będzie poniżej normy.

Prognoza pogody na sierpień (IMGW-PiB)IMGW-PIB
Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klas "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" dla średniej temperatury powietrza w sierpniu 2020 r. (IMGW-PiB)IMGW-PIB
Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klas "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" dla sumy opadów w sierpniu 2020 r. (IMGW-PiB)IMGW-PIB

Sierpień ma być przedłużeniem suchego okresu, ponieważ prognozowana temperatura będzie wyższa od normy wieloletniej. Suma opadu będzie natomiast w normie lub nieco powyżej normy, co nie oznacza jednak diametralnej poprawy warunków hydrologicznych. W wielu miejscach w kraju nadal będzie występowało zagrożenie pogłębioną niżówką hydrologiczną. Niewielkie przekroczenie wieloletniej normy opadowej może nastąpić w wyniku opadów o charakterze burzowym, typowych dla półrocza letniego.

To wstępne prognozy

Synoptycy IMGW przypominają, że długoterminowe warunki termiczno-opadowe obarczone są błędem i należy na bieżąco monitorować sytuację. Prognozy są orientacyjne i dotyczą średniego przebiegu dla całego rejonu i danego okresu prognostycznego. "Nie wykluczamy wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych" - przestrzegają synoptycy.

Autor: anw/map / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, IMGW

Pozostałe wiadomości