Powoli żegnamy wielki mróz. Nadchodzi ocieplenie, a wraz z nim kapryśna pogoda

Prognoza pogody na najbliższe dni
Prognoza pogody na najbliższe dni
tvn24
Prognoza pogody na najbliższe dnitvn24

Nadszedł marzec, a tym samym meteorologiczna wiosna. Na razie nie znajduje to odwzorowania w pogodzie, jednak z każdym dniem temperatura będzie rosnąć. Przygotujmy się również na opady śniegu z deszczem.

Marzec jest miesiącem, który jednoznacznie kojarzy się z rozpoczęciem wiosny. Początek tej pory roku możemy jednak wyznaczyć aż na pięć różnych sposobów.

Za sobą mamy już początek wiosny meteorologicznej, ustalony na pierwszy dzień marca. Pod względem termicznym wiosnę zaczynamy, gdy przez dłuższy czas średnia dobowa temperatura powietrza mieści się w przedziale 5-15 stopni Celsjusza. Istnieje również kryterium fenologiczne - rozpoczęcia wiosny upatrujemy w tym przypadku w oznakach budzącej się do życia przyrody. Najbardziej znany jest jednak początek wiosny kalendarzowej, przypadający na 21 marca. Ostatnim sposobem wydzielenia tej pory roku jest kryterium astronomiczne - równonoc wiosenna, czyli 20 marca.

- Marzec jest miesiącem kapryśnym, cechującym się dużą zmiennością pogody - tłumaczy synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek. Należy przez to rozumieć, że na przykład naprzemiennie napływają masy zimnego i ciepłego powietrza, co powoduje wahania temperatury. Na horyzoncie widać jednak rozpoczęcie termicznego przedwiośnia, czyli czasu, kiedy średnia temperatura dobowa wynosi od zera do 5 st. C. Jak informuje synoptyk, nadejdzie ono już w przyszłym tygodniu. Na termiczną wiosnę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Kiedy naprawdę zaczyna się wiosna? (Maria Samczuk , Maciej Zieliński/PAP)Maria Samczuk , Maciej Zieliński/PAP

Skąd to ocieplenie?

Za ocieplenie, które nadejdzie w najbliższych dniach, odpowiada potężny układ niżowy znad Atlantyku. Jak mówi Arleta Unton-Pyziołek, jego centrum znajduje się obecnie na zachód od Hiszpanii i tam występują ulewy.

- Ten układ początkowo przemieści się w kierunku Wysp Brytyjskich, następnie obejmie coraz większy obszar Europy i będzie pompował ciepłe powietrze. To przed nim ustąpią arktyczne masy powietrza, które obecnie znajdują się nad Polską - wyjaśnia synoptyk.

Niestety, niż przyniesie także więcej chmur. - Wróci typowa marcowa pogoda: zmienna, kapryśna, z opadami, silniejszym wiatrem i wahaniami ciśnienia - podkreśla Unton-Pyziołek. Dodaje, że możemy jeszcze spodziewać się spadków temperatury poniżej zera. Według najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych czekają nas jeszcze dwie fale mrozu, ale - jak mówi synoptyk - będą niczym w porównaniu z tymi z ostatnich dni.

Prognoza na najbliższe dni

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem potężnego wyżu znad Skandynawii, a tym samym w zimnej masie powietrza pochodzenia arktycznego, napływającej z północnego wschodu. Nad wschodnią częścią kraju zaznaczy się jednak wpływ układu niżowego znad Ukrainy.

Sobota będzie się charakteryzowała zmienną pogodą. Na wschodzie i północnym wschodzie kraju niebo zasnują chmury, wystąpią również opady śniegu do 1-2 centymetrów. Poza tym zachmurzenie okaże się małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna wyniesie od -9 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez -5 st. C w centrum kraju do -2 st. C na zachodzie. Słaby i umiarkowany wiatr powieje ze wschodu i północy.

Wysokość i rozkład opadów w najbliższych dniach (ventusky.com)
Wysokość i rozkład opadów w najbliższych dniach (ventusky.com)Ventusky.com

Niedzielne niebo zasnute chmurami

W niedzielę zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, jedynie na północnym zachodzie niebo całkowicie zakryją chmury. Popada tam też śnieg z deszczem - do 1-3 litrów na metr kwadratowy. Nad ranem odnotujemy jeszcze -15 st. C (na południowym wschodzie), ale w ciągu dnia wskazania termometrów przeważnie przekroczą zero stopni. Temperatura wyniesie maksymalnie od -5 st. C na Suwalszczyźnie, przez zero w centrum do 3 st. C na Dolnym Śląsku. Północno-zachodni, skręcający w południowo-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, a na zachodzie okresami dość silny.

Temperatura w najbliższych dniach (ventusky.com)
Temperatura w najbliższych dniach (ventusky.com)Ventusky.com

Wietrzny poniedziałek

Początek tygodnia będzie pochmurny. Możemy jednak liczyć na przejaśnienia. Na Pomorzu wystąpią okresowe opady śniegu z deszczem, do 1-5 l/mkw. To będzie ostatni dzień z kilkunastostopniowym mrozem - nad ranem na Suwalszczyźnie termometry wskażą -12 st. C. W ciągu dnia zaś maksymalnie odnotujemy od -2 st. C na Suwalszczyźnie, przez 4 st. C w centrum kraju do 7 st. C na Dolnym Śląsku. Umiarkowany i dość silny wiatr powieje z południowego wschodu. Jego porywy dojdą do 50-60 kilometrów na godzinę.

Prognoza pogody na niedzielę i poniedziałekTVN Meteo

Wtorek już bez mrozu

Kolejny dzień nadal będzie pochmurny, okresami popada śnieg z deszczem - do 1-5 l/mkw. Termometry wskażą maksymalnie od zera stopni na Suwalszczyźnie, przez 5 st. C w centrum kraju do 6 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wschodni i północny wiatr okaże się słaby i umiarkowany.

Trochę chłodniejsza środa

W środę niebo pozostanie przykryte chmurami. Prawie w całym kraju - poza południowym zachodem - okresami wystąpią opady śniegu z deszczem rzędu do 1-3 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od -1 st. C na Podlasiu, przez 4 st. C w centrum do 5 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wschodni i północny.

Prognoza pogody na wtorek i środęTVN Meteo

Autor: ao/aw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, ventusky.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda w ostatni dzień długiego majowego weekendu podzieli Polskę na burzowy zachód oraz słoneczny i gorący wschód. W rejonie Podkarpacia termometry wskażą aż 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Pogoda na dziś - niedziela 05.05. Gorące i burzowe regiony

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Zmiana pogody będzie dotkliwa. Przez Polskę przejdą opady deszczu i burze, a po majówce znacząco się ochłodzi. W następnym tygodniu termometry w części kraju wskażą poniżej 15 stopni Celsjusza.

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Najpierw opady i burze, później mocne ochłodzenie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrasta liczba śmiertelnych ofiar powodzi na południu Brazylii. Władze informują o blisko 60 zabitych. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione, wielu ludzi musiało opuścić swoje domy. Zniszczone są drogi i mosty.

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Rośnie liczba zabitych, zagrożone są wały przeciwpowodziowe

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

W taki sposób na Słońce nie możemy patrzeć na co dzień. Sonda ESA Solar Orbiter zarejestrowała z bliska wyrzuty plazmy z korony słonecznej - dzięki temu nasza gwiazda przypomina puszystą kulę. Ten niesamowity i hipnotyzujący widok można zobaczyć na nagraniu.

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Słońce niczym puszysta kula. Nagranie

Źródło:
ESA, Universe Today, tvnmeteo.pl

O dużym szczęściu może mówić pewien funkcjonariusz policji z Teksasu, który wpadł samochodem do dziury w drodze powstałej w wyniku opadów deszczu. Mężczyzna trafił do szpitala, doznał tylko powierzchownych obrażeń.

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Policjant wpadł autem do dziury w drodze

Źródło:
KWTX, tvnmeteo.pl

Powodzie w Kenii, będące konsekwencją ulewnych deszczy, doprowadziły do śmierci co najmniej 210 osób. Jak przekazał prezydent kraju William Ruto, prognozy na najbliższy czas są niepokojące. - Sytuacja będzie eskalować - mówił. Do lądu zbliża się cyklon Hidaya, który oprócz opadów niesie ze sobą silny wiatr i niebezpieczne fale.

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

"Nie widać końca tego niebezpiecznego okresu"

Źródło:
Reuters

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Jest kilka gatunków drzew, które będą w stanie przeżyć tak szybko zachodzące zmiany klimatu. To właśnie je powinno się wykorzystać do ponownego zalesiania terenów. Jednak, jak ustalili badacze z Austrii, nawet te gatunki nie podołają wyzwaniu stworzenia lasów odpornych na zagrożenia i zapewniające stabilność ekosystemu.

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Europejskie lasy poważnie zagrożone

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, EurekAlert

Sonda księżycowa Chang'e-6 rozpoczęła w piątek swoją misję. Jej celem jest niewidoczna strona Srebrnego Globu - statek kosmiczny ma wylądować na jego powierzchni i pobrać próbki, które następnie trafią na Ziemię. Chiny przygotowują się także do wysłania ludzi na Księżyc.

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Chcą zabrać na Ziemię kawałek "ciemnej strony Księżyca"

Źródło:
PAP, phys.org

Frankfurt nad Menem nawiedziły w czwartek burze z ulewami. Deszcz powodował zalania ulic i zaparkowanych na nich samochodów. Występowały spore utrudnienia w lotach samolotów. Strażacy interweniowali kilkaset razy.

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Gwałtowna burza we Frankfurcie nad Menem. Woda wdzierała się do samochodów

Źródło:
Reuters, Frankfurter Rundschau, Tagesschau

Kenia w ostatnim czasie zmaga się z katastrofalnymi powodziami. W czwartek z narodowego rezerwatu przyrody Masai Mara ewakuowano turystów. Konsekwencje gwałtownej pogody odczuwalne są jednak w całym kraju - z powodu braku prądu zapanowały ciemności. Do tej pory żywioł doprowadził do śmierci blisko 200 osób.

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

"Ludzie przeskakiwali przez krokodyle"

Źródło:
Reuters, PAP

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek wybuchł pożar. Z ogniem walczyło prawie 100 osób, zarówno z ziemi, jak i z powietrza. W akcji brał udział śmigłowiec Straży Granicznej.

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

W Bieszczadach płonęły połoniny. Śmigłowiec i prawie 100 osób w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Za kierowcą z miasta Turkey w amerykańskim stanie Teksas chwila, której nie zapomni do końca życia. Mężczyzna stanął oko w oko z przechodzącym tornadem, a spotkanie to zostało uwiecznione na nagraniu.

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Był w aucie, kiedy tornado przeszło tuż przed nim

Źródło:
ENEX, thenationaldesk.com

Lawina błotna zeszła na dom w miejscowości Courmelles na północy Francji. Zginęła 57-letnia kobieta, a jej mąż został ranny.

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Ziemia osunęła się na dom, nie żyje kobieta

Źródło:
ENEX

W lagunie w rejonie gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii zauważono co najmniej dwa rekiny. Władze ostrzegły przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk.

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Alarm w Portugalii. Rekiny wpłynęły do laguny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu zalały stolicę Turcji Ankarę. W mieście pod wodą znalazły się drogi - przekazał w czwartek turecki portal Daily Sabah.

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Deszcz podtopił stolicę Turcji

Źródło:
PAP, dailysabah.com

Ciepła, słoneczna aura sprawia, że więcej czasu wolnego spędzamy w parkach, lasach i na łąkach. W miejscach tych roi się od kleszczy, które są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Właściciele czworonogów powinni pamiętać o tym, że kleszcze występują właściwie wszędzie i są groźne przez cały rok.

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Mogą czyhać na każdym trawniku. Uważajcie na swoje psy i koty

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sezon pożarowy w Grecji rozpoczął się najwcześniej w historii. Jest to spowodowane wysoką temperaturą powietrza i skąpymi opadami. W tym roku władze planują podwoić do około 1300 liczbę strażaków w wyspecjalizowanych jednostkach gaszących pożary.

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Grecy szykują się na bardzo trudne lato

Źródło:
Reuters, PAP

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service